مهمترین اقدامات وزارت دفاع در 100 روز نخست دولت دوازدهم

به گزارش نویدتهران،مهمترین اقدامات وزارت دفاع در 100 روز نخست دولت دوازدهم منتشر شد.

برنامه 4 ساله وزارت دفاع در راستای تقویت قدرت و بنیه دفاعی تدوین و به تصویب مقام معظم رهبری رسید در این برنامه ارتقاء سلامت نظام اداری، توجه به حفاظت از محیط زیست در برنامه ریزی‌ها و سیاستگذاری ها، اولویت واگذاری فعالیت‌ها به مردم و فراهم آوردن زمینه مشارکت هرچه بیشتر بخش خصوصی، پیشرفته‌کردن و استفاده از فناوری‌های نو در تجهیزات دفاعی و نظامی، حرکت به سمت صادراتی کردن محصولات صنایع دفاعی، برون‌سپاری فعالیت‌های قابل واگذاری مرتبط با صنایع دفاعی، توجه به دیپلماسی دفاعی مبتنی بر همکاری‌های امنیتی و نظامی منطقه‌ای و پایین آوردن سطح تهدید‌ها با همکاری وزارت امور خارجه، اصلاح ساختار مالی صندوق بازنشستگی نیرو‌های مسلح و … مورد توجه قرار گرفته است.

در گزارش زیر به گوشه ای از مهمترین اقدامات وزارت دفاع در 100 روز نخست دولت دوازدهم در بخش‌های مختلف پرداخته شده است:
 حوزه صنعت دفاعی با تاکید بر تقویت بنیه دفاعی:
1) رونمایی از سامانه پيشرفته راداري “آفاق”
در راستای تقویت بینه دفاعی برنامه‌های ویژه‌ای در وزارت دفاع در دستور کار قرار گرفت که در نخستین گام با حضور وزير دفاع از سامانه پيشرفته راداري “آفاق” رونمايي شد.
سامانه ‌پيشرفته راداري “آفاق” قابليت رصد شناورها تا برد 200 كيلومتر را دارد و مي‌تواند اهداف هو‌ايي را نيز شكار كند. قابليت تحرك‌پذيري مناسب و برخورداري از توانمندي‌‌هاي ضدجنگ الكترونيك از ديگر ويژگي‌هاي اين سامانه راداري پيشرفته بوده و مي‌تواند همزمان 100 هدف شناوري ر‌ا مورد پايش و ردگيري قرار دهد و مي‌تواند در مراقبت و گشت ساحلي نيروي انتظامي كاربرد و نقش برجسته‌اي داشته باشد.
2) تحویل‌دهی 12 فروند شناور تندرو گلف 25 فوت
این شناورها به دست توانای متخصصان افتخارآفرین وزارت دفاع درصنایع دریایی وزارت دفاع تولید شده ‌و با توجه به پیشرفت های فناورانه صنعت بومی در حوزه دریایی، این شناورهای تندرو، قابلیت انجام ماموریت های متنوع در عرصه دریایی را دارا هستند.
3) رونمایی از نسل جدید باتری‌های استارتر
نسل جدید باتری‌های استارتر به همت سازمان توسعه منابع انرژی رونمایی شد‌ که مورد مصرف خودروهای سنگین است و این اولین نسل است که نیاز به نگهداری و مراقبت ندارد و در سه ظرفیت ذخیره سازی 150، 170 و 200 آمپر ساعت کاربرد دارد.
4) آماده‌شدن تانک کرار برای تحویل به نیروهای مسلح‌
تانک کرار ‌که در صنایع زرهی بنی هاشم دورود وابسته به سازمان صنایع دفاع وزارت دفاع ساخته شده آماده تحویل به یگان‌های نیروهای مسلح شده است.

 گام بلند وزارت دفاع در دیپلماسی دفاعی:
امیر حاتمی در دولت دوازدهم برای پیشبرد اهداف و گسترش روابط دفاعی با سایر کشورها، برنامه های ویژه ای را در دستور کار قرار داده است که از آن جمله :
1) برگزاری کمیسیون مشترک ایران ـ آذربایجان در نخستین گام
نخستین ‌نشست کمیسیون مشترک همکاری های دفاعی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان با هدف ایجاد و تحکیم همکاری های مشترک و ارتقاء هر چه بیشتر مناسبات دفاعی و نظامی بین جمهوری اسلامی ایران و جمهوری آذربایجان برگزار شد.
