دکتر جهانگیری:

ملت ایران در برابر تهدید‌های آمریکا هیچ ترسی به خود راه نمی‌دهد

به گزارش نویدتهران،دکتر اسحاق جهانگیری روز سه شنبه با حضور در اجتماع مردم روستای دوتپه سفلی در شهرستان خدابنده با بیان این که در هیچ مقطعی در ۴۰ سال گذشته شرایط کشور مثل امروز خاص نبوده است، گفت: ملت ایران هشت سال در برابر تهاجم همه جانبه دشمن و ۴۰ سال در برابر فشار‌ها و تحریم‌های آمریکا، اتحادیه اروپا و شورای امنیت سازمان ملل پایداری و ایستادگی کرد و نشان داد که نامش با مقاومت و ایستادگی در تاریخ ماندگار خواهد شد.

معاون اول رییس جمهور ضمن تشریح شرایط خاص کشور در مقطع کنونی تأکید کرد: امروز دشمن به گونه‌اي ديگر و با حیله جدیدی جلو آمده اما راهبرد ملت ایران راهبرد مقاومت است و مقاومت به معنای تأمین نیازهای کشور، خودکفایی و امنیت غذایی ملت ایران است.
معاون اول رییس جمهور افزود: جمهوری اسلامی ایران پس از مذاکرات طولانی به توافقی با شش کشور بزرگ و قدرتمند دنیا رسید و به همه تعهدات خود در این توافق عمل کرد و سازمان بین المللی انرژی اتمی نیز طی ۱۴ گزارش به هم پیوسته پايبندي كشورمان به تعهدات را اعلام کرده است اما به یکباره فردی در آمریکا به عنوان یکی از کشورهای طرف توافق با ایران روی کار آمد که این توافق را بدترین توافق تاریخ کشورش توصیف کرد و گفت از آن توافق خارج می شود.
دکتر جهانگیری اظهار داشت: آمریکا به همین میزان نیز بسنده نکرده و پس از خروج از اين توافق بین المللی گفت: چون من زور دارم پس از خروج از این توافق ایران را تحریم کرده و تحت فشار قرار می دهم و از همین روی مهمترین نقاط و کلیدی ترین بخش هاي حیات اقتصادی کشور را هدف قرار داد که متأسفانه حتی کشورهای بزرگ جهان نیز از ترس آمریکا از سیاست های او در اعمال فشار به ایران تبعیت می کنند.
معاون اول رییس جمهور تصریح کرد: اما مردم ایران از سرور و سالار شهیدان خود حضرت اباعبدالله الحسین(ع) آموخته اند که زیر بار ذلت و ستم نروند. آمریکایی ها عادت کرده اند و بر اساس رفتار کشورهای دیگر در برابر تهدیداتشان باورشان شده است که وقتی ملتی را تهدید به اعزام ناوگان دریایی و هواپیماهای جنگنده کنند آن ملت باید از این موضوع بترسد اما با وجود تهدیدهای گوناگون و اعلام اخبار اعزام تجهیزات و نیروهای مسلح آمریکایی به منطقه دیدند که ملت ایران هیچ ترسی به خود راه نمی دهد.
دکتر جهانگیری خاطرنشان کرد: آمریکایی ها فکر می کردند ملت ایران وقتی ببینند که آمریکایی ها با حمله به عراق و افغانستان سرنوشت این کشورها را تحت تأثیر قرار داده اند واهمه کرده و کوتاه می آیند و هر چه آمریکا بگوید گوش می کنند اما دیدند ملت ایران هیچ ترسی به خود راه نمی دهد.
معاون اول رییس جمهور گفت: پس از این که آمریکایی ها دیدند ملت ایران از تهدیدهای آنها نمی هراسد حالا می گویند بیایید مذاکره کنید، اما ما می گوییم مذاکره کنیم که چه شود؟ نتیجه نهایی هر مذاکره ای می تواند رسیدن به یک توافق باشد، اما آیا وقتی آمریکایی ها از توافق موجود بین ایران با خودشان خارج شدند منطقی است که ما دوباره با آنها مذاکره کنیم؟
