مطبوعات شنبه1396/04/10

اربعين، با خودرو شخصي به مرز خسروي سفر نكنيد

معاون وزير راه و شهرسازي در تشريح آخرين تمهيدات براي ميزباني شايسته از زائران اربعين حسيني(ع) امسال بر جلوگيري از ورود خودروهاي شخصي به مرز خسروي در آستانه اربعين تأکيد کرد.
مهندس داود کشاورزيان در جريان بازديد از پايانه مسافري خسروي افزود: با تلاش‌هاي صورت گرفته، شاهد امکانات بسيار مطلوبي در مرز خسروي براي تردد زائران اربعين حسيني هستيم. ‏ وي با بيان اين که طبق بازديدهاي صورت گرفته از مرز خسروي کارها به سرعت در حال انجام است، گفت: پيش‌بيني لازم براي افزايش گيت‌هاي ورود و خروج مسافران، ايجاد سرويس‌هاي بهداشتي و ساخت توقفگاه خودرو صورت گرفته است تا در اربعين امسال بهترين ميزبان براي زائران اربعين حسيني در مرز خسروي باشيم.‏ كشاورزيان اضافه کرد: سازمان حمل و نقل جاده‌اي کشور نيز به سرعت در حال انجام کارها، افزايش زيرساخت‌هاي موجود و رفع مشکلات در مرز خسروي است.‏
رئيس سازمان راهداري، بر لزوم جلوگيري از ورود خودروهاي شخصي در آستانه اربعين حسيني به مرز خسروي تاکيد کرد و گفت: بايد تمهيداتي در نظر گرفته شود تا مسافران و زائران با استفاده از اتوبوس به سمت مرز هدايت شوند.‏ کشاورزيان ادامه داد: بي شک با تلاش‌هاي صورت گرفته و طرح‌هاي در دست اقدام،استان کرمانشاه و شهرستان مرزي قصرشيرين در اربعين حسيني امسال ميزباني شايسته براي زائران خواهند بود.‏

دبير کل ناتو: در افغانستان مي مانيم

سرويس خارجي: «ينس استولتنبرگ» در نشست وزراي دفاع ناتو در بروکسل، ضمن اعلام افزايش نيروهاي خود در افغانستان اظهار داشت: کشورهاي عضو و متحد اين سازمان متعهد شدند که کمک هاي خود به افغانستان را ادامه دهند. دبير کل ناتو افزود: 39 متحد و همکار ناتو در نشست وزراي دفاع اين سازمان در بروکسل دوباره تعهد کردند تا افغان‌ها را در تأمين امنيت کشورشان کمک کنند و نگذارند که افغانستان دوباره به يک پناهگاه امن براي تروريست‌هاي بين‌المللي تبديل شود.وي تصريح کرد: من مي توانم تائيد کنم که ما حضور خود را در افغانستان افزايش خواهيم داد، اما نه براي اجراي عمليات رزمي بلکه اين امر مربوط به آموزش، مشاوره و کمک به مبارزه نيروهاي نظامي افغان مي شود.