هیئتی عالیرتبه از نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران علاوه بر حضور در نشست های کمیسیون مشترک، با سپهبد ذاکر حسن اف وزیر دفاع جمهوری آذربایجان دیدار و برگزاری نخستین کمیسیون مشترک و تهیه نقشه راه همکاری ها در بخش نظامی و دفاعی را سبب تقویت هر چه بیشتر مناسبات دو کشور همسایه و دوست دانستند. تحکیم روابط دوستی و برادری میان دو ملت جمهوری اسلامی ایران و کشور آذربایجان، احترام به تمامیت ارضی، تقویت حسن همجواری کشورهای منطقه و بهره گیری جمهوری اسلامی ایران از همه ظرفیت ها برای حفظ امنیت و ثبات منطقه از دیگر مباحث مطرح شده از سوی نمایندگان نیروهایمسلح جمهوری اسلامی ایران با وزیر دفاع جمهوری آذربایجان بود.
2) مذاکره وزرای دفاع ایران و روسیه
امير سرتيپ امير حاتمي وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران و ارتشبد سرگئی شایگو وزیر دفاع جمهوری فدراسیون روسیه در گفتگوی تلفنی، آخرین وضعیت روابط و همکاری های دفاعي دو کشور، تحولات منطقه ای ،بین المللی و مبارزه با تروريسم را مورد تبادل نظر قرار دادند.
امير حاتمي در اين گفتگوي تلفني با بيان اينكه توسعه همكاري هاي دفاعي في ما بين جايگاه ويژه اي در ديپلماسي دفاعي جمهوري اسلامي ايران دارد گفت : بالا بردن قدرت و توان دفاعي دو كشور جهت تحكيم امنيت و آرامش در محيط پيراموني، منطقه اي و بين المللي از اولويت هاي مهم همكاري هاي تهران ـ مسكو به شمار مي رود. در پايان اين گفتگو وزرای دفاع دو کشور بر استمرار هماهنگی ها در مبارزه عليه خشونت، تروریسم و افراطی گری در منطقه و جهان تأکید کردند.

3) دیدار با فرمانده نيروي هوايي ارتش عمان‌
فرمانده نيروي هوايي ارتش عمان با حضور در محل وزارت دفاع كشورمان با امير سرتيپ حاتمي وزير دفاع جمهوري اسلامي ايران ديدار و پيرامون مسائل مورد علاقه گفت و گو كرد که در اين ديدار، دو طرف با توجه به سوابق تاريخي، دوستي و مشتركات فرهنگي از سطح روابط في ما بين در حوزه هاي مختلف ابراز رضايت و آن را در راستاي تأمين منافع دو كشور و امنيت منطقه قلمداد كردند.
4) دیدار سفیر ترکیه در ایران با وزیر دفاع
هاکان تکین سفیر ترکیه در تهران در محل وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران پیرامون همکاری های دوجانبه و مسائل منطقه ای دیدار و گفتگو کرد.
5) مذاکره وزراي دفاع ايران و سوريه
وزير دفاع جمهوري اسلامي ايران و وزير دفاع جمهوري سوريه در گفت وگوي تلفني ضمن بررسي آخرين تحولات منطقه اي و بين المللي و تحولات سوريه، بر همکاري و تلاش بيشتر براي نابودي تروريست ها تاکيد کردند.
6) مذاکره وزراي دفاع ايران و عراق و بررسی آخرين تحولات منطقه‌اي
وزير دفاع جمهوري اسلامي ايران در گفت و گوي تلفني با وزير دفاع جمهوري عراق آخرين تحولات منطقه اي و بين المللي را بررسي و بر همکاري و تلاش بيشتر براي نابودي کامل تروريست ها تاکيد کرد.
7) دیدار رئیس ستاد مشترک ارتش ترکیه با وزیر دفاع
ارتشبد حلوصي آكار رئيس ستاد مشترك ارتش تركيه با حضور در محل وزارت دفاع کشورمان با امير سرتيپ امير حاتمي وزیر دفاع جمهوری اسلامی ایران دیدار و پیرامون مسائل دو جانبه ، منطقه ای و بین المللی گفتگو کرد.
