وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی:

نبود عدالت آموزشی احتمال وقوع سایر بی عدالتی ها را افزایش می دهد

به گزارش نویدتهران،وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: اگر عدالت آموشی نباشد احتمال وقوع سایر بی عدالتی ها افزایش می یابد .

محمد شریعتمداری در هشتمین نشست شورای هماهنگی بهبود و ارتقاء شاخص های آموزشی و پرورشی در مناطق محروم و کمتر توسعه یافته کشور که با حضور بطحایی وزیر آموزش و پرورش، فتاح رییس کمیته امداد و احمد میدری معاون رفاه اجتماعی در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد، گفت: امروز میزبان این جلسه بسیار مهم و ارزشمند هستیم و امیدوارم این جلسه و سلسله نشست های دیگر که با حضور وزیر آموزش و پرورش و با محوریت نهاد کمیته امداد و سایر همکاران و خیریه ها و شرکای اجتماعی برگزار می شود بتوانیم نقیصه مهم و بخشی از نازیبایی های موجود در جامعه امروز را رفع کنیم .
وی اظهارامیدواری کرد که در چهلمین سال پیروزی انقلاب که با رهبری حضرت امام خمینی (ره) به وقوع پیوست به یکی از مهمترین اهداف خودش که رفع نقایص آموزشی است بیش از پیش دسترسی پیدا کند و شرایط مطلوب تری را در ا ین عرصه داشته باشیم .

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه با اشاره به احصای اطلاعات حدود ۱۳۰ هزار کودک بیرون مانده از مدارس و انجام اقداماتی برای بازگرداندن آنها به مدارس گفت: امیدواریم بتوانیم با مسائل ریشه‌ای برخورد کنیم و چهره بازماندگی بویژه از چهره نظام آموزشی در دوره ابتدایی در آینده نه چندان دور برداشته شود.
شریعتمداری گفت: امروز در جهان برای فقر مفاهیم گسترده‌تری تعریف می‌کنند و دیگر به تنهایی فقر مالی نیست و چندقابلیتی شده است.
وی افزود: موانعی بر سر راه توسعه یافتگی وجود دارد که از مهمترین آنها فقر آموزشی است و باید در حل آن پیشتاز باشیم. بسیاری کشورهایی که دارای شاخص‌های آموزشی برابر در دوره ابتدایی‌اند، در کاهش نابرابری های اقتصادی از شرایط مطلوب تری برخوردارند و باید نگاه همه جانبه و عمیق تری داشته باشیم و آن را به عنوان امری جدی دنبال کنیم.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه باید در دنیا در این بخش پیشتاز باشیم عنوان کرد: آموزش رایگان انجام می‌شود اما برای استقرار عدالت آموزشی بویژه در مناطق محروم باید گام‌های محکمتری برداریم.
شریعتمداری تاکید کرد: ما در حوزه بازماندگان از تحصیل کارهایی انجام داده ایم و آمارها وجود داشت اما به نام و اطلاعات دقیق دسترسی نداشتیم که در کار مشترکی با وزارت آموزش و پرورش امروز این اطلاعات احصاء شده و با ۱۲۰تا ۱۳۰ هزار عنوان افرادی مواجهیم که می‌توانیم برنامه ریزی جدی‌تری برای آنها داشته باشیم که به نظر می آید گام موثری در رفع این ناهنجاری است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین تاکید کرد: در حال حاضر ۱۴ میلیون دانش آموز در کشور تحصیل می کنند؛ ۷ میلیون در مدارس ابتدایی هستند و این شورا برای ارتقای شاخص های آموزشی در مناطق محروم برگزار می شود که سعی می کنیم با همکاری دستگاه ها این مشکل را حل کنیم و امکان بازگشت کودکان بازمانده را فراهم کنیم.
شریعتمداری گفت: از میان ۱۴ میلیون دانش آموز بر اساس اطلاعات به دست آمده حدود ۳۵۰۰ دانش آموز به دلیل منابع مالی امکان تحصیل نداشتند که به راحتی قابل انجام است که می توانیم با همکاری بهزیستی و کمیته امداد، برای آنها اقدام کنیم.