لیگ جهانی والیبال 2017؛

قهرمان جهان مغلوب والیبالیست‌های ایران شد

تیم ایران در سومین بازی هفته نخست لیگ جهانی ۲۰۱۷ مقابل تیم لهستان با نتیجه سه بر یک به برتری دست پیدا کرد و ۳ امتیاز را در کارنامه لیگ جهانی خود به ثبت رساند.
دیدار سوم تیم ملی والیبال کشورمان در حالی برگزار می شود که آن ها در 2 بازی شب گذشته خود مقابل تیم های ایتالیا (3بر0) و برزیل (3بر1)‌ نتیجه را واگذار کرده است.

به گزارش نویدتهران،تیم های ایران و لهستان در طول تاریخ 15 بار به مصاف هم رفته اند که سهم لهستان 10 برد و سهم ایران 5 پیروزی بوده است.

آخرین رقابت رسمی دو تیم در بازی های المپیک 2016 ریو بود که تیم ایران در جدالی تماشایی سه بر دو مغلوب لهستان شد. البته تیم ایران در آخرین مسابقه تدارکاتی خود قبل از شروع لیگ جهانی نیز به مصاف لهستان رفت که نتیجه این مسابقه سه بر صفر به سود لهستان شد.

مهمترین تغییر دو تیم ایران و لهستان در مسابقه هفته نخست لیگ جهانی نسبت به بازی های المپیک، تغییر سرمربیان دو تیم است که تفکرات ایگور کولاکوویچ برای تیم ایران و فردیناندو دی جیورجی برای لهستان نقش مهمی در تعیین نتیجه این مسابقه خواهد داشت.

ترکیب آغاز کننده تیم ایران در این بازی را فرهاد سال افزون٬ سامان فائزی٬ مسعود غلامی٬ مجتبی میرزاجانپور٬ میلاد عبادی‌پور٬ امیر غفور٬ مصطفی حیدری و مهدی مرندی تشکیل می‌دهند.

سعید معروف به علت مشکل گوارشی و تب اجازه حضور در دیدار مقابل لهستان را از سوی کادر پزشکی پیدا نکرد و در این مسابقه غایب است.
ست نخست

تیم ایران در ست نخست برابر تیم لهستان با نتیجه 25 بر 18 مغلوب شد.

در این دیدار بر خلاف بازی‌های گذشته کولاکوویچ ترجیح داد به جای عادل غلامی از فائزی و به جای فرهاد قائمی از مجتبی میرزاجانپور در ترکیب استفاده کرد. از مهمترین تحولات تیم در بازی امروز غیبت سعید معروف و حضور سال افزون است.
نخستین امتیاز این بازی به نفع تیم لهستان رقم خورد٬ سفیدپوشان این تیم که تاکنون 2 بر سه امتیازی را به دست آوردند شروع خوبی را داشتند و در ابتدای بازی چهار پوئن متوالی را به دست آوردند.

سرویس فائزی در این ست برای ایران امتیازات خوبی را به دست آورد. کونارسکی همانند بازی های گذشته در این دیدار عملکرد خوبی را از خود نشان داد. از آن جا ترکیب ایران تا حدودی تغییر کرده بود تاکتیک تیمی ایران تا حدودی برای آن‌ها ناشناخته بود.

آمدن میرزا جانپور خط حمله ی ایران را بلند کرد و بازیکنان توانستند امتیازاتی هم پای حریف به دست آورند و لهستان را به زحمت بیاندازند.

کوبیاک قطرپاسور لهستان امروز هم با آبشارهای خوبش امتیازات زیادی را از ایران گرفت. خطای فردی تیم ایران باعث شد تا حریف پوئن های بالاتر را به دست آورد.

ست دوم

تیم ایران ست دوم دیدار برابر لسهتان را با نتیجه 25 بر 23 پیروز شد.

ست دوم در حالی آغاز شد که شاگردان کولاکوویچ در نبود کاپیتان و پاسور تیم ملی ایران در برابر بازیکنان تیم لهستان عملکرد خوبی را از خود به نمایش گذاشتند چرا که تعدادی از آن ها برای نخستین بار حضور در لیگ جهانی را تجربه می کنند.

تیم ایران در این ست نخستین امتیاز را به خود اختصاص داد مجتبی میرزاجانپور به علت برخورد دست بازیکن ایرانی با وی از ناحیه چشم دچار مصدومیت و از زمین خارج شد و به جای وی محمدجواد معنوی نژاد در ترکیب قرار گرفت.