8) دیدار و گفتگوی اميرسرتيپ حاتمي با فرمانده ارتش پاکستان
وزير دفاع جمهوري اسلامي ايران با اشاره به توسعه همکاري هاي دوجانبه ايران-پاکستان در راستاي حفظ و تقويت بنيه دفاعي دو کشور گفت: احترام به تماميت ارضي، يکپارچگي و حاکميت ملي کشورهاي منطقه از اصول ثابت سياست خارجي جمهوري اسلامي ايران است و بر اين اساس امنيت پاکستان را امنيت خودمان مي دانيم. امير سرتيپ حاتمي در ديدار با فرمانده ارتش پاکستان با اشاره به تحولات منطقه اي و بين المللي، حضور ژنرال قمرجاويد باجوا در تهران را تحکيم بخش ثبات، امنيت و توسعه روابط دوجانبه عنوان کرد.
9) موضع قاطع در برابر بازدید از مراکز نظامی
وزیر دفاع در واکنش به صحبت های نماینده آمریکا تاکید کرد: نیکی هیلی درسطح طرح ادعای امکان بازدید از مراکزنظامی ایران نیست.
وزیردفاع همچنین درواکنش به اقدام دشمنان برای تجزیه کردستان عراق اعلام کرد: جمهوری اسلامی ایران با هرگونه تغییر در مرزهای جغرافیایی و تجزیه کشورهای منطقه مخالف است.
10) نشست وزير دفاع با اعضاي کميسيون امنيت ملي مجلس شورای اسلامی
نشست مشترک اعضاي کميسيون امنيت ملي و سياست خارجي مجلس شوراي اسلامي با وزير دفاع، مديران عامل سازمان ها و شرکت هاي وابسته به وزارت دفاع در محل اين وزارتخانه برگزار شد.
در اين جلسه با بررسي آخرين دستاوردهاي وزرات دفاع، بر افزايش توان دفاعي کشور باتوجه به تهديدات دشمنان ايران اسلامي تاکيد شد.
حمايت‌هاي همه‌جانبه‌‌ از سپاه، ارتش و نيروي انتظامي در حوزه‌هاي پدافندي، موشکي و دريايي و مرزباني و ساير حوزه‌هاي حائز اهميت مهمترین اولویت و برنامه امیر حاتمی در 100 روز گذشته بوده است.
 پشتیبانی و تقویت همه جانبه نیروهای مسلح:
وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح در دیدار و گفتگو با فرماندهان ارشد سپاه پاسداران، ارتش جمهوری اسلامی ایران، نیروی انتظامی، سرلشکر صفوی دستیار فرمانده معظم کل قوا، فرمانده هوافضای سپاه و سایر فرماندهان و مسئولین ارشد نیروهای مسلح با تاکيد بر تلاش‌هاي همه‌جانبه وزارت دفاع در پشتيباني از نيروهاي مسلح ‌گفت: ما در امتداد تلاش‌هاي گذشته، تمام همت و ظرفيت‌هاي تعيين‌کننده خود براي تعميق و توسعه توانمندي‌هاي دفاعي نيروهاي مسلح در زمينه سامانه‌ها و تجهيزات مدرن و راهبردي را به کار خواهيم گرفت.
 بخشی از اقدامات در حوزه خدمات اجتماعی و فرهنگی:
1) توجه ویژه به معیشت کارکنان نیروهای مسلح به ویژه بازنشستگان‌
وزارت دفاع به موضوع معیشت نیروهای مسلح توجه ویژه‌ای داشته و آنچه که مسلم است در فضای مجلس و دولت نسبت به معیشت کارکنان نیروهای مسلح و مردم توجه ویژه‌ای وجود دارد و امیر حاتمی نیز در مدت 100 روز گذشته در نشست ها و جلسات متعدد تلاش داشته قانون در مورد معیشت کارکنان نیروهای مسلح به ویژه در مورد بازنشستگان اجرا شود.
در همین راستا نشست مشترک رئیس مجلس شورای اسلامی با امیر سرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، سردار سرلشکر پاسدار محمد باقری رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، محمدباقر نوبخت معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان برنامه و بودجه و سایر مسئولان ذی‌ربط ‌به منظور بررسی تعاملات فی مابین نیروهای مسلح برگزار شد.
‌ 2) توجه ویژه به صادرات به عنوان عنصری تعیین‌کننده در وزارت دفاع
هدف اصلی وزارت دفاع تأمین نیازهای داخلی و قطع وابستگی در امر مهم تسلیحات و تجهیزات دفاعی است اما آنجایی که لازم باشد برای افزایش ضریب امنیتی منطقه و صادرات هم انجام می‌دهد.
