پاسخ آیت‌ الله العظمی مکارم به دو پرسش :

مطالب توهین آمیز و تفرقه افکن از سوی هر کس باشد کار زشت و ناپسندی است

به گزارش نویدتهران،حضرت آیت الله مکارم شیرازی گفت: مطالب توهین آمیز و تفرقه افکن از سوی هر کس باشد کار زشت و ناپسندی است و خداوند به آن راضی نیست. به یقین اقلیت کوچکی هستند که به سراغ این کارها می‌روند.
جمعی از مخاطبان سایت حضرت آیت الله مکارم شیرازی پرسش هایی در خصوص خلافت و امامت مولا امیرمؤمنان علی(ع) و نسبت به دموکراسی در عصر حاضر و برخی شعارهای نامناسب و تفرقه افکن در اجتماعات دینی را مطرح کرده اند که متن سوال و پاسخ این مرجع تقلید به این شرح است:
سوال:
حضور محترم حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی(دامت برکاته)
با سلام و تحیت؛
لطفاً به دو سؤال زیر پاسخ دهید:
1ـ مطالبی که حضرتعالی درباره خلافت و امامت مولا امیرمؤمنان علی(ع) ابراز داشتید و بعد نسبت به دموکراسی در عصر ما توضیح دادید به وسیلۀ بعضی از ناآگاهان داخلی و مخالفان خارج نشین تحریف شد، حتی دروغ‌هایی بر آن افزودند، توضیح شفاف‌تر در این زمینه موجب نهایت امتنان است.
2ـ بعضی از ناآگاهان گاه و بی گاه شعارهای نامناسب و تفرقه افکن در اجتماعات دینی می‌دهند نظر حضرتعالی در این مورد چیست؟
جمعی از بازدیدکنندگان سایت حضرتعالی
پاسخ:
در مورد سؤال نخست باید توجه داشت ما دو بحث جداگانه داریم، اول در مورد امام معصوم(ع) مانند حضرت امیرمؤمنان علی(ع) که امامت و حاکمیت او از سوی خداوند به وسیلۀ پیغمبر اکرم(ص) تعیین شد و حدیث متواتر غدیر یکی از شواهد زندۀ آن است، ولی بدیهی است که برای اجرای حاکمیتش نیاز به کمک مردم دارد و در اینجاست که بیعت مردم نقش مهمی در اجرای آن حاکمیت خواهد داشت. تکرار می‌کنم حاکمیت از طرف خداست ولی اجرای آن بدون کمک مردم ممکن نیست.
دوم در مورد حاکمان فعلی است، شک نیست که در دنیای امروز دیکتاتوری محکوم به شکست است، هرچند دولت‌های معروفی بعضی دیکتاتورها را به‌خاطر دلارهای فراوان نفتی آنها نه تنها به رسمیت می‌شناسند بلکه پرستش می‌کنند.
به هر حال تنها راه برای حاکمیت در دنیای کنونی همان دموکراسی و رجوع به آرای مردم است، منتها گاهی نتیجۀ آن ایده آل خواهد بود مثل این که اکثریت قاطع مردم در انتخابات شرکت کنند و اکثریت قاطع به شخص خاصی رأی دهند، این نوع دموکراسی که حاکمیت اکثریت مطلق است ایده آل است.
ولی بسیار شده که این چنین نیست، مثلا نصف مردم در انتخابات شرکت می‌کنند و نصف شرکت کنندگان به شخصی رأی می‌دهند و در نتیجه آرای یک چهارم مردم بر کل جامعه حاکم است و این دموکراسی ایده آل نیست هر چند در شرایط فعلی راهی برای حاکمیت جز این وجود ندارد.
در مورد سؤال دوم: مسلم است مطالب توهین آمیز و تفرقه افکن از سوی هر کس باشد کار زشت و ناپسندی است و خداوند به آن راضی نیست. به یقین اقلیت کوچکی هستند که به سراغ این کارها می‌روند، نیروهای انقلاب در اینجا دو وظیفه دارند: اولاً این کار را نکوهش کنند تا به حساب آنها گذارده نشود و ثانیاً این گونه افراد را نصیحت کنند و به آنها بگویند که این کار نه خدمت به انقلاب است و نه خدمت به اتحاد و وحدت جامعۀ اسلامی که در این زمان بیش از هر زمانی به آن نیازمندیم.
امیدواریم خداوند همه را به راه راست هدایت فرماید.