با دفاع روسیه از برنامه موشکی و تأکید اروپا بر پایبندی ایران به برجام رقم خورد
انزوای آمریکا در شورای امنیت بر سر برنامه موشکی ایران
جلسه پرحاشیه شورای امنیت برای بررسی آخرین وضعیت اجرای قطعنامه 2231 و برنامه موشکی کشورمان در حالی «بدون نتیجه خاصی» به پایان رسید که نماینده آمریکا ادعا کرد ایران قطعنامه 2231 را نقض کرده است؛ با این حال کشورهای اروپایی بر پایبندی ایران به برجام تأکید کردند، نماینده روسیه هم نسبت به گزارش جانبدارانه دبیر کل سازمان ملل علیه برنامه موشکی ایران انتقاد و تأکید کرد که موشک های ایران مشمول موشک های ممنوعه ذکر شده در قطعنامه 2231 نیست. این نخستین بار نیست که آمریکا در شورای امنیت موفق نمی شود به یک مصوبه یا تصمیم علیه ایران دست یابد و در 1.5 سال اخیر دست کم 3 بار انزوای آمریکایی ها برسر برنامه موشکی ایران تکرار شده و به نظر می رسداین انزوای دیپلماتیک واشنگتن در حال تثبیت شدن است . در این جلسه که بامداد دیروز برگزار شد، نماینده دائمی روسیه در سازمان ملل تأکید کرد که گزارش دبیرکل سازمان ملل نباید حاوی اشاره های سیاسی باشد و باید از زبان تهدید دوری کند. به گزارش مهر به نقل از روزنامه الشرق الاوسط ولادیمیر سافرونکوف با اشاره به «درخواست گوترش از ایران برای پرهیز از پرتاب موشک‌های بالستیک و ارتباط دادن آن با بالا رفتن پتانسیل افزایش تنش ها» گفت: این بیانیه‌ها جایی در این گزارش نداشت زیرا گزارش موجود صرفاً در خصوص اجرای قطعنامه ۲۲۳۱ نوشته شده است. به گزارش فارس، سافرونکوف به نقل دبیرکل به مبهم بودن متن برجام در خصوص حقوق موشکی ایران اشاره کرد و ضمن رد این ادعا گفت: «در قطعنامه ۲۲۳۱ از ایران خواسته شده که هیچ فعالیتی در حوزه موشک‌های بالستیک طراحی‌شده برای حمل کلاهک هسته‌ای، انجام ندهد که این بند هیچ جایی برای سوء تفسیر باقی نمی‌گذارد.» دفاعیات نماینده روسیه به معنای آن است که از نظر روسیه موشک های آزمایش شده توسط ایران مشمول قطعنامه 2231 و تحریم های ذیل آن نیستند. وی سپس به انتشار گزارش فرانسوی‌ها از توقیف یک محموله سلاح ایرانی در شمال اقیانوس هند پرداخت و گفت: «در خصوص گزارش فرانسه از توقیف محموله‌های تسلیحاتی هم باید بگوییم که این مسئله برای ما شک‌برانگیز است.» نماینده روسیه در سازمان ملل در انتها هشدار داد: «باز هم می‌گوییم که این گزارش نباید به سند سیاسی تبدیل شود زیرا این کار باعث تضعیف برجام خواهد شد.»
انتقاد دبیر کل سازمان ملل از سفرهای سردار سلیمانی
در گزارش دبیر کل سازمان ملل از ایران خواسته شده که با توجه به عدم اتفاق نظر اعضای شورای امنیت در خصوص آزمایش های موشکی بالستیک ایران، تهران از چنین آزمایش هایی که «به طور بالقوه امکان افزایش تنش ها را دارند» خودداری کند! گوترش از سرلشکر «قاسم سلیمانی» فرمانده نیروی قدس سپاه هم در گزارش خود نام برده و با اشاره به انتشار خبر سفرهای خارجی وی از سوی رسانه‌های ایرانی و عربی، بدون نام بردن از کشوری خاص، نسبت به این 2 مسافرت اعتراض کرده و از همه کشورهای عضو سازمان ملل خواسته که به تعهداتشان ذیل قطعنامه 2231 پایبند بمانند. در گزارش «آنتونیو گوترش» برخلاف ادعای نماینده آمریکا، تاکید شده که تاکنون هیچ گزارشی از تامین، انتقال، فروش یا صادرات اقلام هسته ای یا با کاربرد دوگانه مواد، تجهیزات، کالا یا فناوری به ایران در تناقض با قطعنامه 2231 به دبیرخانه این سازمان ارائه نشده است.
