دکتر ارسلان فتحی پورخبرداد:

طراحی و تولید ترانسفورماتور ویژه نیروگاه‌های بادی و ترانس های فوق کم تلفات

به گزارش نویدتهران،متخصصان جوان ایرانی برای نخستین بار موفق به طراحی و تولید ترانسفورماتورهای ویژه نیروگاههای بادی با قدرت های ۲.۷ و ۳.۴ مگاولت آمپر (mva ) با قابلیت کم نظیر نصب در ناسل توربین های بادی شدند.
تا پیش از این ترانسفورماتورهای ویژه نیروگاه های بادی از خارج وارد می شد و حالا با طراحی و تولید این ترانس ها ؛ سالانه از خروج حدود ۶ میلیون دلار ارز از کشورجلوگیری می شود.
مدیرعامل شرکت ایران ترانسفو گفت: یک تیم 25 نفره از جوانان متخصص شرکت ایران ترانسفو موفق شدند طی پنج ماه فعالیت این ترانسفورماتورهای ویژه نیروگاه های بادی را طراحی و وارد خط تولید کنند و در حال حاضر هم تولید انبوه آن آغاز شده است.
دکتر ارسلان فتحی پور به ویژگی این ترانس ها اشاره کرد و گفت: علاوه بر قدرت بالایی که این ترانس ها دارند، قابلیت نصب آنها در ناسل توربین های بادی نیز یکی از کم نظیر ترین ویژگی های این ترانس های کاملا ایرانی است.
وی اضافه کرد: ترانسفورماتورهای ویژه نیروگاههای بادی که دارای قدرت بالایی هستند، برق تولیدی حاصل از نیروی باد در نیروگاههای بادی را وارد شبکه توزیع برق کشور می کنند و این می تواند زمینه تولید برق در نیروهای بادی کشور را توسعه چشمگیری دهد.
مدیرعامل شرکت ایران ترانسفو همچنین از طراحی و ساخت ترانس های فوق کم تلفات به دست متخصصان داخلی خبر داد و گفت: در راستای سیاست های وزارت نیرو جهت کاهش تلفات شبکه توزیع برق کشور،جوانان متخصص ایران ترانسفو همچنین موفق به طراحی و ساخت ترانس های فوق کم تلفات (‘CC ) برای مناظق جنوبی کشور شدند.
وی اضافه کرد: این ترانس ها که قادرند به طرز چشمگیری به کاهش تلفات شبکه و جلوگیری از هدر رفت انرژی کمک کنند، بزودی به تولید انبوه خواهند رسید.
دکتر فتحی پور همچنین از طراحی اتو ترانسفورماتور (600MVA و 400KV ) کیلو ولت در داخل کشور خبر داد و گفت: با راه اندازی خط تولید این ترانس و تولید آن؛ به ازای هر دستگاه ترانسفورماتور مذکور؛ از خروج حدود ۵ میلیون دلار ارز از کشور جلوگیری خواهد شد.
وی افزود: طراحی ترانسفورماتورهای توزیع آلومینیومی با هدف کاهش بهای تمام شده یکی دیگر از افتخارات جوانان ایران زمین در ایران ترانسفور است که در راستای کاهش هزینه های سرمایه ای مورد نیاز در شبکه برق تولید خواد شد.
مدیرعامل شرکت ایران ترانسفو در ادامه خاطرنشان کرد: طی قراردادی که برای صادرات قطعات ترانس های تولید داخل با شرکت عمانی بسته شد، امکان صادرات قطعات ترانسفورماتور به خارج از کشور و همچنین ورود ارز به کشور تا ۴ میلیون دلار در سال فراهم شده است.