معاون اول رییس جمهور تاکید کرد:

عربستان باید به وظایفش در برگزاری باشکوه مراسم حج عمل کند

به گزارش نویدتهران،جلسه شورای عالی حج و زیارت به ریاست معاون اول رییس جمهور برگزار شد.

دكتر اسحاق جهانگيري در اين جلسه با اشاره به حضور بيش از ۸۶ هزار زائر ايراني در مراسم حج امسال، بر لزوم تلاش،‌ همكاري و هماهنگي همه دستگاه ها و نهادهاي مرتبط براي حفظ عزت و كرامت حجاج ايراني در سرزمين وحي تاكيد كرد.

معاون اول رييس جمهور همچنين با اشاره به برخي كارشكني هاي دولت عربستان در خصوص پروازهاي حجاج ايراني، گفت: البته سازمان حج و زيارت با همكاري سازمان هواپيمايي جمهوري اسلامي ايران اقدامات لازم را براي جابجايي حجاج ايراني انجام داده اند و هيچ مشكلي در اين خصوص وجود ندارد اما لازم است وزارت امور خارجه و سازمان حج و زيارت مراتب اعتراض و گلايه مندي كشورمان را به دولت عربستان منتقل كنند و خواستار رفع برخي موانع شوند.

دكتر جهانگيري افزود: كشور عربستان بايد به وظايف و مسئوليت هايش در برگزاري باشكوه مراسم حج عمل كند و دنياي اسلام بايد برگزاري هرچه بهتر و مطلوبتر حج را از كشور عربستان مطالبه نمايد.

وي همچنين با اشاره به گزارش هاي رييس سازمان حج و زيارت در خصوص اقدامات صورت گرفته براي برگزاري مراسم اربعين امسال، افزود: راهپيمايي اربعين رويدادي استثنايي، بي نظير و بي سابقه است كه ظرف مدتي اندك چندين ميليون زائر ميان دو كشور ايران و عراق تردد مي‌كنند كه جا دارد از ميزباني و همكاري دولت و مردم عراق نيز قدرداني شود.

دكتر جهانگيري همچنين با تبريك به حجت الاسلام عبدالفتاح نواب به خاطر انتصاب به عنوان نماينده ولي فقيه در امور حج و زيارت، از تلاش ها و خدمات حجت الاسلام سيد علي قاضي عسگر در دوران تصدي اين نمايندگي قدرداني كرد.

در اين جلسه رييس سازمان حج و زيارت نيز گزارشي از آخرين اقدامات و هماهنگي هاي صورت گرفته در آستانه مراسم حج ارائه كرد و گفت: امسال ۸۶ هزار و ۵۵۰ زائر از ايران اعزام خواهند شد و شروع پروازها به مقصد عربستان از ۱۷ تير و بازگشت حجاج از ۲۶ مرداد صورت خواهد گرفت.

دكتر رشيديان افزود: در مراسم حج امسال، زائران ايراني در قالب ۵۷۵ كاروان اعزام خواهند شد كه ۳۱۱ كاروان مدينه قبل و ۲۶۴ كاروان مدينه بعد هستند.

وي با اشاره به اينكه زائران ايراني با شعار خودسازي، اخوت ديني و تمدن اسلامي در مراسم حج امسال شركت خواهند كرد، خاطر نشان كرد: خوشبختانه همه دستگاه ها و نهادهاي مرتبط همكاري و همراهي لازم را با سازمان حج و زيارت انجام داده اند و ثبت نام، سازماندهي، معاينات پزشكي، واكسيناسيون و جلسات توجيهي براي زائران به بهترين شكل ممكن انجام شده ضمن آنكه دارو و تجهيزات پزشكي مورد نياز نيز تأمين شده تا حجاج ايراني هيچ دغدغه اي براي خدمات درماني و بهداشتي در مراسم حج نداشته باشند.

حجت الاسلام نواب نماينده ولي فقيه در امور حج و زيارت هم در اين نشست از برگزاري بيش از ۵ هزار جلسه براي كاروان هاي حج خبر داد و گفت: اقدامات و هماهنگي هاي لازم در خصوص برنامه هاي فرهنگي و آموزشي براي زائران به خوبي انجام شده و انتظار مي رود كه حجاج ايراني مراسمي آرام و معنوي را تجربه كنند.

در اين جلسه كه وزير راه و شهرسازي، امور اقتصادي و دارايي، فرهنگ و ارشاد اسلامي نيز حضور داشتند، رييس سازمان اورژانس كشور هم با اشاره به اينكه هلال احمر جمهوري اسلامي ايران امور بهداشتي و درماني حجاج را عهده دار شده است، گفت: تداركات و تمهيدات لازم براي پيشگيري از بيماري هاي واگير و ارائه خدمات بهداشتي و درماني به حجاج ايراني انديشيده شده است.

در پايان اين جلسه رييس سازمان حج و زيارت گزارشي نيز از آخرين اقدامات انجام شده و پيش بيني امكانات لازم براي سفر زائران ايراني به عتبات عاليات و نيز برگزاري هر چه با شكوه‌تر مراسم اربعين امسال ارائه كرد.