علی اکبر صالحی:

سانتریفیوژهای پیشرفته صنعت نفت کشورمان را خودمان تولید می کنیم

به گزارش نویدتهران،رئیس سازمان انرژی اتمی: همه مقدمات فرمایش رهبر معظم انقلاب مبنی بر رسیدن به توان ۱۹۰ هزار سو را انجام داده ایم

علی اکبر صالحی در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: اکنون بنا به توصیه رهبر معظم انقلاب اسلامی آمادگی لازم را برای ۱۹۰ هزار سو انجام داده ایم که ساخت سالن پیشرفته مونتاژ سانتریفیوژهای جدید و تجهیز این سالن از جمله آنهاست.
وی با بیان اینکه اکنون می توانیم در این سالن سانتریفیوژهای آی.آر.۴ و آی.آر.۶ را مونتاژ کنیم افزود: ظرفیت اسمی این سالن ۵۰ تا ۶۰ سانتریفیوژ است.
رئیس سازمان انرژی اتمی با اشاره به اینکه ۱۵ هزار مهندس در صنعت هسته ای کشورمان مشغول به کارند گفت: رهبر معظم انقلاب اسلامی توجه ویژه ای به صنعت هسته ای دارند و این صنعت میعادگاه بسیاری از صنایع در استاندارد بسیار بالاست.
وی افزود: مقام معظم رهبری از نظر تأمین انرژی برای نسل های آینده و عنصر اقتدار جمهوری اسلامی ایران به این صنعت نگاه می کنند.
صالحی با بیان اینکه استفاده از سوخت های فسیلی برای تولید برق، سالانه در پیک مصرف ۳۵۰ میلیون تن گاز آلاینده را تولید می کند گفت: اگر ۳۵ هزار مگاوات مصرف میانگین برق کشور از صنعت هسته ای تولید می شد میزان گازهای آلاینده ۲۷۰ میلیون تن کاهش می یافت.
رئیس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه صنعت هسته ای برای کشورمان اقتدار ایجاد کرده است افزود: اکنون در چارچوب برجام برخی محدودیت ها را داریم.
صالحی گفت: در موضوع اکتشاف، استخراج، طراحی رآکتور و سانتریفیوژها، آب سنگین و استفاده از صنعت هسته ای در صنایع از آستانه ها عبور کرده ایم.
وی افزود: زمانی ۱۷ سال طول کشید که یک زنجیره سانتریفیوژ را ایجاد کنیم اما اکنون خودمان با استفاده از علوم مختلف، سانتریفیوژها را طراحی می کنیم.
رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: بزرگترین دستاورد صنعتی کشور این است که علم هسته ای را به گونه ای در دست داریم که خودمان بخش های گوناگون آن را طراحی می کنیم.
صالحی افزود: در چارچوب برجام معادن کشور شبانه روز فعالند و کارخانه اردکان یزد نیز به مرحله صنعتی رسید.
وی گفت: بر اساس برجام فقط اورانیومی که به اصفهان منتقل می شود باید پلمپ شده باشد.
صالحی با بیان اینکه تحقیقات و توسعه در زمینه های گوناگون از جمله شیرهای خلأ و سانتریفیوژها انجام می شود افزود: اکنون سانتریفیوژهای آی.آر.۴ و آی.آر.۲ ام را تولید انبوه و روی آی.ار.۶ و آی.آر.۷ آزمایش می کنیم.
وی گفت: در چارچوب برجام فقط می توانیم یک سانتریفیوژ آی.آر.۷ را آزمایش مکانیکی کنیم و ۲۰ سانتریفیوژ آی.آر.۶ را کنار یکدیگر بگذاریم.
صالحی افزود: در چارچوب برجام هر سانتریفیوژ آی.آر.۱ در ۱۰ سال باید برای غنی سازی استفاده کنیم و پس از پایان ۱۰ سال می توانیم انواع دیگر سانتریفیوژها را به کار گیریم.
رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: اکنون با ۵ هزار و ۶۰ سانتریفیوژ آی.آر.۱ غنی سازی را انجام می دهیم و محدودیت ها در برجام اثری روی کار ما ندارد.
صالحی افزود: محدودیت ها در برجام فرصتی برای ما ایجاد کرد که سانتریفیوژهای مدرن را آزمایش و آماده تولید انبوه کنیم.
وی گفت: آزمایش سانتریفیوژ آی.آر.۸ را دو سال پیش از برجام آغاز کردیم و دو سال دیگر نیز برای تکمیل آزمایش های این سانتریفیوژ نیاز است.
