دریادار خانزادی در پیش از خطبه‌های نمازجمعه تهران:

ناوگروه‌های اعزامی ارتش امنیت را در آب‌های آزاد برقرار می‌کنند

به گزارش نویدتهران،فرمانده نیروی دریایی ارتش گفت: تاکنون 50 ناوگروه به دریاهای آزاد اعزام کردیم که در فاصله‌ای بسیار دورتر از کشور، برای برقراری امنیت تلاش می‌کنند.
امیر دریادار حسین خانزادی فرمانده نیروی دریایی ارتش که به مناسبت 7 آذر (روز نیروی دریایی) سخنران پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران بود، اظهار داشت: نیروی دریایی مکلف به برقراری امنیت در مرزهای آبی است که 90 درصد صادرات و واردات از طریق دریا انجام می شود و اگر قرار است حمل و نقل و صادرات و واردات امن باشد‌ نیروی دریایی باید‌در آب ها حضور داشته باشد.
وی با اشاره به پدیده شوم دزدی دریایی گفت: 50 ناوگروه رزمی به دریاهای آزاد اعزام کردیم که در علمیات‌های مختلف در فاصله‌ای بسیار دورتر از کشور، برای برقراری امنیت تلاش می‌کنند.
فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی افزود: نیروی دریایی در مسیر خودکفایی بسیار هدفمند حرکت کرده است و ساخت شناورها و ناوشکن در دستور کار دارد.
وی ادامه داد: دشمن فکر می کرد‌ با تحریم‌ می تواند حرکت ما را متوقف کند اما نتواست.
امیر دریادار خانزادی گفت: نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی همواره در دریا استوار ایستاده است و ما در آغاز یک راه هستیم و آن راه رسیدن به جایگاه ایران اسلامی و بزرگ است.
وی با اشاره به هفتم آذر روز نیروی دریایی گفت: در 7 آذر 59 تنها 67 روز از حمله دشمن بعثی به مرزهای کشور می گذشت و در این زمان هنوز ساختار سیاسی، دفاعی و نظامی کشور شکل نگرفته‌ بود و تصور می کردند می توانند یک روزه خرمشهر ‌و آبادان را تصرف کنند و‌ یک هفته ای به تهران بیایند و آنجا جشن بگیرند.
فرمانده نیروی دریایی ارتش اضافه کرد: این در حالی بود که 55 درصد صادرات و واردات کشور از طریق بندر خرمشهر انجام می شد و وابستگی ما بیشتر از طریق دریا بود البته در نگاه اول تصور آنها درست بود که با فتح خرمشهر و آبادان شاهرگ اقتصادی را قطع کنند و با حمله نظامی که از طریق استکبار حمایت می شدند می خواستند در طول یک هفته ایران را فتح کنند و جشن پیروزی بگیرند.
وی افزود: اما آنها غافل بودند که ناوگان دریایی در آنجا حضور دارد و با 34 روز مقاومت، آنها را متوقف کردند و نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی از طریق دریا در کنار نیروهای دیگر ارتش، سپاه و بسیج پشتیبانی جانانه ای از آبادان کردند که این موجب شکست حصر آبادان و فتح خرمشهر شد.
امیر خانزادی خاطرنشان کرد: از سمت دریا در 67 روز اول دفاع مقدس شاهد نخستین پیروزی نیروی دریایی ایران‌ بر نیروی دریایی دشمن بودیم که همه محاسبات برعکس شد و صادرات نفت دشمن بعثی قطع شد و تا آخر جنگ شاهرگ اقتصادی دشمن بعثی که همان صادرات نفت بود قطع ماند.
وی گفت: آنها تلاش کردند خطوط مواصلاتی ما را قطع کنند که موفق نشدند و نیروی دریایی 10 هزار کشتی را با 150 عملیات اسکورت کرد و ما در دریا شاهد هیچ اتفاقی که اقتصاد را تهدید کند نبودیم و در همان 67 روز اول جنگ صادرات نفت دشمن بعثی قطع شد در حالی که اقتصاد ایران که به نفت وابسته بود با اسکورت کشتی ها نگذاشتیم تهدید شود.