معاون برق و انرژی وزیر نیرو در جمع خبرنگاران:

صرفه‌جویی زیرساخت رفاه مردم و توسعه ملی است

به گزارش نویدتهران،معاون برق و انرژی وزیر نیرو گفت: حدود 20 هزار مگاوات مصرف برق کشور اختصاص به سیستم‌های سرمایشی دارد که این عدد برابر کل مصرف 4 کشور همسایه است.
همایون حائری، معاون امور برق و انرژی وزیر نیرو در نشستی خبری با اصحاب رسانه با اشاره به نقش مؤثر رسانه‌ها به‌ویژه صدا و سیما در انعکاس اخبار حوزه برق در جامعه اظهار داشت: برای پیک امسال از انتهای سال 96 در این خصوص جلسات و نشست‌های متعدد خبری برگزار شد و انصافاً سازمان صدا و سیما به‌صورت ویژه پای کار آمده است تا اطلاع‌رسانی دقیق و به‌موقع برای صرفه‌جویی در مصرف برق انجام شود.
وی از افزایش هفت درصدی قیمت تعرفه در بخش خانگی گفت و عنوان کرد: متاسفانه این افزایش هیچ تاثیری در کاهش مصرف نداشته است.
حائری با بیان اینکه افزایش مصرف قابل پیش بینی نیست و وابسته به یکسری اتفاقات از جمله بالارفتن دمای هوا است، عنوان کرد: با صرفه جویی انجام شده برای شبکه مشکل خاصی به‌وجود نیامد و میزان مصرف و تولید جوابگو بود، اما به علت افزایش دما و گرمای هوا تاسیسات ما دچار آسیب دیدگی شدند و در خطوط ما اضافه بار مشاهده شد که همین نشان دهنده این است که نمی‌شود مصرف را پیش بینی کرد و اگر این صرفه جویی ادامه داشته باشد، قطعاً تابستان امسال را بدون مشکل سپری خواهیم کرد.
معاون امور برق و انرژی وزارت نیرو از برنامه‌ریزی‌های سالانه برای نیروگاه‌های برق آبی گفت و ابراز داشت: امسال به جهت کم‌بارشی و پائین بودن مخازن نمی‌شود به این نیروگاه‌ها تکیه کرد و به‌خاطر اینکه در سال‌های آتی به سمت تغییر شرایط اقلیمی خواهیم رفت، بایستی توجه بیشتر ما سوی واحدهای حرارتی باشد.
وی با اشاره به ظرفیت واحدهای انرژی‌های نو این چنین بیان کرد که این واحدها به مدار بیایند و از ظرفیت آنها به‌خوبی بهره لازم را ببریم.

اختصاص 20 هزار مگاوات مصرف برق کشور به سیستم‌های سرمایشی
معاون برق و انرژی وزیر نیرو ادامه داد: انرژی‌های نو از موارد مهمی است که ما در برنامه اصلی خود داریم و در حال حاضر سرمایه گذاران این واحد آمادگی کامل برای گسترش و افزایش آن را دارند که باید در اینجا ذکر شود که به‌دنبال این هستیم تا ظرفیت تولید از این واحدها را به 4 هزار مگاوات برسانیم.
حائری با بیان اینکه حدود 20 هزار مگاوات مصرف برق کشور اختصاص به سیستم‌های سرمایشی پیدا کرده است، بیان داشت: این عدد، کل مصرف 4 کشور همسایه بوده که متاسفانه معضل بزرگی است.
وی از مدیریت مصرف و درست مصرف کردن گفت و ادامه داد: در ایام پیک برخی استان‌ها با مدیریت درست در مصرف کمک حال شبکه برق‌رسانی بودند و از طرفی قطع سیستم‌های سرمایشی ادارات بعد از ساعت مشخص شده نیز توانست این کمک را دوچندان کند.

صرفه‌جویی زیرساخت رفاه مردم و توسعه ملی است
معاون برق و انرژی وزیر نیرو تصریح کرد: به‌عنوان وظیفه ملی و انسانی باید درست مصرف کردن را در جامعه نهادینه کنیم، این صرفه‌جویی زیرساخت رفاه مردم و توسعه ملی است که باید جامعه به‌سمت مصرف بهینه سوق پیدا کند.
حائری با بیان اینکه مشترکینی که بالاتر از مصرف تعیین شده مصرف دارند، بایستی قیمت واقعی از آنها گرفته شود، ادامه داد: یکی از برنامه های اصلی وزارت نیرو همین موضوع است که قیمت گذاری بر مبنای الگوی مصرف اتخاذ شود و در حال حاضر مطالعات آن انجام و به‌زودی نهایی خواهد شد.
وی افزود: در دستگاه‌های دولتی تعرفه 20 درصدی هم‌اکنون اعمال می‌شود و این نظارت از سوی مرکز دیسپاچینگ به‌خوبی پایش و تحت کنترل است و دستگاه پرمصرف باید هزینه آن را پرداخت کند و در صورت عدم پرداخت قطعاً از بودجه آنها کم خواهد شد.
معاون برق و انرژی وزیر نیرو با اشاره به اینکه اگر در جریان قطع برق به مشترکین خسارتی وارد شود می‌توانند این خسارت را مطالبه کنند، بیان داشت: مشترکین با مراجعه به مراکز و پس از بررسی‌های لازم حتماً خسارت خود را دریافت خواهند کرد که برای پرداخت این خسارات نیز چارچوب‌های از قبل تعریف شده است.
حائری در خصوص خاموشی‌های اخیر گفت و بیان داشت: علت این خاموشی‌ها به‌خاطر افزایش پیک بار بوده و هیچ برنامه مشخصی از قبل برای خاموشی نبوده است.

