مدیرکل بهداشت و درمان جمعیت هلال‌احمر خبر داد:

عضویت ایران در تیم توانبخشی فدراسیون بین‌المللی صلیب سرخ

به گزارش نویدتهران،مدیرکل بهداشت و درمان جمعیت هلال احمر گفت: نشست سالانه‌ کارگروه سلامت در فوریت‌ها و سوانح با حضور جمعیت‌های ملی صلیب‌سرخ فنلاند، نروژ، دانمارک، اسپانیا، فرانسه، ژاپن، کانادا، آلمان، سوئیس، اتریش، انگلیس، ایتالیا، سوئد و هلال‌احمر ایران برگزار شد.
دکتر افشین علیخانی با بیان این مطلب، اظهارکرد: فدراسیون بین المللی صلیب‌سرخ همه ساله نشستی را با عنوان کارگروه سلامت در فوریت‌ها و سوانح با هدف ارتقای هماهنگی‌ها و بازبینی فرآیندهای عملیاتی برگزار می‌کند.
وی افزود: نشست مذکور در سال جاری نیز با حضور جمعیت‌های ملی صلیب‌سرخ فنلاند، نروژ، دانمارک، اسپانیا، فرانسه، ژاپن، کانادا، آلمان، سوئیس، اتریش، انگلیس، ایتالیا، سوئد و هلال‌احمر ایران، اعضای مرتبط با مسئولان ارشد فدراسیون بین‌المللی صلیب‌سرخ، کارشناسان تخصصی دفاتر منطقه‌ای فدراسیون و کارشناسان مرتبط کمیته بین‌اللملی صیلب‌سرخ و سازمان بهداشت جهانی و همچنین صلیب‌سرخ سنگاپور، کره جنوبی، هنگ کنگ و فیلیپین به عنوان مهمان به مدت یک هفته برگزار شد.
مدیرکل بهداشت و درمان جمعیت هلال‌احمر گفت: شرکت‌کنندگان در این نشست، کشورهای دارای واحدهای پاسخ استاندارد فدراسیون (ERU) هستند و با توجه به اینکه از سال گذشته ایران به عنوان نخستین کشور مسلمان به عضویت این خانواده درآمده، به صورت رسمی به نشست دعوت شده است.
وی با تاکید بر انجام ارزیابی‌های مستمر و بسیار دقیق و همه جانبه از عملکرد واحدهای پاسخ اضطرار (ERU) در عملیات، افزود: بخشی از زمان نشست مختص به بررسی اشتباهات صورت گرفته و راه‌های پیشگیری در عملیات بعدی بود و در این زمینه محور این بخش از نشست به بررسی عملیات بنگلادش اختصاص داشت.
علیخانی خاطرنشان کرد: در این نشست مسائل مختلفی مانند جانمایی واحد و تجهیزات، نحوه ارائه خدمات به مراجعان و رعایت نکات بهداشتی، پیگیری ارجاع بیماران، روش‌های مختلف استفاده از تجهیزات و ملزومات، ارائه توضیحات کافی در مورد داروهای تجویز شده برای بیماران، گردش بیمار در واحد، ایجاد سالن های انتظار و … مورد ارزیابی قرار گرفته بود.
وی با تاکید بر حضور ایران به عنوان یکی از واحدهای پاسخ اضطراری فدراسیون در عملیات بنگلادش، عنوان کرد: در این گزارش بارها از ارزیابی عملکرد ایران تقدیر شد و در بعضی موارد نیز به عنوان تنها کشوری که تمامی اصول را به طور کامل رعایت کرده بود، نام برده شد.
مدیرکل بهداشت و درمان هلال‌احمر افزود: نماینده فدراسیون در بنگلادش نیز سخنرانی خود را با تصویری از واحد جمعیت هلال‌احمر ایران در بنگلادش و با عبارت کامل‌ترین تیم که بیشترین خدمات سرپایی را ارائه کرده است، آغاز کرد.
علیخانی با بیان این که در حاشیه این نشست و با توجه به ظرفیت‌های جمعیت هلال احمر، از ایران خواسته شد تا عضو تیم تدوینگر دستورالعمل‌های واحد پاسخ اضطراری توانبخشی فدراسیون نیز باشد، افزود: همچنین از ایران خواسته شد تا به‌منظور برگزاری دوره‌های آموزشی در ایران و شرکت نمایندگان در این دوره‌ها که از طریق جمعیت‌های ملی برگزار می‌شود، هماهنگی و اقدامات لازم را انجام دهد.
مدیرکل بهداشت و درمان جمعیت هلال‌احمر عنوان کرد: بدون تردید حضور در جمع خانواده واحدهای پاسخ اضطراری فدراسیون، تنها راه مشارکت مستمر در عملیات منطقه‌ای و بین‌المللی بوده که با بهره‌گیری از تجارب و الزام به رعایت استانداردها و شاخص‌های ارزیابی در اینگونه عملیات‌ها، بهره‌وری خدمات در پاسخ به سوانح ملی نیز به صورت اصولی افزایش قابل توجه خواهد یافت و این مهمترین هدف و دستاورد برای ما تلقی می‌شود.