رئیس سازمان نهضت سوادآموزی:

نرخ باسوادی گروه سنی ۱۰ تا ۲۹ سال به بیش از ۹۵ درصد رسیده است

به گزارش نویدتهران،​​​​​​​رئیس سازمان نهضت سواد آموزی اعلام کرد: نرخ باسوادی در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال نیز بیش از ۹۵ درصد است که در ۱۲ استان کشور این نرخ به بیش از ۹۷ درصد رسیده است.
علی باقر زاده در حاشیه یادواره شهدای سواد آموزی قزوین در جمع خبرنگاران افزود: در فاصله سالهای۹۰ تا ۹۵ موفقیت های خوبی در حوزه سواد آموزی کشور بدست آمد به طوری که شاهد رشد۲٫۸۶ درصد نرخ باسوادی بودیم که حدود ۱۴ برابر مدت مشابه خود در سالهای ۸۶ تا ۹۰ و سه برابر میانگین رشد باسوادی جهان در بین سال‌های ۲۰۰۰ تا ۲۰۱۵ است.

وی ادامه داد: حدود یک و نیم میلیون نفر از تعداد بیسوادن کشور کاهش یافته که اتفاق خیلی مهمی است.

باقر زاده با اشاره به ریشه کنی بیسوادی در دنیا گفت: بیسوادی در همه کشورها زمان بر بوده به طوری که بسیاری از کشورهای غربی و اروپایی همچنان با این معضل درگیر هستند و هیچ کشوری تاکنون فعالیت سواد آموزی خود را تعطیل نکرده به طوری که با اشکال و اهداف مختلف بدنبال آن هستند.

وی با بیان اینکه عدم تقاضای اجتماعی مهم ترین علت برای کند شدن روند با سوادی است،اضافه کرد: دولت با ایجاد تمام زیرساخت های نرم افزاری و سخت افزاری امکان ادامه تحصیل و باسوادی را برای تمام گروه های سنی فراهم کرده اما مساله مهم این است که مردم باید خودشان این تقاضا را داشته باشند.

باقرزاده با اشاره به تمهیدات وزارت آموزش و پرورش برای ارایه خدمات آموزشی حتی به دورافتاده ترین نقاط کشور، ادامه داد: در سال تحصیلی جاری حدود ۲۰۰ مدرسه کشور تنها با یک دانش آموز فعال است که این در دنیا بی نظیر است.

وی با بیان اینکه جذب ۱۰۰ درصدی کودکان بازمانده از تحصیل اولین شرط برای ریشه کنی کامل بی سوادی است،گفت: این موضوع یک مساله کاملا اجتماعی بوده و نیازمند آن است تا دستگاه های متولی چون بهزیستی و کمیته امداد در جهت شناسایی و جذب بازماندگان از تحصیل تلاش کنند. باقرزاده خاطرنشان کرد: عمده موارد مربوط به ترک تحصیل دانش آموزان در دوره زمانی اواخر خردادماه تا مهر ماه اتفاق می افتد و اگر در اواسط سال باشد حتما با دخالت مدیر و معلمان مدرسه از آن جلوگیری می شود.

وی با بیان اینکه ۶۰ درصد از دانش آموزان به خاطر مشکلات اقتصادی اقدام به ترک تحصیل می کنند، گفت: با وجود آن که آموزش و پرورش تمهیدات لازم را از جهت تامین پوشاک و تغذیه رایگان دانش آموزان محروم دارد اما همچنان دامنه این مشکل از تامین این موارد کمی فراتر است.

معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: ۳۰ درصد موارد ترک تحصیل نیز مربوط به مسایل اجتماعی مانند طلاق، اعتیاد، مهاجرت و فوت والدین است و تنها ۱۰ درصد آن به مدرسه بر می گردد.

رییس سازمان نهضت سوادآموزی افزود: برای حل معضل بازماندگان از تحصیل باید بر روی متغیرهای خارجی مداخله شود که متولی آن هم دستگاه هایی مانند کمیته امداد و بهزیستی هستند تا موانع حضور در مدرسه را بردارند.

باقرزاده با بیان اینکه تا پایان برنامه ششم توسعه باید درصد با سوادی کشور به ۹۸ درصد برسد،افزود: سازمان نهضت سوادآموزی در کنار برنامه های عمومی، در مناطقی که بیشترین جامعه هدف بی سواد را دارد برنامه های اختصاصی دیگری را نیز دنبال می کند.