آمریکا: ایران قطعنامه 2231 را نقض کرده است
همزمان جفری فلتمن، معاون سیاسی دبیرکل سازمان ملل تأکید کرده که شورای امنیت نظر واحدی در مورد برنامه موشکی ایران ندارد. اظهارات دبیر کل سازمان ملل در حالی است که نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل روز پنجشنبه با طرح این اتهام که ایران به طور مکرر قطعنامه 2231 را نقض کرده، گفت: شورای امنیت حتی کوچک ترین گامی در پاسخ به این موضوع بر نداشته است.
به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری رویترز، هیلی افزود: ما باید به ایران نشان دهیم که تمسخر آشکار قطعنامه های سازمان ملل را تحمل نمی‌کنیم.انتقادات نیکی هیلی از اجرای برجام و قطعنامه آن توسط ایران در حالی است که نمایندگان آلمان، ایتالیا و اتحادیه اروپا در جلسه شورای امنیت این توافق را بهترین راه برای ایجاد ثبات و امنیت در منطقه دانستند. به گزارش تسنیم در این نشست تعداد زیادی از اعضای شورای امنیت، نماینده اتحادیه اروپا و آلمان که در این نشست حاضر بودند، پایبندی ایران به تعهداتش براساس برجام را ستودند و خواهان تداوم حمایت جامعه بین‌المللی از توافق تاریخی مذکور شدند. نماینده اتحادیه اروپا، آلمان، فرانسه و انگلیس به منافع اقتصادی ناشی از اجرای برجام اشاره کردند و تاثیر مثبت آن بر مناسبات دوجانبه را برجسته کردند.
به گزارش صدای آمریکا نماینده اتحادیه اروپا نیز مدعی شد «نمی شود کارهای مثبت ایران را دید و چشم به اقدامات مخرب تهران بست.»
ظریف: آمریکا به خاطر نفرتش مجبور است واقعیت را انکار کند
وزیر خارجه کشورمان نیز ضمن انتقاد از اظهارات نیکی هیلی در توئیتی نوشت: «سازمان ملل و تمام دنیا می‌گوید ایران به طور کامل به تعهداتش پایبند است اما آمریکا به‌خاطر نفرت نهادینه شده‌ای که از تهران دارد، مجبور است واقعیت را انکار کند.»

گام نخست رفع مشکل دریافت ورودی فرودگاه مشهد برداشته شد
پارکینگ فرودگاه 10 دقیقه رایگان
مدیرکل فرودگاه های استان: هزینه پارکینگ برای خودروهای عبوری با کمتر از 10 دقیقه توقف رایگان شد
نویسنده : رضا میرزاده
بالاخره پس از پیگیری های فراوان، دریافت هزینه از خودروهای عبوری فرودگاه شهید هاشمی نژاد مشهد حذف شد و بنابر اعلام مدیرکل فرودگاه های استان، هزینه پارکینگ برای خودروهای عبوری با کمتر از 10 دقیقه توقف رایگان شد.
به گزارش «خراسان رضوی»، محدوده پارکینگ فرودگاه بین المللی شهید هاشمی نژاد مشهد، به گونه ای طراحی شده که تمام خودروهای ورودی به محدوده فرودگاه، به پارکینگ فرودگاه دسترسی دارند و به همین دلیل، از تمام خودروها هزینه ورودی دریافت می شود. این موضوع را که از مدت ها پیش باعث گلایه های فراوان شهروندان شده بود، بارها روزنامه «خراسان رضوی» پیگیری کرده است. در آخرین گزارش که تاریخ 30 خردادماه امسال در صفحه حرف مردم روزنامه «خراسان رضوی» منتشر شد، مدیرکل فرودگاه های استان با اشاره به این که مناقصه طرح محوطه سازی فرودگاه، به تازگی انجام و ابلاغ شده است، اعلام کرده بود که از جمله موارد مطرح، محوطه سازی فرودگاه است که در آن، وضعیت تردد خودروها در محدوده فرودگاه تغییر می کند و مسیری برای خودروهایی ایجاد می شود که صرفا قصد تردد دارند و نمی خواهند توقف کنند، تا دیگر نیازی به پرداخت عوارض ورودی برای این خودروها نباشد. البته در این گزارش اعلام شد که با توجه به زمان بر بودن اجرای این طرح، به سازی محوطه فرودگاه تا پایان سال به پایان می رسد و شهروندان تا آن زمان باید هزینه ورودی فرودگاه را پرداخت کنند.
