معاون اول رييس جمهور تاكيد كرد:

شرايط جديد به معناي وجود بن‌بست و بحران نيست

به گزارش نویدتهران،معاون اول رييس جمهور با تاكيد بر اينكه جمهوري اسلامي ايران از كشورهاي امضا كننده برجام نظير جمهوري خلق چين، فدراسيون روسيه و اتحاديه اروپا انتظار دارد به تعهدات خود در چارچوب برجام در عمل پايبند باشند،‌گفت: ايران دست كشورهاي دوست كه در اين مقطع به سياست هاي يكجانبه گرايي آمريكا بي اعتنايي مي كنند را به گرمي مي فشارد و دوستان دوران سخت خود را فراموش نخواهد كرد.

دكتر اسحاق جهانگيري در نشست هم انديشي سفرا و نمايندگان كشورهاي خارجي مقيم ايران و فعالان تجاري در خصوص فرصت هاي كسب و كار آتي ايران، با قدرداني از اتاق بازرگاني، صنايع،‌ معادن و كشاورزي تهران بخاطر برگزاري اين نشست مهم در مقطع حساس كنوني، از حضور سفرا و نمايندگان كشورهاي خارجي و فعالان اقتصادي و تجاري ايران نيز بدليل حضور در اين مراسم قدرداني كرد.
معاون اول رييس جمهور با اشاره به سخنان وزير امور خارجه كشورمان و روساي نمايندگي هاي چين، اتريش و انگليس در تهران در خصوص ادامه برجام و مسائل مرتبط با آن تصريح كرد: مبناي سياست خارجي جمهوري اسلامي ايران در دولت دكتر روحاني،‌ تعامل سازنده با جهان و حل مسائل مختلف چه در منطقه حساس خاورميانه و چه در سطح بين المللي از طريق گفتگو و راهكارهاي سياسي است.
وي افزود: بر مبناي همين خط مشي براي كاهش بسياري از مسائل از جمله مسئله هسته اي وارد گفتگوي بسيار عميق،‌پيچيده و طولاني با كشورهاي ۱+۵ و اتحاديه اروپا شديم و نهايتاً به برجام رسيديم.
دكتر جهانگيري تصريح كرد: جمهوري اسلامي ايران نشان داد در گفتگو صادق است و براساس اعلام سازمان هاي بين المللي و خصوصاً‌ آژانس بين المللي انرژي اتمي به تمام تعهدات خود براساس توافقنامه بين المللي برجام عمل كرده است.
معاون اول رييس جمهور اظهار داشت: ما براساس آموزه هاي ديني وقتي با كسي به توافق مي رسيم و عهد و پيماني را امضا مي كنيم، تا زماني كه طرف مقابل نقض عهد نكرده باشد ما بر عهد خود پايبند هستيم.
وي يكي از مهمترين دستاوردهاي بشريت براي كاهش تنش ها و ايجاد فضاي امن و برقراري صلح در جهان را پيمان ها و توافقات بين المللي دانست و اظهار داشت: هر حركتي در جهت برهم زدن و نقض پيمان ها و توافقات بين المللي قطعاً‌ اقدام عليه دستاوردهاي انسانيت و بشريت براي كاستن از منازعه هاي بين المللي بوده و در جهت تهديد صلح و امنيت جهاني است.
دكتر جهانگيري اقدام رييس جمهور آمريكا مبني بر خروج از برجام را هشداري جدي و خطرناك براي جامعه بين المللي توصيف كرد و با بيان اينكه جامعه بين المللي نبايد به سادگي از كنار اين موضوع عبور كند،‌ افزود: خروج غيرقانوني آمريكا از برجام و اعلام تحريم هاي گسترده عليه ملت ايران آن هم پس از آنكه ايران به تعهدات خود در چارچوب برجام عمل كرده است، همزمان با خروج آمريكا از پيمان هاي بين المللي مختلف ديگر مي تواند آغازي خطرناك باشد.
معاون اول رييس جمهور خاطر نشان كرد: استراتژي آمريكايي ها آنطور كه اعلام كرده اند جنگ اقتصادي عليه ملت ايران است البته آنها جنگ هاي تجاري عليه برخي كشورهاي ديگر را نيز شروع كرده اند و اين اقدامات بيانگر آن است كه اقتصاد جهاني مي تواند با اقداماتي كه از سوي آمريكايي ها آغاز شده به بي ثباتي كشيده شود و حداقل در بخشي از دنيا شاهد بي ثباتي اقتصادي باشيم.
