فلاحت پیشه:

لزوم تعیین تکلیف ایرباس و بوئینگ در جریان مذاکرات با اروپایی ها

به گزارش نویدتهران،عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس تاکید کرد: وزرای امور خارجه ایران، فرانسه، آلمان و انگلیسی در بروکسل دیدار کردند، این دیدارها تکلیف تحریم‌ها و قراردادهایی چون ایرباس و بوئینگ را باید روشن کند.
حشمت الله فلاحت پیشه در توضیح قرارداد شرکت های هواپیمایی بوئینگ و ایرباس با ایران بعد از خروج آمریکا از برجام، گفت: نوع قرارداد جمهوری اسلامی ایران با شرکت بوئینگ و ایرباس و مفادی که در قرارداد لحاظ شده تکلیف ایران پس از لغو قراردادها را مشخص خواهد کرد، در صورتی که موارد فنی و حقوقی در قراردا لحاظ شده باشد امکان پیگیری در صورت لغو یک طرفه شرکت های بوئینگ و ایرباس وجود دارد.

نماینده مردم اسلام‌آباد و گیلان غرب در مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: در جریان مذاکره ایران با اروپایی‌ها امیدواریم در خصوص قراردادها به خصوص قراردادهای هواپیمایی پیگیری‌ها مجدانه دنبال شود تا این موضوعات با شکست مواجه نشود.

وی افزود: تحریم هواپیمای کشوری جزء آخرین بندهای تحریمی ماده ۴۱ فصل هفتم منشور ملل متحد است، این تحریم‌ها نوعی تحریم ضد انسانی است لذا انتظار است با حمایت اروپایی‌ها از لغو قرارداد این شرکت‌ها باجمهوری اسلامی جلوگیری شود.

فلاحت‌پیشه معتقد است: شرکت ایرباس از لغو قرارداد فروش با ایران خبر داده و بوئینگ نیز اعلام کرده به زودی موضوع را تعیین تکلیف می‌کند، اما امیدواریم طبق بیانیه مطبوعاتی نشست مشترک وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران، وزاری خارجه E3 و هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا که به تازگی منتشر شده به بحت تحریم‌های هواپیمایی پرداخته شده باشد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی، تصریح کرد: در پی اعلام خروج آمریکا از برجام، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور امنیتی و سیاست خارجی و وزرای امور خارجه ایران، فرانسه، آلمان و انگلیسی در بروکسل دیدار کردند، این دیدارها تکلیف تحریم‌ها و قراردادهایی چون ایرباس و بوئینگ را باید روشن کند.