مذاکرات خصوصی دکترروحانی و الن برسه

به گزارش نویدتهران،روسای جمهوری اسلامی ایران و کنفدراسیون سوئیس شامگاه دوشنبه به وقت برن، درباره راههای توسعه و تعمیق روابط مشترک در همه حوزه های مورد علاقه ، گفت و گو و تبادل نظر کردند.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی و  الن برسه در این نشست خصوصی که در بلوو پالاس هتل محل اقامت رئیس جمهور ایران انجام شد؛ تاکید کردند که هیچ مانعی برای توسعه و تقویت روابط تهران – برن نیست و دو کشورمصمم هستند از ظرفیت های موجود در مسیر روابط مشترک بیش از پیش بهره بگیرند.

رئیس جمهور با بیان اینکه روابط ایران و سوئیس همواره دوستانه بوده است، گفت: چنین بستری زمینه های خوبی را برای گسترش روابط دوجانبه در بخش های مختلف ایجاد کرده است و ما باید در مسیر تعمیق و گسترش روابط بیش از پیش تلاش کنیم.

دکتر روحانی همچنین برجام را یک توافق چندجانبه و بین المللی خواند و تاکید کرد که آمریکا با خروج از این توافق، نشان داد که به تعهداتش در عرصه بین المللی پایبند نیست.

رئیس جمهور در ادامه با تاکید بر ضرورت تقویت تبادل نظر و رایزنی های دو کشور در مسایل مهم منطقه و جهان گفت: جمهوری اسلامی ایران هرگز آغازگر تنش در منطقه نبوده و سیاست ما همکاری و دوستی با همسایگان است.

 الن برسه  رئیس جمهور سوئیس نیز در این دیدار روابط تهران – برن را خوب و در حوزه های مختلف از جمله همکاری های علمی و اجرای پروژه های مشترک، رو به توسعه خواند.

رئیس جمهور سوئیس همچنین با تاکید بر حمایت کشورش از توافق برجام گفت: این توافق که پس از مذاکرات طولانی حاصل شده، به تایید شورای امنیت سازمان ملل نیز رسیده است و همه کشورها باید برای حفظ آن تلاش کنند.

دکتر روحانی در صدر یک هیات بلند پایه سیاسی و اقتصادی و به دعوت رسمی رئیس جمهور سوئیس عصر دوشنبه وارد زوریخ شد.

مذاکرات خصوصی روسای جمهوری دو کشور ساعتی پس از استقبال رسمی الن برسه  از همتای ایرانی خود در فرودگاه بین المللی زوریخ، انجام گرفت.

مذاکرات مشترک هیاتهای عالیرتبه ایران و سوئیس و مراسم امضای چندین سند همکاری میان دو کشور نیز قرار است فردا سه شنبه انجام شود.