سرپرست سازمان غذا و دارو در نشست خبري عنوان کرد:

فعالیت ۱۲۰ کارخانه داروسازی، ۷۰ کارخانه مواد اولیه دارویی و ۱۲ هزار داروخانه در سطح کشور

به گزارش نویدتهران،سرپرست سازمان غذا و دارو گفت: نمی ‌توان درهای کشور را به روی یافته های جدید دارویی بست؛ چراکه پزشکان و بیماران به این دسته از داروها نیز نیاز دارند.

دکتر محمدرضا شانه ‌ساز در نشست خبری كه با حضور اصحاب رسانه و با موضوع شفافيت در سازمان غذا و دارو برگزار شد، با اشاره به سیاست ‌های دارویی وزارت بهداشت، اظهار كرد: صنعت داروسازی کشور در دهه ‌های گذشته از توان بالقوه خوبی برخوردار شده است و با وجود آنکه همیشه تلاش شده که تامین داروی مردم با مشکل مواجه شود، اما به دلیل پتانسیل موجود در کشور، این نقشه ها محقق نشده و مردم توانسته ‌اند داروی مورد نیازشان را با بهترین کیفیت و قیمت دریافت کنند.

وی با اشاره به ظرفیت ‌های داروسازی کشور، افزود: در حال حاضر، ۱۲۰ کارخانه داروسازی فعال، تولید دارو در کشور را انجام می دهند. ۷۰ کارخانه مواد اولیه دارویی در کشور داریم و ۵۶ شرکت توزیع و پخش سراسری داریم که دارو را با سرعت و قیمت یکسان در کشور توزیع می‌ کنند و دسترسی مردم به داروها میسر شده است. ۱۲ هزار داروخانه نیز در زمینه عرضه دارو در سطح کشور فعالند.

دكتر شانه ساز بيان كرد: با چنین پتانسیلی، بيش از ۹۷ درصد داروهای مورد نیاز در کشور تولید می‌شود که البته عدد صحیح تر آن ۹۹ درصد است و این تفاوت، به دلیل داروهایی است که مشابه تولید داخل دارند. در مجموع حوزه دارو در بحث تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی خوب عمل کرده است و این درصد ناچیز واردات هم همیشه در همه جای دنیا بوده است و نمی‌ توان درهای کشور را به روی یافته های جدید دارویی بست؛ چراکه اقلام جدید دارویی به بازار می آیند و پزشکان و بیماران به این دسته از داروها نیز نیاز دارند.

سرپرست سازمان غذا و دارو با اشاره به زیرساخت ‌های مفصل و مناسب داروسازی کشور تاکید کرد: این توان در کشور وجود دارد که هر داروی مورد نیاز کشور که تولید آن توجیه اقتصادی داشته باشد را طی دو سال تولید کنیم. به همین دلیل است که علیرغم تمام سنگ‌ اندازی ‌ها، داروی مردم تامین شده است و امیدوارم با سیاست ‌های جدید وزارت بهداشت، بحث تامین و تدارک دارو در اسرع وقت و با مناسب ‌ترین قیمت صورت گیرد و به دست مردم برسد.

دكتر شانه ساز درخصوص حمایت از تولید داخل و رونق آن، گفت: انتظار آن است که از تولیدکنندگان داخلی حداکثر حمایت و پشتیبانی صورت گیرد و سیاست در وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو نیز حمایت از تولید داخل است.

سرپرست سازمان غذا و دارو با اشاره به اصل شفافیت و اهمیت آن، تصريح كرد:‌ در این خصوص هم، اقدامات خوبی انجام شده است، به طوری که تمام آرای کمیسیون‌ ها و مصوبات آنها، بلافاصله در سایت سازمان اعلام می‌ شود تا به این ترتیب افکار عمومی و ذی نفعان بتوانند به آن دسترسی پیدا کنند و از آن مطلع باشند و ابهامات نیز برای ذی نفعان برطرف شود. از طرفی، این بهترین وسیله ای است که بتوانیم سیستم داخلی خود را پایش کنیم و امیدوارم بتوانیم شفافیت و عدالت بیشتری را نسبت به گذشته داشته باشیم.

