قاسمی در نشست خبری:

قطع رابطه مغرب با ایران تحت هدایت برخی کشورهای معاند رخ داد

به گزارش نویدتهران،سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: تمام گزینه‌های متصور در صورت خروج آمریکا از برجام، از قبل طراحی شده است و نهایتاً آمریکا باید در این صورت تاوان سنگینی بپردازد.

بهرام قاسمی در نشست خبری خود افزود: هنوز صحبت در مورد ۲۲ اردیبهشت و اینکه ترامپ و هیئت حاکمه آمریکا چه تصمیمی اتخاذ خواهند کرد زود است و هنوز باید صبر کرد و ما نیز مردم صبوری هستیم.
وی ادامه داد: به هر حال برجام ویژگی های خود را دارد و یک پیمان یا توافق چند جانبه بین المللی است.
قاسمی با بیان اینکه خروج از برجام به سادگی امکان پذیر نیست اظهارداشت: آقای ترامپ از ابتدای ورود به کارزار انتخاباتی بارها در این مورد وعده داده است و تا به امروز نیز این وعده ها ادامه دارد اما صداهای گوناگونی از درون آمریکا می شنویم که متناقض است.
سخنگوی وزارت امور خارجه تأکید کرد: خروج از برجام کار ساده ای نیست و عملکرد ایران در قبال این اقدام، اقدامی غیرقابل تصور و شدیداً دردناک برای آمریکا خواهد بود.
قاسمی با بیان اینکه خروج از برجام موجب پشیمانی آمریکا خواهد شد افزود: تمام گزینه های متصور در این زمینه از قبل طراحی شده است و مقامات جمهوری اسلامی ایران درباره کلیت موضوع صحبت کردند.
وی تصریح کرد: آمریکا در صورت خروج از برجام باید تاوان سنگینی بپردازد.
سخنگوی وزارت امور خارجه با بیان اینکه خروج از برجام قطعاً نقطه عطفی در بی اعتمادی بیشتر به هیئت حاکمه آمریکاست اظهار داشت: با خروج آمریکا از برجام قطعاً نگاه جهانیان به آمریکا بیش از گذشته تغییر خواهد کرد.
وی ادامه داد: اگرچه بدعهدی آمریکا مسئله جدیدی نیست اما برجام، در صورت خروج آمریکا از آن، نقطه جدیدی است که تصویر روشن تری از سیمای آمریکا ارائه می کند و نشان می دهد که هیچ کشوری نمی تواند در هیچ معاهده و توافقی با آمریکا به تفاهم برسد و مطمئن باشد که اجرایی می شود.
سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: بعد از ۲۲ اردیبهشت و اقدام ​آمریکا، تصمیمات خود را که غیرقابل تصور برای آمریکاست اتخاذ خواهیم کرد.
قاسمی با بیان اینکه نخستین کشوری نخواهیم بود که از برجام خارج می شود اظهار داشت: با صبوری کامل موضوع را دنبال می کنیم اما اگر برجام برای ما سودآور نباشد و به نفع مردم ما نتواند هیچ اقدامی انجام دهد، قطعاً تصمیمات لازم را اتخاذ خواهیم کرد.