افزایش اعتراضات شهروندان با 3 برابر شدن هزینه پارکینگ
افزایش سه برابری هزینه ورودی به محدوده پارکینگ فرودگاه از ابتدای تیرماه، دوباره باعث افزایش اعتراضات شهروندان شد. موضوعی که با وجود قانونی دانستن آن توسط مدیرکل دفتر اقتصادی و بازرگانی شرکت فرودگاه‌ها و ناوبری هوایی کشور، باعث اعتراض اداره نظارت و بازرسی سازمان صنعت، معدن و تجارت استان شد و کارشناس مسئول این اداره، با اشاره به تخلف و غیر قانونی دانستن آن، اعلام کرد که بر اساس مستندات موجود، افزایش نرخ پارکینگ، مورد تأیید مشاور عالی رئیس جمهور و دبیر کارگروه تنظیم بازار قرار نگرفته است.
حذف هزینه ورودی فرودگاه برای کمتر از 10 دقیقه توقف
این اعتراض ها و پیگیری ها بالاخره نتیجه داد و روز گذشته، مدیرکل فرودگاه های استان در گفت و گو با «خراسان رضوی» از حذف هزینه ورودی به محدوده فرودگاه برای خودروهای عبوری خبر داد. قاسم زاده در این زمینه گفت: تا زمان تکمیل پروژه به سازی فرودگاه، از خودروهایی که به صورت عبوری به محدوده پارکینگ وارد می شوند و کمتر از 10 دقیقه توقف دارند، عوارض ورودی دریافت نمی شود. وی با بیان این که پروژه به سازی محدوده فرودگاه مشهد، نیاز به زمان دارد و تا پایان امسال به طول می کشد، تصریح کرد: در این پروژه، دوربرگردان فرودگاه به نزدیک ترین مکان ممکن به پایانه فرودگاه منتقل می شود تا شهروندان، مشکلی در دسترسی به فرودگاه نداشته باشند. قاسم زاده افزود: البته هم اکنون نیز دوربرگردانی پیش از محدوده ورودی پارکینگ وجود دارد که فاصله آن، با فرودگاه، زیاد است و دسترسی شهروندان به این دوربرگردان، مشکلاتی در پی دارد، بنابراین تا زمان اصلاح مسیر فرودگاه و برای رفاه حال شهروندان، تصمیم بر آن شد که خودروهای عبوری به محدوده پارکینگ، از پرداخت عوارض پارکینگ، معاف شوند و عوارض پارکینگ، فقط از خودروهایی با توقف بیش از 10 دقیقه دریافت شود.
نتیجه ماجرای گران فروشی در پارکینگ فرودگاه به اطلاع مردم خواهد رسید
وی با اشاره به اعلام تخلف گران فروشی در پارکینگ فرودگاه مشهد توسط اداره بازرسی صنعت و معدن استان، یادآور شد: مستندات درباره این موضوع، در دست بررسی است و نتیجه آن به زودی به اطلاع مردم خواهد رسید.