*تشکیل قرارگاه سازمان غذا و دارو و پیش بینی مشکلات دارویی قبل از وقوع مشکل

دكتر شانه ‌ساز در ادامه اين نشست، در پاسخ به سوالی درخصوص علت تشکیل “قرارگاه” در سازمان غذا و دارو، عنوان كرد: روحیه وزیر بهداشت در هر مسئولیت و سمتی که بوده‌ اند، روحیه ای عدالتجو و برخورد صادقانه با افکار عمومی است. بحث قرارگاه نیز به لحاظ انجام پیش بینی‌های ضروری است تا با مشکلی مواجه نشویم. برای مثال، در سال های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی، به دلیل اینکه نظام نوپایی شکل گرفته و تجارب کافی در مقوله مدیریت کشور وجود نداشت، معمولا مشکلات ایجاد می شد و بعد واکنش مناسبی نشان می دادیم. برای نمونه می توان به جنگ تحمیلی اشاره کرد که بعداز حملات دشمن، قرارگاهی تشکیل شد و واکنش نشان دادیم و از وطن دفاع کردیم تا منجر به ثبت برگ زرینی در تاریخ جمهوری اسلامی ایران شد. در حال حاضر، بعد از گذشت چند دهه، نباید به همان شیوه انتظار داشته باشیم که پس از به وجود آمدن مشکلات، واکنش نشان دهیم. در شرایط فعلی جنگ ناخواسته اقتصادی برای کشور طراحی شده و باید واکنش مناسب به آن نیز داده شود. قرار نیست کمبود و مشکلات دارویی ایجاد شود و بعد بخواهیم عکس‌العمل نشان دهیم.

وی افزود: بر همین اساس تدبیر مقام عالی وزارت آن بود که “قرارگاه سازمان غذا و دارو” در عالی‌ ترین سطوح و با حضور نمایندگان سایر دستگاه‌ های موثر تشکیل شود و تصمیمات به موقع گرفته و گزارش آن نیز داده شود. بر همین اساس میزان موجودی انبارهای دارویی و همچنین مواد اولیه، به صورت مرتب رصد می ‌شود تا مشکلی پیش نیاید. تشکیل قرارگاه سرعت عمل را در بحث تامین و تدارک به هنگام دارو و تجهیزات بالا برده است و می‌ تواند الگویی باشد برای بخش ‌های دیگر کشور تا از بروز مشکلات احتمالی جلوگیری شود.

*نرخ ارز دارو تغییر می ‌کند؟

سرپرست سازمان غذا و دارو همچنین در پاسخ به سوالی درخصوص احتمال تغییر نرخ ارز ۴۲۰۰ تومانی دارو، بیان کرد: تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به حوزه دارو، تصمیمی است که باید در کلان نظام و عناصر تصمیم ‌گیرنده نظام، اخذ شود و فعلا هم سیاست ما تخصیص ارز ۴۲۰۰ تومانی به دارو است و بر همین اساس هم برنامه ‌ریزی کرده‌ ایم. در صورت تغییر در این سیاست نیز باید در تامین نقدینگی برای شرکت‌ های داروسازی و پوشش بیمه‌ ای پیش بینی‌ های لازم صورت گیرد. در مجموع تغییر نرخ ارز دارو به صورت یکجا، می‌ تواند مشکل ‌ساز شود و چنانچه تغییری صورت گیرد، باید کاری کنیم که مردم و بیمه‌ ها متحمل بار سنگین‌ تری در حوزه دارو و درمان نشوند.

دکتر شانه ساز درباره چگونگی تامین داروهای فوریتی نیز گفت: برنامه سازمان آن است که دارو به موقع تامین شود و کار به بحث فوریتی نرسد. در حال حاضر ۱۱هزار قلم IRC داریم که خیلی از آنها تخصصی و دارای منابع انحصاری در دنیا هستند. اما اگر قرار باشد دارویی از طریق فوریتی تامین شود، مطمئن باشید که کیفیت و قیمت آن کاملا مورد ارزیابی قرار می‌ گیرد و داروی مربوطه باید سابقه مصرف در دنیا داشته باشد و از کمپانی‌ های معتبر نیز تامین شود. محل عرضه و پخش این داروها نیز کاملا تحت نظارت خواهد بود.

وی در ادامه سخنان خود در این نشست، در پاسخ به سوالی درخصوص پوشش بیمه ‌ای برخی داروهای برند که مشابه تولید داخل آنها نیز وجود دارد، خاطرنشان کرد: ترجیح ما به عنوان سازمان غذا و دارو‌ این است که از تولید داخل حمایت شود و معتقدیم که داروی تولید داخل براساس شاخص‌ های سخت ‌گیرانه‌ ای تولید می ‌شود و تفاوتی در نتیجه درمان در مقایسه با نوع خارجی ندارد.