وي با يادآوري اينكه آمريكا در شصت سال گذشته اشتباهات زيادي را درباره ايران مرتكب شده است، خاطر نشان كرد: از كودتا عليه دولت مردمي و قانوني دكتر مصدق گرفته تا ساقط كردن هواپيماي مسافربري ايران در خليج فارس و تحريم هاي گسترده اي كه آمريكا در مقاطع مختلف عليه ملت ايران وضع كرد، ‌همه بيانگر دشمني آمريكا با مردم ايران است. البته ملت ايران با سرافرازي از همه اين مقاطع بيرون آمده است.
دكتر جهانگيري ادامه داد: ما مي دانيم كه شرايط خطيري پيش روي كشور ما قرار دارد و از اين نكته نيز آگاه هستيم كه اين شرايط خطير به معناي بن بست و وجود بحران نيست بلكه شرايطي است كه عوامل جديدي وارد آن شده كه براي عبور از شرايط جديد، نيازمند بكارگيري راهكارها و ابتكارات جديدي به كمك دوستان خود هستيم.
معاون اول رييس جمهور با بيان اينكه نمي خواهيم از واقعيت ها فرار كنيم،‌ خاطر نشان كرد: واقعيت ها به ما مي گويند كه دشواري هاي زيادي پيش روي ماست اما همين واقعيت ها مي گويند كه فرصت هاي كم نظيري نيز در اختيار ما قرار دارد و ظرفيت هاي بزرگي در ايران و در سطح منطقه وجود دارد كه ما مي توانيم با اتكا به اين ظرفيت ها و فرصت ها،‌ راهكارهاي جديدي طراحي كنيم و بتوانيم اين ظرفيت ها را به فعليت درآوريم.
وي با يادآوري اينكه جمهوري اسلامي ايران در طول تاريخ و بخصوص در دهه هاي اخير با دشواري هاي بزرگ و كوچك روبرو بوده است، تصريح كرد: در جنگ هشت ساله ايران و عراق كه همه قدرت ها از رژيم بعث عراق حمايت مي كردند و حتي قطعات مورد نياز تسليحات دفاعي را در اختيار ايران قرار نمي دادند همه مشكلات را پشت سر گذاشتيم و ما مي دانيم و مي توانيم كه از تنگناها و دشواري هاي پيش رو چگونه بايد عبور كنيم.
دكتر جهانگيري با تاكيد بر اينكه ملت ايران نشان داده است در فشارها و تهديدات خارجي منسجم و يكپارچه است، گفت: در آينده نزديك شما شاهد مانورهاي مختلف از تفاهم جريان ها و گروه هاي سياسي با اختلاف نظرهاي جدي در داخل ايران براي اينكه ايران بتواند در شرايط تحريم موفق شود، خواهيد بود.
معاون اول رييس جمهور با بيان اينكه ما نيازمند همكاري دولت و بخش خصوصي در اين مقطع حساس هستيم تا بتوانيم اقتصاد كشور را با روش صحيح مديريت كنيم، افزود: همه بايد تلاش كنيم به اقتصاد كشور و زندگي مردم آسيب نرسد و براي اين منظور لازم است به صورت جدي در كنار هم باشيم و ملت ايران هم متحد در اين صحنه حضور داشته باشد.
وي اضافه كرد: در برابر راهبرد آمريكا كه هدف آن فروپاشي اقتصادي ايران است، ما راهبرد مقاومت هوشمند اقتصادي را انتخاب كرده ايم تا بتوانيم مسائل اقتصادي را حل و فصل كنيم.
دكتر جهانگيري گفت: ما نشان داده ايم كه قادر هستيم در شرايط تحريم، اقتصاد كشور را به خوبي مديريت كنيم و اين دولت ۲.۵ سال از دوران فعاليت خود را در شرايطي سپري كرد كه تحريم هاي شوراي امنيت، اتحاديه اروپا و كنگره و دولت آمريكا عليه ايران اجرا مي شد اما در همين شرايط روند شاخص هاي اقتصادي كشور مثبت بود.