در این ست امتیازات 2 تیم به طور پایاپای دنبال می شد. سال افزون هماهنگی قابل قبولی با دیگر هم تیمی هایش داشت و توانست از آن ها به خوبی در اجرای تاکتیک های ارائه شده عمل کند. معنوی نژاد در این ست با پایپ‌هایش توانست در امتیازآوری موفق شود.

برای نخستین بار وقت استراحت فنی اول با نتیجه 8 بر 7 به نفع ایران رقم خورد٬ این موضوع نتیجه اعتماد ایگور به بازیکنان جوان بود.

بوشک در این ست با سرویس‌های خوب خود توانست دریافت تیم ایران را متزلزل کند. آبشارهای کونارسکی در زمان حمله مهارشدنی نبود. بازهم اشتباهات فردی بازیکنان در زدن سرویس و دفاع امتیازات لهستان را یکی پس از دیگری افزایش داد.

بازیکنان ایران به خوبی در این ست در برابر حریف دفاع کردند توپ‌ گیری داخل میدان آن ها به مراتب بی نقص تر شده بود٬ از طرفی تیم لهستان در دفاع عملکرد خوبی نداشت و در برابر توپ‌های بلند ایران نتوانست مانع از امتیازآوری شود.

از آن جا که سال افزون در رقابت های تیم ملی (ب) و لیگ با اکثر این بازیکنان هم تیمی بوده است٬ توانست با هماهنگی بالایی در برابر قهرمان جهان۲ هم تیمی‌هایش را تغذیه کند و امتیازات یک به یک میان 2 تیم ردوبدل شد. رضا قراء در امتیاز برابر 18 به جای غفور وارد زمین شد و توانست یک امتیاز مستقیم را به دست آورد.

ست سوم

تیم ایران در ست سوم برابر تیم لهستان با نتیجه 25 بر 23 پیروز شد و نخستین امتیاز را در کارنامه لیگ جهانی 2017 خود به ثبت رساند.

تیم ایران در این ست امتیاز نخست را توسط سامان فائزی به دست آورد. بازیکنان پس از برد در ست نخست با انگیزه بالاتری کار را آغاز و دنبال کردند و امتیازات پایاپای دنبال شد.

ترکیب تیم لهستان را که بیشتر بازیکنان المپیکی تشکیل می دهند در برابر ایران برای گرفتن یک امتیاز به زحمت افتادند بازیکنان کشورمان اجازه امتیازآوری را به حریف نمی‌دادند.

اعتراضات بازیکنان ایران در این ست توقف‌های چند دقیقه ای را در جریان بازی به وجود آورد که در برخی موارد به سود حریف رقم خورد.

ست چهارم

تیم ایران در ست چهارم دیدار برابر تیم لهستان با نتیجه 25 بر 23 پیروز شد.

در این ست شاگردان کولاکوویچ با قدرت بالاتری کار را دنبال کردند و انگیزه برد در بین آن‌ها بالا بود چرا که به این خودباوری رسیدند که می‌توانند از قهرمان جهان امتیاز بگیرند و آن‌ها را مغلوب خود کنند.

لهستانی‌ها در ابتدای ست از نظر روحی و روانی تا حدودی به هم ریخته بودند و شاگردان کولاکوویچ با انگیزه بالاتر کار را دنبال کردند محمد جواد معنوی‌نژاد در این بازی عملکرد قابل قبولی را از خود نشان داد و به عنوان یک ستاره عمل کرد.

وقت‌های استراحت این ست با اختلاف امتیاز بالا (5) به نفع ایران رقم خورد.

بازیکنان ایران در این ست با تقویت دریافت های خود در برابر سرویس های حریف مانع از امتیازآوری آن‌ها در این بخش شدند. سرمربی تیم لهستان که تیمش در آستانه باخت بود با تعویض‌های مکرر در صدد رفع نقاط ضعف و تغییر تاکتیک برآمد اما هوشیاری بازیکنان کشورمان این اجازه را به آن‌ها نداد.

درژیسکا پاسور تیم لهستان باهوش بالای خود به خوبی از هم تیمی‌هایش برای اجرای تاکتیک ها استفاده کرد اما سرعت بالای ایران کمتر فرصت امتیازآوری را به آن‌ها داد٬ لهستانی‌ها به تدریج در این ست به خود آمدند و امتیازات از دست رفته را جبران کردند.