سرپرست سازمان غذا و دارو ادامه داد: در مجموع سیاست ما حمایت از تولید داخل است و به کیفیت داروهای تولید داخل اعتقاد داریم و خود و خانواده‌ مان هم از داروهای داخلی استفاده می‌ کنیم. توصیه می ‌کنم که بیماران نیز داروهای ایرانی مصرف کنند و مطمئن باشند که نظارت‌ها و کنترل‌ ها چه در بحث کیفیت و چه قیمت‌ گذاری سخت‌ گیرانه و براساس استانداردهای بین‌المللی است. تلاش ‌ما این است که حمایت از تولید داخل با شیب منطقی ادامه یابد.

*شفافیت می ‌تواند بسیاری از برخوردهای سلیقه‌ ای را کاهش دهد

دکتر شانه ساز در پاسخ به سوالی درخصوص امضاهای طلایی، اظهار کرد: بخش عمده‌ای از بحث‌ های مربوط به امضاهای طلایی، بحث سلیقه‌ ای عمل کردن است. به این معنی که ممکن است افراد بتوانند در چارچوب قوانین و مقررات موجود و براساس توان کارشناسی، مساله ‌ای را تایید یا رد کنند. تلاش ما این است که برخوردهای سلیقه ‌ای در این حوزه به حداقل برسد و بتوانیم مباحث را ضابطه‌ مند کرده و حتی آنها را در معرض داوری افکار عمومی قرار دهیم و به این ترتیب این برخوردهای سلیقه ‌ای به حداقل برسد. این راهی است که بسیاری از کشورها و سازمان‌ های موفق طی کرده‌ اند. شفافیت می ‌تواند بسیاری از برخوردهای سلیقه‌ ای را کاهش دهد. طبیعی است که با این اتفاق بحث امضاهای طلایی هم رنگ باخته و برخوردهای سلیقه ‌ای کاهش می‌یابد.

وی در پاسخ به سوالی درخصوص کمبود برخی تجهیزات و ملزومات پزشکی مانند باتری قلب و ارجاع بیماران به خارج از بیمارستان برای تامین این تجهیزات، بیان کرد: واقعیت این است که بسیاری از این کمبودها چه در حوزه تجهیزات پزشکی و چه در حوزه دارو، واقعا کمبودی ندارد. گزارش های متعددی به ما می ‌رسد مبنی بر اینکه فلان دارو یا وسیله پزشکی وجود ندارد، اما وقتی پیگیری می ‌کنیم می ‌بینیم دارو در استان وجود دارد، اما به دلیل بدهی ‌های طولانی و چند ساله، شرکت پخش، دارو یا تجهیزات را به بیمارستان تحویل نمی ‌دهد.

سرپرست سازمان غذا و دارو ادامه داد: در این زمینه ما تا حدی مداخله کرده و از شرکت‌ ها می‌خواهیم که تجهیزات و دارو را در اختیار بیمارستان ‌ها قرار دهند، اما بالاخره شرکت‌ ها هم بنگاه‌ های اقتصادی و عمدتا خصوصی هستند و نمی ‌توان آن‌ها را چندان تحت فشار قرار داد و بخشی از کار را می ‌توان با مذاکره و لابی پیش برد و از یک جایی به بعد دیگر زبان مسئولان دانشگاهی و ستادی کوتاه می ‌شود. بنابراین بسیاری از مواردی که در حال حاضر تحت عنوان “کمبود” گزارش می‌شود، در این حیطه جای می‌ گیرد.

دکتر شانه ‌ساز دراین خصوص افزود: از طرفی یک موضوع هم، بحث استفاده از برندها است. عده‌ ای بر تهیه دارو یا تجهیزات با برندی خاص اصرار می ‌کنند، اما این مساله نه از نگاه علمی و نه با توجه به شرایط اقتصادی کشور قابل دفاع نیست. بنابراین بحث کمبودها عمدتا در این دو دسته جای می‌ گیرد. امیدواریم شرایط مالی مناسب ‌تری در بیمارستان‌ ها و مراکز دولتی ایجاد شود تا این اصطکاک ‌ها کمتر شود. از طرفی حجم مطالبات دارویی و تجهیزات پزشکی هم بالا است و شرکت‌ ها هم نیازمند نقدینگی هستند تا بتوانند ارز خریداری کرده و هزینه‌ های سرباری ناشی از تولید را پرداخت کنند.