معاون اول رييس جمهور افزود: در اين دوران تورم به شدت روند كاهشي پيدا كرد و تا پيش از اجراي برجام رشد سرمايه گذاري در كشور مثبت بود و رشد اقتصادي از منفي ۶.۸ درصد به مثبت ۳ درصد تغيير جهت داد و اشتغال زايي در كشور رونق گرفت و فعالان اقتصادي با انگيزه وارد ميدان شدند.
وي ادامه داد: اگر طرف هاي برجام به همه تعهدات خود همانگونه كه ملت ايران عمل كرده است عمل كرده بودند امروز شرايط اقتصادي در ايران شرايط بسيار مطلوبي بود و بسياري از موانع را پشت سر گذاشته بوديم. البته ملت ايران به خوبي درك مي كنند و آگاه است كه از چه مركز و محلي تلاش مي شود كه زندگي و كشور آنها عقب نگه داشته شود.
دكتر جهانگيري در بخش ديگري از سخنان خود با اشاره به اينكه ايران از ظرفيت هاي فراواني در بخش هاي مختلف برخوردار است،‌تصريح كرد: ايران رتبه اول ذخاير نفت و گاز دنيا را دارد و پس از تصويب برجام اعلام كرديم كه بيش از ۲۰۰ ميليارد دلار در بخش نفت و گاز و چند صد ميليارد دلار در حوزه حمل و نقل،‌ صنايع معدني و فلزي و بخش هاي مختلف صنعتي طرح آماده و قابل عرضه است.
معاون اول رييس جمهور افزود: شرايط اقتصادي ايران در دوران اجراي برجام آماده آن بود كه حتي بتواند براي اقتصاد دنيا در مقطعي از زمان به كانون مهمي براي سرمايه گذاري تبديل شود و ما به دنبال شركاي واقعي بوديم تا بتوانيم كارهاي بزرگ با سرمايه گذاري صدها ميليارد دلار انجام دهيم.
وي وجود ذخاير معدني ممتاز و مواد معدني فلزي را از ديگر ظرفيت هاي ايران برشمرد و با بيان اينكه از نظر جغرافيايي در جنوب ايران، خليج فارس،‌ تنگه هرمز و درياي عمان بنادر و زيرساخت هاي مهم حمل و نقل وجود دارد كه به كشورهاي آسياي ميانه و همسايگان خدمات ترانزيت كالا مي دهند.
دكتر جهانگيري با بيان اينكه ايران از بنادر مختلفي نيز در حاشيه درياي خزر برخوردار است،‌ خاطر نشان كرد: ايران داراي كريدورهاي مختلف ريلي است كه از ايران تا چين و نيز از غرب ايران تا اروپا اتصال دارد و چندين كريدور ريلي و جاده اي نيز ميان ايران و ۱۵ كشور همسايه وجود دارد و با اين فرصت ها و ظرفيت ها نمي توان كشوري مانند ايران را در محاصره و حبس قرار داد.
معاون اول رييس جمهور با بيان اينكه ايران از نظر تعداد فارغ التحصيلان رشته هاي مهندسي جزو چهار كشور نخست دنيا است،‌ وجود نيروي جوان و تحصيلكرده را از جمله ظرفيت هاي كشور برشمرد و گفت: اراده اي كه از نظر سياسي براي عبور از شرايط فعلي وجود دارد و نيز سابقه صنعتي ايران كه در ميان كشورهاي منطقه زبانزد است و وجود زيرساخت هاي صنعتي، بنادر،‌ فرودگاه ها و راه آهن و ديگر ظرفيت هاي كم نظير ايران، شرايط را براي كارهاي جدي اقتصادي در كشور ما مهيا كرده است.
وي خاطر نشان كرد: آمريكا اعلام كرده كه از ماه نوامبر صادرات نفت ايران قطع خواهد شد كه اين يك خيال واهي است. آنها تصور مي كنند كه قادر هستند فروش نفت ايران را متوقف كنند اما هم دنيا به نفت ايران نيازمند است و هم ايران قادر است روش هايي را در پيش بگيرد كه نفت خود را صادر كند.
دكتر جهانگيري با اشاره به اينكه دولت سازوكارهاي لازم را ايجاد كرده و با در نظر گرفتن بدترين شرايط،‌ سناريوهاي مختلف را پيش بيني كرده است، افزود: ما نمي توانيم نسبت به سرنوشت ملت و كشورمان بي تفاوت و بدون برنامه باشيم و براساس سناريوهاي مختلف برنامه ريزي هاي لازم را انجام داده ايم.
