وزیر بهداشت :

سرمایه گذاری در بخش آموزش پزشکی به رشد و ماندگاری استعدادها می انجامد

به گزارش نویدتهران،وزیربهداشت گفت: علیرغم سهم 4 درصدی دانشگاه های علوم پزشکی از نظام آموزش پزشکی کشور، بیش از 30 درصد تولید علم توسط دانشگاه های علوم پزشکی صورت می گیرد.

دکتر سیدحسن هاشمی، در حاشیه اجلاس معاونین آموزشی دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور گفت: آموزش باعث پیشرفت و توسعه همه جوامع می‌شود و هیچ انسانی نمی ‌تواند از آن غافل باشد، ضمن اینکه در حوزه پزشکی هم از گذشته های دور تلاش های بسیاری صورت گرفته است و هنوز به میراث کهن خود در حوزه پزشکی دست پیدا نکردیم، اما تلاش های زیادی شده و حاصل آن این است که در حوزه علوم پزشکی به هیچ وجه نیازی به اعزام بیمار نبوده و خدمات به طور کامل ارائه می شود.

وزیربهداشت ادامه داد: دانشگاه ها ماموریت محور شده اند و می توانند برنامه هایشان را به نحوی پیش ببرند که هم عزت و سربلندی کشور و انقلاب و هم آسایش مردم تامین شود.

دکتر هاشمی خاطرنشان کرد: باید به سمتی حرکت کنیم تا محصولات آموزش که همان نیروی انسانی متخصص است، بتواند رفاه مردم و عزتشان را فراهم کند و خوشبختانه دانشگاه های علوم پزشکی با اینکه سهم شان از نظام آموزش پزشکی کشور ۴ درصد است، بیش از ۳۰ درصد علم را تولید می‌ کنند که کارنامه خوب و درخشانی محسوب می شود.

وزیربهداشت گفت: بحث هایی كه در مورد ادغام آموزش عالی و آموزش پزشکی وجود دارد، بحث های انحرافی است؛ چراکه این مورد در سیاست های کلی نظام سلامت و آموزش عالی کشور تعریف شده است، زیرا ربع قرن پیش، این انتزاع صورت گرفته و هزینه های زیادی پرداخت شده و قابل بازگشت نیست.

دکتر هاشمی ادامه داد: اصل موضوع، خروجی دانشگاه‌ ها است که باید در خدمت مردم باشند و در راستای پیشرفت کشور عمل کنند.

وزیربهداشت درخصوص تفکیک بیمارستان های آموزشی از درمانی تصریح کرد: متاسفانه به دلیل عدم توجه به زیرساخت‌ ها در طول ۴۰ سال گذشته، علیرغم افزایش جمعیت و طول عمر بالای ۷۵ سال مردم و پیشرفت علم، بیمارستان‌ ها توسعه پیدا نکرد و بیمارستان‌ های آموزشی به مراکز درمانی تبدیل شدند و لذا ضرورت دارد مجلس و دولت و بخش خصوصی مراکزی را برای آموزش اختصاص دهند، ضمن اینکه این اتفاق نیاز به توجه و زمان دارد.

دکتر هاشمی در ادامه در خصوص افزایش بودجه آموزش پزشکی نیز اظهارداشت: اگر از بودجه حرف بزنم می‌ گویند همش دنبال پول است. ولی آگاهی و آموزش زمانی پیشرفت می کند و مانند ممالک پیشرفته دنیا، در سیاست‌ گذاری ها در اولویت قرار می گیرد که جایگاه آن در بودجه ریزی کشور حفظ شود. در مقایسه کشورها، ما یک صدم بودجه‌ ای را که در دنیا به آموزش و پژوهش اختصاص مى دهند، به اين موضوع اختصاص می ‌دهیم.

وزیربهداشت با اشاره به اینکه در مقوله پزشکی در مرز دانش و فراتر از مرزها فعالیت می کنیم و این موضوع مایه افتخار ما است، ادامه داد: دولتها در دهه های گذشته، در این حوزه کمک زیادی نکرده و توسعه‌، با همت شخصی و هزینه شخصی افراد رقم خورده است و به نظر می رسد اگر سرمایه گذاری در این بخش جزو اولویت های دولت و مجلس باشد، رشد و ماندگاری استعدادهای کشور که با هزینه زیاد تربیت می شوند، بیش از گذشته خواهد بود