دکتر جهانگیری گفت: مقام معظم رهبری به پشتوانه مردم، دولت، مجلس، نیروهای مسلح و همه نهادها یک حرف زده اند و آن این بود که آن کس که زور می گوید، ظلم کرده و به ملت ایران خسارت زده باید جبران کند.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به این که ملت ما در طول تاریخ ثابت کرده است که هیچ گاه اهل جنگ و تجاوز نبوده بلکه اهل منطق و گفتگوست خاطرنشان كرد: با ملت ایران تنها در چارچوب احترام و ادب می توان سخن گفت و مسایل را حل کرد، نمی توان با ملت تمدن ساز و بافرهنگ ایران با زبان تهدید و زور و بی احترامی سخن گفت.
دکتر جهانگیری تأکید کرد: راهبرد ما راهبرد مقاومت است، ما باید بتوانیم در این شرایط حساس نیازهای کشور را تأمین کنیم و نگذاریم زندگی آسیب پذیرترین اقشار جامعه دچار اختلاف شود.
معاون اول رییس جمهور با بیان این که امنیت منطقه را ایران تأمین کرده است گفت: تنها برای مقطعی کوتاه ایران خود را کنار کشید و شاهد بودیم که چه حوادثی در خلیج فارس و دریای عمان رخ داد، حالا این حوادث را به ایران نسبت می دهند، متأسفانه آنها فکر می کنند عربستان و امارات متحده عربی می توانند امنیت منطقه را حفظ کنند اما واقعیت این است که امنیت آنها را نیز ایران حفظ می کند.
دکتر جهانگیری ادامه داد: سابقه و تجربه فعالیت آنها در عراق و سوریه و ایجاد داعش نشان داد که نمی توانند امنیت در منطقه ایجاد کنند.
معاون اول رییس جمهور با اشاره به بازدید خود از مزارع کشاورزی گفت: وقتی از کشاورزان منطقه درباره میزان برداشت محصول سوال کردم پاسخ شان رقم خیره کننده هشت تن گندم در هر هکتار بود که باید به آنها دستمریزاد گفت، زیرا آنها در راه مقاومت و ایستادگی کشور گام برمی دارند.
دکتر جهانگیری افزود: مقاومت یعنی تولید هر چه بیشتر کالاهای مورد نیاز مردم، مقاومت یعنی تأمین امنیت غذایی ملت ایران، حرکتی که در سال های گذشته انجام شد باعث شده تا ما از واردات سالانه یک میلیون تن گندم بی نیاز شده و در سه سال گذشته به همت کشاورزان خودکفا شده و حتی صادرات داشته باشیم.
معاون اول رییس جمهور ادامه داد: برخی فکر می کردند به خاطر حادثه سیل در ابتدای سال جاری، کشور برای تأمین نیاز گندم خود به سمت خارجی ها دست دراز کند اما خوشبختانه آمارها نشان می دهد که حتی در خوزستان که بخش زیادی از اراضی آن زیر آب رفت بیشتر از سال گذشته تولید گندم خواهیم داشت.
دکتر جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود با تأکید براین که وظیفه دولت توجه به مسایل کشاورزان است گفت: با تصمیمات خوبی که انجام شد ۱.۵ تا دو برابر سال های پیش در روستاها گازرسانی انجام شد و بعید می دانم که در منطقه خدابنده و زنجان روستایی با ۲۰ خانوار وجود داشته باشد که از زیرساخت هايي نظیر راه، گاز و ‌آب لوله کشی برخوردار نباشد. به فضل الهی اگر جایی هم از این امکانات بهره مند نشده به زودی مشکلاتشان مرتفع خواهد شد.
معاون اول رییس جمهور ادامه داد: روستا کانون تولید کشور و کشور متکی به روستاییان است، روستاییان بزرگ، عزیز و شریف کشور با تلاش خود برای بی نیازی کشور مقابل خارجی ها کاری کردند تا مسئولان با جرأت و شجاعت و به پشتوانه خودکفایی و استقلال با خارجی ها سخن بگویند.
دکتر جهانگیری در پایان با بیان این که در سال ۹۸ اقدامات بیشتری در حوزه معیشت و اشتغال در روستاها انجام خواهیم داد گفت: امیدوارم با تحت پوشش رفتن اراضی بیشتر در حوزه آبیاری نوین علاوه بر تولید محصولات، صرفه جویی در مصرف آب هم انجام شود.
در ابتدای این مراسم استاندار زنجان، رییس شورای شهر و روستا و نماینده خدابنده در سخنانی مسایل پیش روی منطقه را مطرح کردند.