معاون اول رييس جمهور ادامه داد: ايران كشوري است كه ميزان صادرات نفتي و غيرنفتي آن در سال گذشته بيش از ۹۰ ميليارد دلار بوده و ما دست كشورهايي كه آماده همكاري با ايران باشند را به گرمي مي فشاريم.
وي تصريح كرد: شركت هايي كه ايران را ترك مي كنند و ايران را تنها مي گذارند بايد بدانند كه اين رفتار در كارنامه آنها ثبت خواهد شد و ايران نمي تواند نسبت به اين مسائل بي تفاوت باشد.
دكتر جهانگيري در ادامه با بيان اينكه ما براي بخش خصوصي فرصت هاي خوبي پيش بيني كرده ايم و تلاش كرده ايم قيمت ارز را مديريت كنيم، تصريح كرد: البته ممكن است در اثر اقدام تند و غيرعقلاني آمريكا در خروج از برجام تلاطم كوتاه مدتي در بخش هاي اقتصادي رخ داده باشد اما حتماً مانع تلاطم هاي بعدي خواهيم شد و اميدوارم بتوانيم مناسبات مان را با كشورهاي دوست كه حجم مبادلات اقتصادي ايران و برخي از آنها به ۴۰ ميليارد دلار در سال گذشته رسيده است، گسترش دهيم.
معاون اول رييس جمهور از فعالان اقتصادي و بخش خصوصي ايران خواست در دوره پيش رو بصورت جدي به صحنه بيايند و با دولت يكپارچه و يگانه باشند تا بتوانيم قدم هايي در جهت حل مسائل برداريم و كشور را به نحو مطلوب اداره كنيم.
در اين مراسم وزير امور خارجه كشورمان نيز با بيان اينكه جمهوري اسلامي ايران دوران هاي پر فراز و نشيبي را سپري كرده و از ابتداي انقلاب اسلامي فشارهاي زيادي را پشت سر گذاشته است، گفت: از آنجا كه مشروعيت،‌ قدرت و پيشرفت ايران نه از منابع خارجي بلكه از سوي ملت ايران نشأت مي گيرد، توانسته ايم همه دشواري ها را پشت سر بگذاريم و ايران امروز علي رغم ۴ دهه فشارهاي خارجي، قدرتمند ترين وامن ترين كشور منطقه است.
دكتر ظريف افزود: بازاري مطمئن تر و سالم تر از جمهوري اسلامي ايران وجود ندارد و اگرچه ممكن است براثر فشارهاي خارجي تحولاتي منفي در بازار رخ دهد اما اين تحولات همواره ناپايدار بوده است.
در اين مراسم رييس اتاق بازرگاني تهران نيز بر آمادگي بخش خصوصي براي كمك به دولت در شرايط تحريم تاكيد كرد و گفت: بخش خصوصي ايران آماده است تا با همكاري بخش خصوصي ساير كشورها در جهت تامين منافع كشورمان حركت كند و به دولت در اين شرايط سخت كمك كند.
سفير اتريش در ايران نيز در اين مراسم با بيان اينكه اروپا آماده است شريك ايران باشد، گفت: ايران در حال پيمودن مسير صنعتي شدن است و بايد ايران را تشويق كنيم كه استاندارد هاي بين المللي و بانكي را رعايت كند.
در اين مراسم سفير جمهوري خلق چين هم با بيان اينكه خروج آمريكا از برجام اين توافق بين المللي را به خطر انداخته است، گفت: ساير امضا كنندگان برجام نشان داده اند كه آماده پشتيباني از برجام هستند و ايران نيز به صورت كامل به تعهدات خود در چارچوب برجام پايبند بوده است.
در اين مراسم سفير انگليس نيز با تاكيد بر اينكه تا زماني كه ايران برجام را ادامه دهد و به تعهدات خود پايبند باشد ما نيز پشتيبان ايران خواهيم بود، گفت: اعلام حمايت از برجام در سخن كاري ساده است اما بايد بتوانيم در عمل به اين موضوع پايبند باشيم و من با همكارانم سخت تلاش مي كنيم تا راهكارهاي لازم را براي مقابله با تحريم هاي آمريكا پيدا كنيم.