یک هزار و 300 مگاوات قرارداد با صنایع برای کاهش مصرف برق
وی افزود: در کنترل شبکه حتماً مواردی رعایت خواهد شد که کار به خاموشی کشیده نشود و در این باره باید مطرح کنم که ما نزدیک به یک هزار مگاوات ظرفیت ذخیره‌ای در شبکه برای مواقع بحران و اضطراری دارم که در صورت لزوم و نیاز از آن بهره خواهیم برد و در زمان پیک بار این ذخیره پاسخگویی کمبود ما است.
معاون برق و انرژی وزیر نیرو از بستن قرارداد با صنایع برای کاهش مصرف برق تا یک هزار و 300 مگاوات گفت و ادامه داد: مذاکرات مختلفی در این خصوص انجام و به توافق رسیدیم که در زمان پیک مصرف خود را پائین بیاورند.
حائری از برگزاری جلسات متعدد با تولیدکنندگان نیروگاه‌های پراکنده گفت و بیان داشت: قرار شد کمک‌های ویژه‌ای به این تولیدکنندگان داشته باشیم و در این راستا مکاتباتی را با وزارت نفت انجام دادیم و به‌دنبال حل مشکل این عزیزان هستیم تا تاخیری در کار آنها انجام نشود که باید گفت در حال حاضر در پی کسب مجوزهای لازم قرار داریم.

در زمان پیک صادرات برق نخواهیم داشت
وی با اشاره به صادرات و واردات برق و اینکه این کار کمکی به پیک بار است، تصریح کرد: با برخی کشورها اعم از آذربایجان، ارمنستان و ترکمنستان در زمینه واردات برق تفاهم‌نامه‌های انجام و در حال حاضر در شبکه وجود دارد و ظرفیت کلی ما از واردات حدود 700 مگاوات است.
حائری افزود: صادرات برق نیز برای ما ویژگی‌های خوبی دارد و باعث افزایش پایداری شبکه خواهد شد و اینکه کشورهای مورد توافق با ما هم می‌توانند از خدمات مهندسان ایرانی در حوزه برق بهره ببرند.
وی ادامه داد: در زمان پیک صادرات برق نخواهیم داشت و در فصول دیگر این صادرات انجام می‌شود.
معاون برق و انرژی وزیر نیرو با یادآوری پیک کلی سال گذشته که 55 هزار و 443 مگاوات بود، افزود: روز گذشته مقدار پیک مصرفی 55 هزار و 432 گزارش شد و اگر امروز صرفه جویی مردم و اعمال اصلاح مصرف در ادارات دولتی نبود، قطعاً با مشکل خاموشی مواجعه بودیم که می‌توان گفت این صرفه جویی باعث کاهش یک هزار و 600 مگاواتی در پیک شد و توانست از افزایش پیک جلوگیری کند.
حائری با تاکید مجدد بر ادامه صرفه جویی از سوی همگان گفت: اگر صرفه جویی ادامه پیدا نکند، قطعاً سال‌های آینده به مشکل بر خواهیم خورد و این را بدانید با احداث نیروگاه‌های جدید و تعمیرات تجهیزات، باز نیاز به صرفه جویی داریم که بایستی رشد مصرف مدیریت و کنترل شود.

150 هزار کنتور هوشمند نصب شده در کشور داریم
وی با بیان اینکه بایستی در سیستم‌های سرمایشی اصلاح صورت پذیرد و تجهیزات مناسب در اختیار مشترکین قرار بگیرد، ادامه داد: در بحث صنایع هم باید برای آنها سقف مصرف مشخص شود و هم اکنون در حال تدوین آن هستیم تا صنایع ما قیمت واقعی برق را پرداخت کنند.
معاون برق و انرژی وزیر نیرو از انجام تدوین الگوی مصرف برای همهٔ مشترکین گفت و افزود: در بخش دولتی اکثر استان‌ها کنترل مصرف را دارند و در ساعات پیک از سیستم سرمایشی استفاده نمی‌کنند.
حائری با اشاره‌ به مطالبات پیمانکاران و تصریح کرد: در این خصوص بدهی بالایی به پیمانکاران داریم و باید گفت که در بودجه امسال پرداخت این بدهی‌ها لحاظ شده و امیدواریم زودتر بخشی از آن را پرداخت کنیم.
وی در سخنان خود از تلفات شبکه گفت و مطرح کرد: سال 93 تلفات شبکه ما به 15 درصد رسید که یکسری تلفات ما فنی بود و مقدار دیگر آن غیر فنی بود که هم اکنون این تلفات به 11 درصد رسیده است.
معاون برق و انرژی وزیر نیرو با بیان اینکه هم اکنون 150 هزار کنتور هوشمند نصب شده در کشور داریم، افزود: با برنامه‌ریزی‌های انجام شده به‌دنبال این هستیم تا این تعداد را به 450 هزار کنتور هوشمند برسانیم.
حائری در ادامه همین مطلب افزود: مزایای کنتورهای هوشمند این است که مشترکین کاملاً با ما در ارتباط هستند و از میزان مصرف خود مطلع خواهند شد و قابلیت دیگر آن کنترل پرمصرف‌هاست که در شبکه قابل رویت هستند.