سخنگوی وزارت بهداشت:

محصولات فرآوری شده با روغن های تراریخته از شهریور مشخص می شوند

به گزارش نویدتهران،سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از درج اطلاعات محصولات فرآوری شده با روغن های تراریخته از شهریورماه خبر داد.

دکترایرج حریرچی با اشاره به اینکه مجوز واردات دو نوع محصول تراریخته به کشور داده شده است، اظهار داشت: تنها دو محصول تراریخته شامل روغن ذرت و سویا مجوز ورود دارند و از اول مردادماه تمام روغن‌های موجود در بازار کشور ملزم به درج لوگوی تراریخته با فرمت اعلامی اداره کل فرآورده‌های خوراکی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو هستند.

وی با اشاره به اینکه در دنیا سه نوع محصول غذایی موجود در بازار شامل محصول معمولی، ارگانیک و تراریخته اعلام شده، عنوان کرد: بر این اساس مردم می توانند با آگاهی کامل مواد غذایی مصرفی خود را انتخاب کنند.

سخنگوی وزارت بهداشت افزود: از اول شهریورماه نیز، تمام فرآورده‌ها و محصولاتی که در اجزای آن از روغن و یا سایر محصولات با منشا تراریخته استفاده شده باشد، با نصب برچسب اطلاع رسانی می شود.

به گفته وی مجوز ورود برنج تراریخته نیز در کشور صادر نمی شود.

گفتنی است، برچسب گذاری محصولات غذایی تراریخته به شکل دایره سفید رنگ و به قطر 1.5 سانتیمتر بوده و واژه تراریخته در درون آن با فونت قابل رویت در کنار آرم سازمان غذا و دارو بر روی بسته‌های تمام محصولات تراریخته الزامی است.