در طول 100 روز گذشته نیز این وزارتخانه در امر صادرات اقدامات قابل توجهی انجام داده است به طوری که سازمان صنایع الکترونیک ایران وابسته به وزارت دفاع توانست در جشنواره صادرات کشور رتبه برتر را به دست بیاورد.
3) توجه به حوزه تامین اجتماعی و خدماتی نیروهای مسلح
افزایش سقف خرید اعتباری خانوار نیروهای مسلح در بخش‌های سوپری و مواد غذایی و تعمیم آن به کلیه نیروهای مسلح، افزایش خرید اقساطی خانوار نیروهای مسلح ‌جهت خرید کالاهای سرمایه‌ای و با دوام (لوازم خانگی) و تعمیم آن به کلیه نیروهای مسلح، اجرای طرح ویژه فروش خودروی اقساطی، افتتاح فروشگاه‌های بازسازی شده به صورت اساسی در سطح کشور، تسریع در راه‌اندازی دفاتر خدمات الکترونیک ساتا در کل کشور به منظور تسریع و تسهیل ارائه خدمات صدور، تعویض، تمدید دفترچه خدمات درمانی، صدور فیش حقوق بازنشستگان و …، پیگیری ویژه برای حل مشکلات سازمان خدمات درمانی با مراکز درمانی طرف قرارداد ، بازنگری در تعرفه‌ها به طور جدی مود توجه بوده است که رضایت کارکنان و خانواده های نیروهای مسلح را در پی داشته است.

4) تحقق اقتصاد مقاومتی در ودجا
امیر حاتمی در همایش مدیران ارشد وزارت دفاع طی سخنان مبسوطی با تشریح سیاست ها، اهداف و اولویت های این وزارتخانه، از اقتصاد مقاومتی بعنوان محور و جهت گیری اصلی فعالیت ها و اقدامات وزارت دفاع وصنایع دفاعی وابسته یاد کرد و گفت:در این زمینه سیاست های 10 گانه اعلامی مقام معظم رهبری ( مد ظله العالی ) پیرامون اقتصاد مقاومتی مبنای حرکت ما در این مسیر است.
در همین راستا کشتارگاه تمام اتوماتیک طیور مزرعه نمونه سازمان اتکا وزارت دفاع وپشتیبانی نیروهای مسلح افتتاح شد. این کشتارگاه با ظرفیت کشتار 4 هزار قطعه درساعت و با 8 میلیارد و 500 میلیون تومان هزینه راه اندازی شد.
5) دعوت وزارت دفاع برای حضور باشکوه مردم در مراسم تشییع شهید حججی
در پی شهادت شهید محسن حججی، وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با صدور اطلاعیه ای ‌‌از ملت همیشه در صحنه، آگاه و شهیدپرور کشورمان به ویژه مردم مومن و انقلابی تهران بزرگ برای حضور باشکوه و حماسی در مراسم تشییع پیکر شهید عزیز محسن حججی دعوت کرد. همچنین وزیر دفاع در معیت فرمانده معظم کل قوا و فرماندهان نیروهای مسلح در مسجد امام حسین ( ع ) بر سر پیکر شهید حججی حضور یافتند و یاد و خاطره این شهید بزرگوار را گرامی داشتند.

6) تاکيد وزير دفاع بر امداد رساني فوري به زلزله‌زدگان استان کرمانشاه
در پي وقوع زلزله 7.3 ريشتري در کرمانشاه، امير وزيردفاع به مسئولين ارشد وزارتخانه دستور داد باتمام امکانات براي امدادرساني به زلزله‌زدگان تلاش کنند.
با دستور وزير دفاع، 300 کانکس از طرف وزارت دفاع به مناطق زلزله زده اهدا شد و بعد از وقوع زلزله، قرارگاه مهندسي و مرکزمين زدايي مستقر در قصرشيرين به همراه تعداد ۱۰ دستگاه لودر و بيل مکانيکي، ۱۱ دستگاه آمبولانس و 40 نيروي مهندسي و بهيار به سرپل ذهاب اعزام شدند.
همچنین وزارت دفاع 15 تريلي و ۶ کاميون به وزن تقريبي 400 تن شامل اقلام خوراکي، پتو، چادر و ديگر لوازم مصرفي و بهداشتي براي زلزله زدگان ارسال کرده است و امداد رسانی همچنان ادامه دارد .
