رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت:

عزم جدی وزارت بهداشت بر حذف هپاتیت های ویروسی تا سال 1410

به گزارش نویدتهران،رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، گفت: برنامه جمهوری اسلامی ایران این است که بتواند تا سال 1400، موارد جدید ابتلای به عفونت هپاتیت را 30 درصد و مرگ و میر ناشی از این بیماری را نیز به 10 درصد کاهش دهد.

دکتر محمدمهدی گویا در گفت و گو یی درخصوص بیماری هپاتیت اظهار داشت: هپاتیت های ویروسی، دو گروه بسیار بزرگ هستند که یک گروه از آنها (هپاتیت A و E) از طریق آب و موادغذایی آلوده منتقل می شوند و گروه دیگر ( B، C و D ) که فراوانی بیشتری دارد، از طریق تزریقات با سرنگ آلوده و تماس جنسی منتقل می شود.

دکتر گویا درخصوص هپاتیت های ویروسی که از طریق تزریقات، خون و تماس جنسی منتقل می شود، خاطرنشان کرد: مهمترین نوع هپاتیت که از طریق تزریقات و تماس جنسی انتقال پیدا می کند، هپاتیت B و C است.

وی درخصوص آمار مبتلایان به بیماری هپاتیت در جهان، گفت: در دنیا، تعداد ناقلین مزمن ویروس هپاتیت B، بالغ بر 248 میلیون نفر و تعداد مبتلایان به هپاتیت C نیز بالغ بر 71 میلیون نفر برآورد شده است و هرساله حدود 600 هزار در اثر هپاتیت B و 700 هزار نفر در اثر هپاتیت C جان خود را از دست می دهند.

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، اظهار داشت: تا حدود سه سال پیش، روند افزایش بیماری و مرگ ناشی از هپاتیت ها در دنیا روبه افزایش بود، اما از حدود سه سال پیش تاکنون با تحولاتی که در عرصه شناخت روش های درمان بیماری صورت گرفته است و روش های تشخیصی و درمانی جدید دریچه دیگری برای نظام سلامت در کشورها در مواجهه با این بیماری باز شد. در حال حاضر هپاتیت C به یک بیماری کاملا قابل درمان تبدیل شده است و انواع مزمن هپاتیت B نیز با داروهای جدید و در نتیجه مراقبت و درمان در سال های طولانی قابل کنترل است.

دکتر گویا درخصوص راه های انتقال بیماری هپاتیت تصریح کرد: این بیماری عمدتا از طریق مادر به کودک، سرنگ آلوده، عدم غربالگری خون و فرآوره های خونی (در بعضی از کشورها)، تجهیزات دندانپزشکی آلوده، استفاده از وسایل آرایشی آلوده در آرایشگاه ها مانند تیغ ریش تراشی، انتقال از طریق زباله های عفونی و رفتارهای جنسی پرخطر به فرد دیگری انتقال پیدا می کند.

وی اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران، برنامه حذف هپاتیت های ویروسی را تهیه کرده و با رویکردی جامع که بخش اصلی آن به واکسیناسیون هپاتیت B در کودکان و گروه های پرخطر (در درجه اول، افرادی که در بخش های بهداشتی و درمانی کار می کنند و با بیمار سروکار دارند، افرادی که مشاغل خاص دارند، مانند آرایشگرها، آزمایشگاهیان، زندانیان، افرادی که رفتارهای پرخطر دارند) اختصاص دارد و قدم بعدی این برنامه، به آموزش و اطلاع رسانی به مردم و کسب دانش کافی توسط مردم برای اینکه چطور از خود مراقبت کنند، ارتباط دارد. گام سوم، برنامه غربالگری افرادی است که بیشتر در معرض خطر ابتلاء به بیماری قرار دارند و بالاخره گام چهارم نیز، درمان بیماران است.

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، بیان کرد: درحال حاضر بیماری که به هپاتیت C مبتلا است، می تواند با پروسه درمانی 3 ماهه بهبودی کامل به دست آورد، اما فردی که مبتلا به هپاتیت B است، چنانچه تحت درمان قرار گیرد، باید تا پایان عمرش درمان های فعلی را ادامه دهد و اگر این درمان ها به طور صحیح پیگیری شود، امکان داشتن عمر طبیعی برای بیمار وجود دارد و به عوارض بیماری مانند نارسایی کبد و سرطان کبد مبتلا نخواهند شد.

دکتر گویا با بیان اینکه عزم جدی وزارت بهداشت بر حذف هپاتیت های ویروسی تا سال 1410است، ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران در نظر دارد تا با استفاده از چهار استراتژی که نام برده شد، بتواند تا سال 1400، موارد جدید ابتلای به عفونت هپاتیت را 30 درصد و مرگ و میر ناشی از این بیماری را نیز به 10 درصد کاهش دهد.

وی با بیان اینکه با برنامه واکسیناسیون، راه انتقال مادر به کودک بسته شده است، تصریح کرد: شایع ترین راه انتقال بیماری هپاتیت B، انتقال از مادر به کودک است، لذا واکسیناسیون سهم عمده ای در کاهش آن دارد. درحال حاضر افرادی که به هپاتیت B مبتلا می شوند، بیشتر جزو گروه های دارای رفتارهای پرخطر هستند.