ظریف هیچ ملاقات رسمی با مقامات دولت فعلی آمریکا نداشته است
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت : دیدارهای آقای ظریف در آمریکا با افراد غیردولتی این کشور بوده است و ما با مقامات دولتی آمریکا دیدار و گفتگو نداریم.
بهرام قاسمی در ادامه نشست خبری خود در پاسخ به سؤالی در خصوص دیدار آقای ظریف با جان کری وزیر خارجه پیشین آمریکا و اینکه آیا آقای ظریف با مسئولان کنونی وزارت خارجه آمریکا نیز دیدار داشته است یا خیر؟ افزود: دیدار با شخصیت های متنفذ و دارای گرایش های مختلف فکری اعم از گرایش به تفکرات حزب دموکرات یا جمهوریخواه بوده است و ما با هیچ مقام رسمی و دولتی آمریکا مذاکره نداشته ایم.
قاسمی با بیان اینکه در این سفر هیچ ملاقات رسمی با مقامات دولتی فعلی آمریکا وجود نداشته است اظهار داشت: برخی از این دیدارها حتی به درخواست طرف مقابل بوده است و آنان شخصیت های مستقل و افرادی بودند که سمت دولتی ندارند و حتی روزنامه ها و رسانه ها را نیز شامل می شود.
وی در ادامه در پاسخ به سؤال دیگری در خصوص خیمه شب بازی نتانیاهو و ادعاهایی که پیرامون دریافت برخی اسناد مربوط به برنامه هسته ای ایران داشته است گفت: معمولاً در خصوص گزافه گویی های سران رژیم اشغالگر قدس کمتر صحبت می کنم و آنان را آن قدر جدی و مهم نمی دانم که بخواهم به رفتار آنان پاسخ دهم.
قاسمی اضافه کرد: نتانیاهو یک شومن درجه ۳ است که باید بیشتر تمرین کند تا بتواند جایگاه خود را به عنوان یک شومن و شعبده باز که بخشی از جهان با کاراکتر وی آشنا هستند، محکم کند.
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: نتانیاهو دارای پرونده های مختلفی در دولت خود است که برای رد گم کردن مسیر از مواردی که او را تحت تعقیب قرار داده است همواره درصدد داستان سرایی، قصه گویی و گزافه گویی برمی آید.
وی ادعای نتانیاهو در خصوص چگونگی دستیابی به این اسناد را دروغ محض دانست و افزود: نباید به آن توجه جدی داشت و آنچه که آنان در مورد نحوه دریافت این اطلاعات بیان کردند بیشتر شبیه یک فیلم هالیوودی است.
قاسمی تصریح کرد: مسائل هسته ای جمهوری اسلامی ایران مدت هاست که طبق گزارش های آژانس بین المللی انرژی اتمی و دیگر کشورهای عضو برجام روشن است و حتی ۱۱ بار در گزارش های آژانس در مورد ایران قضاوت شده و این گزارش ها بر متعهد بودن ایران به تعهدات خود صحه گذاشته است.

این؛ آمریکاست که با خروج از برجام در شرایط سخت‌تری قرار می‌گیرد
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: با توجه به مواضعی که کشورها در قبال برجام داشته‌اند، فکر می‌کنم؛ این، آمریکاست که با خروج از برجام در شرایط سخت‌تری قرار می‌گیرد.
بهرام قاسمی در نشست خبری امروز خود در پاسخ به سؤال دیگری درباره برجام بدون آمریکا، با بیان اینکه عده‌ای معتقدند که برجام بدون آمریکا امکانپذیر است، اظهار داشت: من در این مورد نظر خاصی ندارم، اما طبق برجام و قطعنامه ۲۲۳۱، آمریکا متعهد است و باید تعهداتش را به طور کامل و صد درصدی اجرا کند و ما امروز در شرایطی هستیم که بحث ما بحث خروج آمریکا از برجام نیست.
سخنگوی وزارت امور خارجه ادامه داد: آمریکا باید از طُرُق مختلف، مجاب شود که برگردد و تعهدات قبلی خود را به صورت کامل اجرا کند و این خواسته‌ای است که بر آن پای خواهیم فشرد و این موضوع را با طرف‌های دیگر برجام نیز مطرح کردیم و حتی خواهان این هستیم که طرف‌های اروپایی با فشار بیشتر بر آمریکا از این کشور بخواهند به تعهداتش عمل کنند.
وی در خصوص شرایط آینده برجام گفت: گزینه های مختلفی وجود دارد و قضاوت زودهنگام نمی‌کنیم و صبر می‌کنیم و اقدام لازم را براساس مصالح ملی اتخاذ خواهیم کرد.
قاسمی در پاسخ به سؤال دیگری درباره اینکه گفته می‌شود در صورت خروج آمریکا از برجام، ایران به سمت انزوای بین‌المللی پیش می‌رود، اظهار داشت: همانگونه که بسیاری از شخصیت‌های غیرایرانی و اروپایی مطرح کردند؛ خروج آمریکا از برجام می‌تواند به انزوای بیشتر آمریکا در سطح جهان منجر شود.
سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: آمریکا، کشوری بدعهد است؛ به تعهداتش پایبند نیست و نمی‌شود با آن کشور قول و قرار جدی گذاشت و با توجه به مواضعی که کشورها در قبال برجام داشته‌اند، فکر می‌کنم این آمریکاست که در شرایط سخت‌تری قرار می‌گیرد.
وی افزود: ایران چندین دهه است که با خصومت و کینه‌توزی آمریکا آشناست و با تحریم‌های متعدد آمریکا و برخی همپیمانانش و تحریم‌های سازمان ملل مواجه بوده است، اما امروز وضعیت ایران در بسیاری از حوزه‌ها نسبت به گذشته بهتر است و فکر می‌کنم با توجه به برنامه‌ریزی‌هایی که داشتیم، در حوزه اقتصاد مقاومتی و کمک به تولید داخلی، شاید بتوانیم از گذشته هم دستاوردهای مطلوب‌تری را داشته باشیم.