صالحی افزود: در چارچوب برجام اجازه داریم سه سانتریفیوژ آی.آر.۸ بسازیم اما هنوز پنج ـ شش ماه از آزمایش های ماشین اول باقی مانده است.
رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: زمانی که سانتریفیوژ آی.آر.۱ را ساختیم ۴۰ درصد آنها در کار متلاشی می شد اما اکنون این درصد به زیر یک رسیده است.
وی با بیان اینکه از اورانیوم ۲۰ درصد غنی سازی شده برای رآکتور تهران و ساخت دارو استفاده می کنیم افزود: زمانی که سوخت خریداری شده از آرژانتین رو به اتمام رفت به آژانس بین المللی انرژی اتمی اعلام کردیم که سوخت ۲۰ درصد نیروگاه تهران در حال اتمام و نیاز به خرید مجدد این سوخت است اما آمریکا و روسیه شرایطی را برای کشورمان تعیین کردند که حاکمیت ملی ما زیر سؤال می رفت بنابراین تصمیم گرفتیم خودمان این سوخت را تولید کنیم.
صالحی گفت: نفع تحریم برای ما این بود که اورانیوم ۲۰ درصدی را خودمان و در کمتر از ۲ سال ساختیم.
وی افزود: در زمان ساخت مذاکره نیز می کردیم اما می دانستیم مذاکرات به نتیجه ای نمی رسد و در حیرت غربی ها اعلام کردیم سوخت ۲۰ درصد را ساخته ایم.
صالحی درباره تولید رادیوایزوتوپ های پایدار در فوردو نیز گفت: مراحل نخست و آزمایش ها با همکاری روس ها انجام شده است اما ساخت دستگاه غنی سازی عناصر غیر از اورانیوم با سانتریفیوژهای غنی سازی این عنصر متفاوت و کار سختی است.
وی افزود: در نمونه آزمایشگاهی، جداسازی ها انجام شده است و با روس ها به مرحله نرم افزاری وارد شده ایم و تلاش می کنیم در دو سال آینده ایزوتوپ های پایدار را تولید و حتی صادر کنیم.
صالحی درباره روند ساخت رآکتور اراک نیز گفت: کارگروه فنی متشکل از متخصصان ایرانی، چینی و​ آمریکایی برای بازطراحی جدید این رآکتور بر اساس پیشرفته ترین فناوری های روز دنیا ایجاد شد البته طراحی این رآکتور با ایران است و ۹۰۰ نیروی متخصص ما برای بازطراحی آن کار می کنند.
وی افزود: در مراحل مفهومی و پایه کار این رآکتور تمام شده و کارگروه، آن را تأیید کرده است اما در مرحله تفصیلی در نیمه راه هستیم و با فشارهای رئیس جمهور آمریکا کار کند شده است.
صالحی گفت: به آنان اعلام می کنیم اگر ادامه ندهند خودمان کار را پیش می بریم و انتخاب های گوناگونی در این زمینه داریم و خود را برای بدترین شرایط آماده کرده ایم.

وی افزود: در مذاکرات برجام طرف مقابل فکر می کرد ما را در ساخت سانتریفیوژها در بن بست قرار می دهد اما این طور نیست.
صالحی گفت: پیش از برجام ۱۹ هزار سانتریفیوژ آی.آر.۱ نصب کرده بودیم که ۹ هزار سانتریفیوژ غنی سازی می کرد و ۱۰ هزار ماشین کار نمی کرد.
وی افزود: هزار سانتریفیوژ آی.آر.۲ ام نیز نصب کرده بودیم که آنها نیز کار نمی کرد.
صالحی گفت: در چارچوب برجام تعداد سانتریفیوژی که قرار بود جمع آوری شود به صورت بسیار دقیق جمع کردیم.
وی افزود: طرف مقابل فکر می کرد سانتریفیوژهای آی.آر.۱ ما که با آنها غنی سازی می کنیم به ۱۰ سال نمی رسند زیرا ۴۰ درصد آنها متلاشی می شد اما اکنون که این درصد به زیر ۱ رسیده است ۱۴ هزار سانتریفیوژ آی.آر.۱ در انبار داریم و دیگر نیازی به ساخت این ماشین وجود ندارد.
صالحی گفت: تاکنون پس از برجام ۱۳ گزارش مثبت آژانس بین المللی انرژی اتمی از فعالیت های هسته ای کشورمان منتشر کرده که بار سنگینی بر سازمان انرژی اتمی است و ما به تعهدات خود در چارچوب برجام عمل کردیم.