امام جمعه شيراز:اقتدار سپاه، آمريکا را نگران کرده است
آيت‌الله اسدالله ايماني در خطبه‌هاي نماز جمعه اين شهر با بيان دلايل دشمني آمريکا با سپاه پاسداران انقلاب اسلامي اظهار داشت: اقتدار سپاه در تمامي عرصه‌ها، موجب نگراني آمريکا شده و به همين دليل سپاه را تحريم مي‌کند.وي افزود: امروز سپاه پاسداران در کنار ساير نهادهاي انقلابي تمام امکاناتش را در مسير سازندگي کشور بسيج کرده و با قدرت وارد عرصه‌هاي اقتصادي شده است، ضمن اينکه در عرصه‌هاي امنيتي و فرهنگي نيز حرف‌هاي بسياري براي گفتن دارد.وي اضافه کرد: آمريکا و دوستانش از سپاه ناراحتند چراکه سپاه در تمام پروژه‌ها حاضر بوده و با روحيه سازندگي نظام را به جلو مي‌برد و اين براي آمريکا و هم‌پيمانان شان تلخ و ناگوار است.امام‌جمعه شيراز گفت: از سپاه و تمام نهادهاي خدمتگزار کشور که در خدمت کشور هستند بايد حمايت کرد و اعتبارات لازم براي آن‌ها را فراهم کنيم تا دشمن بفهمد که ما از حاميان نظام در برابر تحريم‌ها حمايت مي‌کنيم.

جهانگيري:نرخ بيکاري تحصيلکرده‎هاي كشور بالاي 25 درصد است
معاون اول رئيس جمهور با اشاره به اينکه چالشي بيشتر از بيکاري در کشور نداريم گفت: اگر گفته مي‌شود نرخ بيکاري کشور 12 درصد است بيکاري نيروي تحصيلکرده کشور بالاي 25 درصد و نيازمند تصميمات جديد است.به گزارش تسنيم از رشت، اسحاق جهانگيري در جلسه شوراي اداري استان گيلان در رشت‌ اظهار داشت: استان گيلان سرزمين مردان بزرگ بوده و هميشه يک مرکز نخبه‌پرور کشور است و گيلاني‌ها همواره در تاريخ ايران نقش تعيين‌کننده‌اي داشته‌اند.معاون اول رئيس جمهور به حضور گسترده مردم گيلان در انتخابات 29 ارديبهشت اشاره کرد و اعلام داشت: بايد از مسئولان استان گيلان تشکر کنيم که چنين فضايي را در اين استان به‌وجود آوردند.وي تصريح کرد: خوشبختانه انتخابات مهمي برگزار شد و از نظر آرامش و نظم و آگاهي، ايران را به‌عنوان يکي از دموکراسي‌ترين کشورها در منطقه و جهان معرفي و به عزت نظام و مقام معظم رهبري اضافه کرد.جهانگيري با بيان اينکه سرمايه اجتماعي کشور پس از انتخابات در کشور بالا رفت، بيان داشت: اميد و روحيه در کشور بالا رفته و با آگاهي که از انتخابات به‌وجود آمده بايد براي حل چالش‌هاي کشور تلاش کنيم.معاون اول رئيس جمهور با اشاره به اينکه در شرايط و منطقه‌اي حساس قرار داريم گفت: آمريکا هر روز در منطقه دست به اقدام خاصي مي‌زند و يک روز بي‌دليل اعلام مي‌کند که دولت سوريه مي‌خواهد از سلاح شيميايي استفاده کند.جهانگيري با بيان اينکه ما کشور امن و با ثباتي در منطقه هستيم ابراز داشت: بايد امن و پايدار بمانيم و کمک کنيم امنيت منطقه بيشتر شود و با توجه به شرايط خاص منطقه با همدلي بيشتر کشور را از چالش عبور دهيم.معاون اول رئيس جمهور با اشاره به اينکه چالشي بيشتر از بيکاري در کشور نداريم بيان کرد: اگر گفته مي‌شود نرخ بيکاري کشور 12 درصد است بيکاري نيروي تحصيلکرده کشور بالاي 25 درصد است و نيازمند تصميمات جديد است.وي با بيان اينکه براي رفع مشکل بيکاري بايد توليد و سرمايه‌گذاري افزايش يابد گفت: بايد منابع مالي را از دنيا جذب کنيم و به کمک بخش خصوصي نيازمنديم و همه بخش‌هاي کشور با وحدت در يک مسير قرار گيرند تا مشکلات اقتصادي حل شود.