توضیحات سخنگوی وزارت خارجه درباره تصویربردار مجروح صدا و سیما در پاریس
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: از همان ابتدای حضور تصویربردار مجروح صدا و سیما در پاریس در بیمارستان ، همکاران ما در سفارت کشورمان در فرانسه، در بیمارستان حضور داشته اند.
بهرام قاسمی در ادامه نشست خبری خود در پاسخ به سؤالی در مورد تذکر نادر قاضی پور به آقای ظریف در مورد رفتار با خبرنگار ایرانی در فرانسه و اینکه چرا وزارت امور خارجه، سفیر فرانسه را احضار نکرده است؟ افزود: آنچه من از ابتدای انتشار این خبر از سفارت جمهوری اسلامی ایران در فرانسه دریافت کردم این بوده که فیلمبردار دفتر صدا و سیما برای تهیه فیلم و خبر وارد جمعیت تظاهرکننده می شود و بعد از آنکه تظاهرات به خشونت کشیده می شود و درگیری هایی بین افراد و پلیس صورت می گیرد، آن گونه که گزارش شده است شیئی که احتمالا سنگ بوده به سر فیلمبردار برخورد می کند و نهایتاً جراحت مختصری برمی دارد که برای احتیاط به بیمارستان منتقل می شود.
وی ادامه داد: از همان ابتدای حضور تصویربردار در بیمارستان نیز همکاران ما در سفارت جمهوری اسلامی ایران در پاریس در بیمارستان حضور داشته اند.
قاسمی گفت: سفارت برای کسب اطمینان کامل از سلامتی تصویربردار موضوع را دنبال کرده و با وزارت امور خارجه فرانسه نیز در تماس بوده است و حتی یادداشت لازم را هم ارائه می کند.
وی افزود: مجموعه داستان این گونه است که البته در برخی رسانه ها به دلایل مختلف آسمان و ریسمان به هم بافته شده و با آنچه از سفارت دریافت کردیم مطابقت ندارد.
قاسمی تأکید کرد: از شکل مسئله به این شدت و حدت بی اطلاع هستم.

قطع رابطه مغرب با ایران تحت هدایت برخی کشورهای معاند رخ داد
سخنگوی وزارت امور خارجه درباره قطع روابط دیپلماتیک مغرب با ایران گفت: شاید بتوان گفت که این اقدام و حرکت مغرب تحت هدایت سایر قدرت ها و برخی کشورهای معاند جمهوری اسلامی ایران رخ داده زیرا هر آنچه که بیان شده، سخنان بی ربطی بوده است.
بهرام قاسمی در ادامه نشست خبری خود در پاسخ به سؤالی در این زمینه افزود: وزیر خارجه مغرب سه شنبه گذشته به تهران آمد و با آقای دکتر ظریف دیدار و موضوعات، مطالب و ادعاهایی را مطرح و پاسخ لازم را نیز از وزیر امور خارجه دریافت کرد.
وی تأکید کرد: ادعاها و گفته ها سرتاپا غلط، نادرست، کذب و احتمالاً​ هدایت شده از کانون های مشخصی بود و در نهایت وزیر امور خارجه این کشور بعد از بازگشت به مراکش (مغرب) اعلام کرد که روابط دو کشور را قطع خواهد کرد و نهایتاً سفارتخانه ها نیز بسته خواهد شد.
قاسمی ادامه داد: ما با توجه به حسن نیتی که داریم بر اساس این موضوع و پیرامون برخی ادعاهای غلط طرف مغربی، بررسی های لازم را انجام دادیم و خوشبختانه بیش از گذشته برای ما این اطمینان حاصل شد که همه آن سخنان و اتهامات بی اساس، دروغ و اساساً​ کذب بوده و هیچ دلیل قانع کننده ای وجود ندارد.
وی با بیان اینکه مغرب اشتباه فاحش راهبردی در این زمینه مرتکب شده است اظهار داشت: این بار اول نیست که مغرب بعد از انقلاب اسلامی ایران اینگونه سیاست ها را اتخاذ می کند و دفعات پیش نیز شاهد بوده ایم که بعد از پشیمانی، مجدداً روابط خود را به حالت عادی بازگردانده اند.
قاسمی تصریح کرد: شاید بتوان گفت این اقدام و حرکت مغرب تحت هدایت سایر قدرت ها و برخی کشورهای معاند جمهوری اسلامی ایران رخ داده زیرا هر آنچه که بیان شده سخنان بی ربطی بود و دلیل خاصی برای این اقدام ناپسند و غیردوستانه وجود نداشت.
وی در خصوص زمان بسته شدن سفارتخانه ها نیز گفت: زمان دقیقی مشخص نیست و ضرب الاجلی وجود ندارد، دست ما باز است که اعضای نمایندگی ما به موقع بتوانند آن کشور را ترک کنند و به ایران بازگردند و در روزهای آینده این کار ممکن است عملی شود.