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت درخصوص آمار ابتلا به هپاتیت در ایران گفت: در حال حاضر شیوع هپاتیت B در ایران به کمتر از 1.5 درصد و شیوع هپاتیت C نیز به کمتر از نیم درصد رسیده است و جزو کشورهای با شیوع پایین هستیم.

وی با بیان اینکه برنامه کشوری هپاتیت تهیه شده است، افزود: برنامه دیده وری در معتادان و زنان دارای رفتارهای پرخطر، دیده وری هپاتیت در زندانیان، راه اندازی مراکز مشاوره هپاتیت در دانشگاه های علوم پزشکی کشور، غربالگری هپاتیت در زنان باردار، پوشش بیمه ای داروها، تدوین پیش نویس برنامه حذف هپاتیت های ویروسی و ادغام برنامه هپاتیت در نظام شبکه بهداشتی کشور از جمله اقداماتی است که توسط وزارت بهداشت درحال انجام و پیگیری است.

دکتر گویا تصریح کرد: وزارت بهداشت از سال گذشته برنامه حذف هپاتیت را آغاز کرده و بیماریابی و درمان رایگان بیماری هپاتیت C نیز با مشارکت مرکز تحقیقات بیماری های کبد و گوارش دانشگاه علوم پزشکی تهران در زندان ها انجام می شود.

وی با بیان اینکه این برنامه در استان های گلستان و البرز نیز برای زندانیان به طور آزمایشی آغاز شده است، یادآور شد: زندانیان بیش از بقیه در معرض خطر ابتلا به هپاتیت قرار دارند، لذا در سال گذشته، با کمک سازمان زندان ها، واکسیناسیون هپاتیت B را در تمام زندان های کشور برای افراد 25 تا 40 ساله انجام دادیم و حدود 130 هزار زندانی در سه نوبت واکسینه شدند.

وی درخصوص آمار مرگ و میر بیماری هپاتیت در ایران گفت: طبق آخرین اطلاعات، در سال 94 افرادی که در اثر هپاتیت مزمن یا عوارض آن (نارسایی کبد و سرطان کبد) جان خود را از دست دادند، 6449 نفر بوده اند که از همان سال با شروع برنامه درمانی هپاتیت، آمار مرگ و میر کاهش یافت.

دکتر گویا با بیان اینکه امکان ابتلا به بیماری هپاتیت در تمام گروه های سنی وجود دارد، عنوان کرد: افرادی که در سنین جوانی قرار دارند، بیشترین فراوانی را در ابتلا به بیماری هپاتیت دارند و شایع ترین راه انتقال این بیماری تزریقات و سرنگ آلوده و تماس های شغلی است.

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت در مورد مقایسه بیماری ایدز و هپاتیت، خاطرنشان کرد: در مورد بیماری ایدز، نگرانی های بیشتری وجود دارد، چراکه راه های انتقال آن اهمیت زیادی داشته، اما از طرفی، شانس اینکه یک فرد با تزریق آلوده به هپاتیت مبتلا شود، بیشتر است. به عبارت دیگر، تزریق با سرنگ آلوده شانس ابتلا به هپاتیت را بیش از ایدز فراهم می کند.

وی با اشاره به اینکه بیماری ایدز پرعارضه تر بوده و درمان دشوارتر و پرهزینه تری دارد، گفت: فقط درصدی از افرادی که به هپاتیت مبتلا می شوند دچار عوارض بیماری می شوند، اما فردی که به ویروس ایدز دچار می شود، در طول زمان به فاز مزمن بیماری مبتلا خواهد شد و در صورت عدم درمان، عوارض بیماری برای آنها محتمل الوقوع است.

دکتر گویا گفت: آزمایش های تشخیصی هپاتیت در سراسر کشور موجود است و مدرن ترین دستگاه های تشخیصی در کشور موجود بوده و هیچ مشکلی از این جهت وجود ندارد. تمام خون ها و محصولات خونی که در کشور مورد استفاده قرار می گیرد، از نظر هپاتیت بررسی می شوند و خون سالم به بیماران تزریق می شود. با همکاری سازمان انتقال خون کشور، برنامه واکسیناسیون دهندگان مستمر خون که بالغ بر 500 هزار نفر است، در کل کشور علیه ویروس هپاتیت B در سال 97 انجام می شود. در این راستا نیز تفاهم نامه ای بین مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت و سازمان انتقال کشور منعقد شده است.

وی درخصوص علائم بیماری هپاتیت، بیان کرد: علائم بیماری هپاتیت، متفاوت است و در اکثر موارد به خصوص در هپاتیت C علامت ظاهری ایجاد نمی شود، اما افرادی که دچار علائم بیماری می شوند، بیماری شان با علائمی همچون تب خفیف، تهوع، استفراغ، زردی چشم و زیر زبان، ادرار تیره رنگ، خونریزی از بینی و لثه و علائم عصبی بروز پیدا می کند.