رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان بیمه سلامت:

سامانه ۱۶۶۶ آماده پاسخگویی به نیازها و سوالات مردم در حوزه بیمه سلامت است

به گزارش نویدتهران،مدیرعامل سازمان بیمه سلامت با بیان اینکه هر اقدام مهمی که در دست انجام است، باید در بستر الکترونیک برنامه ریزی شود، گفت: ایجاد سازمان الکترونیک می ‌تواند به رفع همپوشانی بیمه ‌ای کمک شایانی کند.

مهندس طاهر موهبتی در مراسم بهره برداری از سامانه یکپارچه 1666 بیمه سلامت، اظهار داشت: یکی از رویکردهای جدی ما در سازمان بیمه سلامت در سال 97، استقرار سامانه الکترونیک است. البته اینکه سازمانی ماموریت اصلی حفاظت‌ و صیانت بیمه شد‌گان را دارد، باید دسترسی ‌های لازم را فراهم کند، شاید برای عده ای دور از ذهن باشد.

وی با بیان اینکه پوشش کامل بیمه، تامین منابع مالی، نظام ارجاع و سطح بندی در نگاه اول توجه همه را جلب می ‌کند و انتظار داریم همین مسائل اولویت‌ این سازمان باشد، خاطرنشان کرد: درحال حاضر، بنابر مقتضیات زمانی، هر اقدام مهمی که در دست انجام است، باید در بستر الکترونیک برنامه ریزی شود.

رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان بیمه سلامت، تصریح کرد: بدون ایجاد سازمان الکترونیک و زیرساخت IT، نظام ارجاع و راهنماهای بالینی محقق نمی شوند.

مهندس موهبتی اظهار داشت: برای شناسایی افرادی که بیمه داشته یا فاقد آن هستند و یا افرادی که همپوشانی بیمه ای دارند، باید پایگاه جمعیتی ساماندهی شود تا در پایگاه جمعیتی اطلاعات ثبت شده و اقدامات دقیق‌ تر صورت گیرند.

وی با بیان اینکه یکی از نیازهای اساسی مشتری مداری، رعایت حقوق شهروندی و تکریم ارباب رجوع، استقرار سامانه الکترونیک است، گفت: با این رویکرد در ماه‌ های اخیر اقدامات خوبی انجام دادیم که گام اول آن ایجاد معاونت آمار، ‏فناوری اطلاعات و ارتباطات در سازمان بیمه سلامت بود. همچنین معاونت مطالعات این سازمان را به مرکز ملی تحقیقات سلامت تبدیل کردیم. در عین حال سند ملی الکترونیک در حوزه سلامت توسط وزارت بهداشت و بخش بیمه‌ ای آن توسط سازمان بیمه سلامت و با هماهنگی وزارت بهداشت شکل گرفت.

وی با بیان اینکه ایجاد سازمان الکترونیک می ‌تواند به رفع همپوشانی بیمه ‌ای کمک شایانی کند، افزود: در راستای رفع همپوشانی بیمه ای، تاکنون یک میلیون و 700 هزار نفر شناسایی و رفع همپوشانی شده اند و تا پایان سال نیز دو میلیون و 500 هزار نفر رفع همپوشانی خواهند شد.

رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان بیمه سلامت با اشاره به اینکه به دلیل نبود پایگاه های اطلاعاتی مرتبط، رفع همپوشانی بیمه ای در مقاطع مختلف راه به جایی نمی برد، گفت: امروزه تمدید،‌ صدور و ‏تعویض دفترچه‌ ها با در نظر گرفتن همپوشانی بیمه‌ ای انجام می ‌شود و کسی که بیمه تامین اجتماعی دارد دیگر نمی‌ تواند از بیمه همگانی ‏سلامت سازمان بیمه سلامت استفاده کند، چراکه بیمه رایگان سلامت برای افرادی است که تمکن مالی ندارند.

مهندس موهبتی یادآور شد: حذف دفترچه در حدود ۶۰۰ بیمارستان دولتی نیز گام بسیار مهم و استراتژیکی بود که به زودی ‏باید در بخش خصوصی و سرپایی نیز انجام شود تا بتوانیم شاهد صدور اسناد الکترونیکی و سامانه پردازش آنها باشیم. این طرح بزرگ در ‏بیمارستان‌ های استان اصفهان به صورت پایلوت در حال اجرا است و بررسی اسناد پزشکی به صورت الکترونیکی انجام می‌ شود.‏ ما نیز تقبل کرده ایم، در مورد اسنادی که از طریق سامانه سپاس و به صورت الکترونیک ارسال می شوند، 90 درصد پرداختی ها به روز انجام شود، چراکه این امر مشوقی خواهد بود تا دانشگاه ها و بیمارستان های خصوصی نیز از این اقدام استقبال کنند.

رییس هیات مدیره و مدیرعامل سازمان بیمه سلامت با بیان اینکه استقرار راهنماهای بالینی نیز نیازمند بستر الکترونیک است، عنوان کرد: از ابتدای سال ۹۷، پرداختی ‌های این سازمان شکل دیگری یافته و منظم ‌تر شده ‏است. امروزه خوشحال هستیم که معوقات را تا خرداد ماه پرداخت کرده ایم. این معوقات از طریق اسناد خزانه که حدود 3 هزار میلیارد تومان است، پرداخت می شود، البته میزان معوقات ما ۷۵۰۰ میلیارد بوده و اسنادی که در اختیار ما قرار گرفته است، ۳ هزار میلیارد تومان است. بر این اساس از این پس از ۲۰ تا ۲۷ هر ماه به مراکز ارائه کننده خدمات، پرداختی خواهیم داشت.

وی با بیان اینکه بحث سقف‌ گذاری خدمات را از طریق الکترونیک از هفته آینده دنبال می ‌کنیم، خاطرنشان کرد: یکی از رویکردهای جدی ما در برنامه عملیاتی، مشتری مداری و تکریم ارباب رجوع در عمل است و در این خصوص فقط شعار نمی دهیم.

وی افزود: متاسفانه در کشور به خوبی شعار می ‌دهیم و از حقوق شهروندی صحبت می‌ کنیم، اما گاهی به بهانه محرمانه بودن، مانع دسترسی مردم به اطلاعات می‌ شویم. سامانه ۱۶۶۶ می ‌تواند به تغییر نگاه ‌مان در راستای پاسخگو کردن سازمان بیمه سلامت کمک کند، اما مهم‌تر از سامانه، باوری است که باید در کشور ایجاد شود. ما باید در قبال تنظیم مقررات پاسخگو باشیم و بدانیم نظارت مردم بر ما جزو حداقل حقوق‌ شان است. بنابراین همکاران ما در سراسر کشور باید بپذیرند که از طریق سامانه ۱۶۶۶ پاسخگوی نیازها و سوالات مردم باشند.

وی ادامه داد: یکی از نقدهای جدی وارده به سازمان‌ های مختلف در کشور این است که کمتر از مردم اطلاع داریم و کمتر با آنها صحبت می‌ کنیم. بر همین اساس در خلأ تصمیم ‌گیری کرده و در محیط، تصمیمات‌ مان را اجرا می ‌کنیم و به همین دلیل دچار مشکل می ‌شویم. بنابراین از امروز باید قوی‌ تر و با شتاب بیشتری برای پاسخگویی به مردم در صحنه حضور داشته باشیم. گرچه این اقدام قدری مشکل است، اما باید بدانیم که ما در حوزه سلامت برای مردم کار می ‌کنیم و این یک توفیق است، بنابراین حتی اگر نمی ‌توانیم مشکلی را حل کنیم، حداقل باید با مردم خوش رفتار باشیم.