امیدواریم در ماه رمضان کمکهای انساندوستانه به مردم یمن برسد
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت : امیدواریم در ماه مبارک رمضان وضعیت جدیدی برای کمک به مردم یمن ایجاد شود و اجازه دهند کمک‌های انسانی به ویژه کمک‌های درمانی و پزشکی به آنان برسد.
بهرام قاسمی صبح امروز در نشست خبری خود درباره توافق میان ایران و اروپا در خصوص یمن در پی دیدار جابری انصاری با نمایندگان اتحادیه اروپا و چهار کشور اروپایی اظهار داشت: توافق جدیدی در این زمینه صورت نگرفته و نخواهد گرفت. مذاکرات رم، ادامه مذاکراتی بود که در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ طی سال گذشته درخصوص مسائل یمن داشتیم.
وی افزود : در این مذاکرات درباره مصائب، مشکلات و فاجعه‌ای که در یمن در جریان است و به یکی از مسائل تلخ امروز تبدیل شده است و نیاز مبرمی که مردم این کشور به کمک‌های انساندوستانه دارند، صحبت شد.
قاسمی ادامه داد: این موضوعات در رم ادامه یافت. بحث چگونگی امدادرسانی و کمک به مردم یمن است. ما تلاش می‌کنیم آلام و مصائب این مردم مظلوم کاهش یابد و امیدواریم در آستانه ماه رمضان کشورهایی که این فجایع را را رقم زده و به آن ادامه می‌دهند، از این فرصت استفاده کنند و در این ماه مبارک، وضعیت جدیدی ایجاد شود و اجازه دهند، کمک‌های انسانی به ویژه کمک‌های درمانی و پزشکی به مردم یمن برسد.
وی در ادامه در پاسخ به سوالی در مورد خروج ایران از ان‌پی‌تی در صورت خروج امریکا از برجام افزود: گزینه‌های بسیاری برای ما متصور است که درباره آنها مطالعه کرده‌ایم. این موضوع می تواند بخشی از گزینه‌های جمهوری اسلامی ایران باشد. درباره آن فکر شده است و بستگی به این دارد که امریکا بخواهد چه سیاستی در برابر ایران اعمال کند.
رئیس مرکز دیپلماسی عمومی و رسانه‌ای وزارت امور خارجه درباره مذاکرات سطح عالی ایران و افغانستان یادآور شد: تشکیل پنج کمیته در سفر وزیر امور خارجه ایران به کابل مورد تفاهم قرار گرف که این پنج کمیته در مقاطع مختلف نشست‌های خود را در تهران و کابل برگزار کرده‌اند و نتایج آنها مقدمه و پیش‌زمینه برای رسیدن به سند جامع همکاری‌های ایران و افغانستان است.
قاسمی با بیان اینکه قطعا همه کمیته‌ها باید به نتایج لازم برسند تا ما بتوانیم به اصل ماجرا یعنی تهیه سند جامع همکاری‌ها ورود کنیم، تصریح کرد: در اکثر کمیته‌ها به تفاهمات لازم دست یافته‌ایم. فکر می‌کنم در دو کمیته هنوز مباحث ادامه دارد و پس از نهایی شدن مباحث این دو کمیته، وارد کارهای اجرایی تهیه سند جامع همکاری‌های دو کشور خواهیم شد.
وی درباره برگزاری انتخابات پارلمانی لبنان نیز گفت: لبنان کشور مستقلی است. به شکل خوبی روند دموکراتیک در این کشور در جریان است و نمونه خوبی برای بسیاری از کشورهای منطقه است. اصل انتخابات، اصل مبارکی است و هر آنچه مردم لبنان، به آن رای دهند و هر دولتی که منتخب اکثریت مردم لبنان باشد، مورد حمایت و همکاری جمهوری اسلامی است.
قاسمی اضافه کرد : به دولت جدید و افرادی که می‌توانند آرای مردم لبنان را جلب کنند، تبریک می گوییم و با آنها همکاری خواهیم کرد.
وی همچنین کشته شدن شش خبرنگار را طی روزهای اخیر در افغانستان تسلیت گفت و افزود: از همه خبرنگارانی که در مناطق مختلف جهان کشته‌ شده اند، یاد می‌کنم.
قاسمی افزود : آنها کسانی هستند که جان خود را برای اطلاع‌رسانی به خطر می‌اندازند. همچنین روز جهانی صلیب سرخ و هلال احمر را گرامی می‌دارم، کسانی که برای کمک به انسان‌ها در بحران حضور می‌یابند.