7) برپایی موکب عاشورائیان در مرز مهران جهت ارائه خدمات به زائران اربعین
با دستور وزیر دفاع موکب عاشورائیان وزارت دفاع در راستای خدمت رسانی به زائران اربعین در مرز مهران برپا شد و علاوه بر ارائه خدمات فرهنگی، 150 هزاربسته پذیرایی در بین زائران توزیع کرده است.
8) تشکیل ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی استان زنجان با محوریت وزیر دفاع
امیر سرتیپ امیر حاتمی در جریان سفر یک روزه خود به استان زنجان در جلسه ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی این استان حضور یافت و با اشاره به اینکه در 4 ساله دولت دوازدهم، باید اقدامات موثری در راستای توسعه اقتصادی کشور انجام داد، گفت: اقتصاد مقاومتی به این معناست که باید اقتصاد جمهوری اسلامی ایران را در مقابل فشارهایی از جمله تحریم، محرومیت و خصومت های دشمنان، مقاوم سازی نمود تا بدین ترتیب، رشد و تعالی کشور تضمین شود و مردم زندگی مناسبی در شان نظام اسلامی داشته باشند.
9) حضور در مراسم دانش آموختگی دانشکده افسری ارتش در معیت فرمانده معظم کل قوا
مراسم مشترک دانش آموختگی، تحلیف و اعطای سردوشی دانشجویان دانشگاههای افسری ارتش، با حضور حضرت آیت الله خامنه‌ای فرمانده معظم کل قوا، رئیس ستاد کل نیروهای مسلح، وزیر دفاع و فرماندهان ارشد نیروهای مسلح در دانشگاه افسری امام علی(ع) برگزار شد.
10) بازدید وزیر دفاع از انجمن خیریه مهرانه زنجان
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح در جریان سفر یک ‌روزه خود به استان زنجان، با حضور در انجمن خیریه مهرانه، از این مرکز بازدید کرد
امیر سرتیپ امیر حاتمی در این بازدید به همراه استاندار زنجان، اعضای هیئت ‌مدیره و مدیر عامل انجمن از بخش ‌های مختلف آن از جمله کلینیک رادیوتراپی، پرتو درمانی، شیمی ‌درمانی و سالن همایش این مرکز بازدید کردند.
11) حضور وزیر دفاع در مراسم تشییع پیکر شهید گمنام در ایزایران
همزمان با ایام شهادت امام جواد الائمه(ع) و امام محمد باقر(ع)؛ پیکر پاک و نورانی شهید گمنام دفاع مقدس در مجتمع ایزایران با حضور وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح و عموم مردم تهران برگزار و پیکر مطهر شهید به سمت مجتمع ایزایران روی دستان مردم تشییع شد.
12) حضور وزیر دفاع در همايش بزرگداشت شهدای مدافع حرم
امير سرتيپ امير حاتمي وزير دفاع و پشتيباني نيروهاي مسلح در همايش بزرگداشت شهداي مدافع حرم که در مصلي امام خميني (ره)تهران برگزار شد، ضمن تبريک شکست و زوال گروه تروريستي و جنايتکار داعش به همه رزمندگان محور مقاومت و رهبري اظهار داشت: ما نظامي ها موقعي که عملياتي به پايان مي‌رسد، مي‌دانيم مراحل بعدي کار ادامه دارد و تا دشمن هست، جهاد ادامه دارد.
در این مراسم از خانواده شهدای مدافع حرم با حضور وزیر دفاع و جمعی از فرماندهان نیروهای مسلح تجلیل شد.
13) حضور در همایش مهارت آموزی کارکنان وظیفه نیروهای مسلح
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با حضور در همایش مهارت آموزی کارکنان نیروهای مسلح به تبیین راهکارهای ارتقائ منزلت سربازان نیروهای مسلح پرداخت و طی سخنانی گفت: نیروهای مسلح در ساخت شخصیت، فکر و اندیشه سربازان وظیفه سهم بسزایی دارند.

14) حضور در برنامه های مختلف و متعدد رسانه ملی جهت تبیین جایگاه صنعت دفاعی
وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با حضور در برنامه تیتر امشب شبکه خبر، گفت و گو ی زنده بخش خبری ساعت 14 و شبکه العالم و … ضمن تبیین جایگاه صنعت دفاعی، مهمترین برنامه های وزارت دفاع برای تقویت بینه دفاعی کشور را تشریح کرد.