وی افزود: از زمانی که ترامپ اعلام کرد با برجام مخالف است دولت آمریکا در شرایط سختی قرار دارد و می خواهد جمهوری اسلامی ایران را با فشارهایی که از طرف رژیم صهیونیستی وارد می شود وادار به خروج از برجام کند.
صالحی گفت: همکاری هسته ای با اروپا خوب است و فعلاً با اروپایی ها همکاری هسته ای مان پیش می رود.
وی افزود: مرکز نظام ایمنی هسته ای، تجهیزات جدیدی به ما می دهد و کلاس های آموزشی خوبی در این زمینه داریم.
صالحی با بیان اینکه آمریکا بزرگترین تأمین کننده بودجه آژانس بین المللی انرژی اتمی است گفت: در بحث راستی آزمایی فعالیت های هسته ای کشورمان نیز سهم​ آمریکا در تأمین بودجه این کار بالاست.
رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: ماده اولیه اورانیوم ماده راهبردی است و نمی توان آن را به آسانی در بازار بین المللی تهیه کرد.
صالحی گفت: اگر کشوری می خواهد صنعت هسته ای داشته باشد باید از ذخایر کافی اورانیوم یا کیک زرد خود اطمینان داشته باشد.
وی افزود: نیروگاه بوشهر«۱» سالانه ۲۵۰ تا ۲۷۰ تن اورانیوم مصرف می کند و حدود هزار تن مجموع کیک زرد کشور فقط برای مصرف ۳ سال این نیروگاه است.
صالحی گفت: از معدن گچین بندر عباس سالانه حدود ۱۰ تن اورانیوم استخراج می کردیم و پس از حدود ۱۰۰ تن استحصال اورانیوم، آن معدن بسته شد.
وی افزود: کارخانه بندر عباس نیز در حد آزمایشگاهی بود و از فناوری های قدیمی استفاده می کردیم.
صالحی گفت: کارخانه اردکان نخستین کارخانه پس از پایلوت بندر عباس است که با فناوری های مدرن راه اندازی و بخش قابل توجهی از تجهیزات آن در کشورمان ساخته شده است.
وی افزود: این کارخانه در سال، ۸۴ هزار تن سنگ اورانیوم را به کیک زرد تبدیل می کند.
صالحی گفت: در دو سه سال اخیر این کارخانه بهسازی شده است و در یک سال و نیم اخیر به صورت آزمایشی حدود ۴۰ تن کیک زرد تولید کرد.
وی افزود: میزان تولید این کارخانه از این پس به بودجه ای بستگی دارد که به آن اختصاص می یابد.
صالحی با بیان اینکه حدود ۲۰ درصد کشور پیش از انقلاب اسلامی اکتشاف هوایی برای معادن اورانیوم شده بود گفت: پس از انقلاب و از سال ۸۸ به بعد با توصیه مقام معظم رهبری دوباره اکتشاف هوایی راه اندازی کردیم و تاکنون ۸۰ درصد وسعت خاک ایران اکتشاف هوایی شده است.
وی افزود: اکنون خلبانان و مفسران نقشه ها ایرانی هستند و ۲۲۰ هزار کیلومتر مربع را پی جویی زمینی و ۳۰۰ هزار متر حفاری کرده ایم.
صالحی گفت: در اکتشاف و استخراج اورانیوم، ۹۵ درصد متکی به خودمان هستیم و فقط برخی تجهیزات مانند بالگرد را خریداری می کنیم که آن را نیز در آینده می سازیم.
وی افزود: بر اساس اکتشاف هایی که انجام داده ایم کشور فقیری در زمینه ذخایر اورانیوم نیستیم و با شتاب لازم و همه امکانات اورانیوم مورد نیاز کشور را استخراج می کنیم.
صالحی گفت: صنعت هسته ای کشورمان در بین کشورهای در حال توسعه استثناست و در همه حوزه های این صنعت از جمله آب سنگین، غنی سازی، اکتشاف و استخراج، تولید رادیو دارو و استفاده در صنایع پیشرفته ایم.
وی افزود: سانتریفیوژهای پیشرفته صنعت نفت کشورمان را خودمان تولید می کنیم.
صالحی گفت: طراحی سوخت جدید ۲۰ درصد را آغاز کرده و در تأمین سوخت نیروگاه بوشهر گام های بسیاری برداشته ایم اما تولید سوخت دارای فرآیند بسیار پیچیده و زمان بر است.
وی افزود: مشابه سوخت نیروگاه بوشهر را ساخته ایم اما سال ها باید آزمایش شود تا با اطمینان آن را درون رآکتور قرار دهیم.