تلاش برخی کشورهای منطقه برای اخلال در انتخابات و تحولات عراق
سخنگوی وزارت امور خارجه در خصوص دخالت برخی کشورها در روند انتخابات عراق گفت: برخی کشورهای منطقه می‌خواهند با توجه به ویژگی‌های خاص عراق به لحاظ قومی و مذهبی در روند تحولات آن کشور اخلال کنند.
بهرام قاسمی در نشست خبری خود در پاسخ به این سؤال که شرایط منطقه را با توجه به انتخابات در کشورهای لبنان و عراق چگونه می‌بینید، اظهار داشت: پدیده مبارک و میمون دیگری که در منطقه در جریان است، موضوع انتخابات پارلمانی در عراق است،کشوری که مدتی است در مسیر آزمون، تجربه و تمرین دموکراسی و مردم‌سالاری در حال حرکت است.
وی ادامه داد: این انتخابات را باید برای تمام منطقه به فال نیک گرفت و هر آنچه که مدنظر مردم عراق است، به واسطه این انتخابات حکمفرما می شود.
قاسمی افزود: برخی کشورهای منطقه می‌خواهند با توجه به ویژگی‌های خاص عراق به لحاظ قومی و مذهبی در روند تحولات آن کشور اخلال به وجود آورند، کما اینکه در گذشته هم شاهد بودیم چگونه با حمایت برخی از این دولت‌ها، گروه‌های تروریستی بر بخشی از سرزمین عراق مسلط شدند که در نهایت ملت عراق با زحمات و از خود گذشتگی‌های فراوان توانستند بر این پدیده شوم غلبه کنند.
سخنگوی وزارت امور خارجه تصریح کرد: متأسفانه هیأت حاکمه‌ عربستان ادامه روند حاکمیت خود و جوانان تازه به صحنه قدرت رسیده‌شان را در گرو فضای ناامن، ملتهب و ناآرام در منطقه می‌داند و به همین دلیل است که ما شاهد دخالت‌های بی‌جا و غلط سعودی‌ها در برخی کشورهای منطقه هستیم.
قاسمی در پاسخ به این سؤال که موضع شما در خصوص پاره کردن نمادین برجام در جمع برخی اعضای گروهک منافقین و برخی نزدیکان ترامپ چیست، تصریح کرد: تروریست‌ها و مدافعان تروریسم وقتی دور یکدیگر جمع می‌شوند، ممکن است بسیاری از اقدامات غیرخردمندانه را انجام دهند که از نظر ما، تروریست‌ها و حامیان آنها که جانیانی هستند که دستشان به خون بسیاری از بی‌گناهان آلوده است، ارزش فکر و صحبت کردن را ندارند.