امیر دریادار خانزادی خبر داد:

سال آینده رزمایش امداد و نجات با حضور کشورهای حاشیه اقیانوس هند برگزار می شود

به گزارش نویدتهران،فرمانده نیروی دریایی ارتش با تاکید بر موقعیت مناسب و استراتژیکی سواحل مکران گفت: در شش ماهه نخست سال آینده رزمایش امداد و نجات با حضور کشورهای حاشیه اقیانوس هند برگزار می شود.

امیر دریادار حسین خانزادی، فرمانده نیروی دریایی ارتش در همایش تشریح دستاورد‌های این نیرو که در دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش (دافوس) برگزار شد، با اشاره به اهمیت دریا‌ها گفت: ۸۰ درصد مردم جهان در کنار دریا‌ها هستند و از قدیم الایام تمدن‌های بزرگ در کنار دریا‌ها شکل گرفته است.

وی ادامه داد: امروز ۹۰ درصد تجارت جهانی از طریق دریا انجام می‌شود و ما از طریق دریا می‌توانیم با بسیاری از کشور‌های محصور در خشکی هم ارتباط برقرار کنیم.

فرمانده نیروی دریایی ارتش، دریا را فرصتی برای کسب منزلت منطقه‌ای و توسعه پایدار، پیشرفت و ثروت افزایی برشمرد و گفت: امروز برای حضور موثر در آب‌ها، نیازمند عقبه صنعتی، علمی و دانشی هستیم که بخشی از آن در زیرساخت‌ها قرار می‌گیرد و برخی در نیروی انسانی تجلی می‌یابد.

امیر خانزادی بیان کرد: برای ایجاد دیپلماسی دریایی، امروز نیازمند تمدن دریایی در سطح کشور هستیم و این بدان معناست که مردم باید منافع خود را با دریا مرتبط کنند.

وی تصریح کرد: توانایی‌های یک ملت برای استحصال اهداف ملی، باعث تشکیل ناوگان نظامی می‌شود و بالطبع قدرت دریایی نیز بخشی از این ناوگان نظامی است.

فرمانده نیروی دریایی ارتش عنوان کرد: در شش ماه نخست سال آینده اولین رزمایش بزرگ امداد و نجات در منطقه با حضور مجموعه کشور‌های حاشیه اقیانوس هند برگزار می‌شود که امیدواریم با انجام این رزمایش بزرگ، تعامل و همگرایی خوبی در سطح کشور‌های منطقه برقرار شود.

وی با اشاره به فرمایشات رهبر معظم انقلاب مبنی بر اینکه نفس حضور در دریا قدرت است، افزود: مطمئنا حضور موثر و قدرتمند نیازمند بسترسازی در حوزه دانش، فناوری، صنعت و نیروی انسانی متخصص و تجهیزات مدرن است.

امیر خانزادی تصریح کرد: اگر به دنبال احیای تمدن دریایی هستیم باید به قابلیت‌های سواحل مکران توجه ویژه داشته باشیم. امروز سواحل اقیانوسی کشور ما بویژه، مکران به دلیل داشتن موقعیت مناسب، کیفیت ساحل و وسعت دریا، دارای قابلیت‌های استراتژیکی مناسبی است.

قبل از سخنرانی فرمانده نیروی دریایی ارتش، امیر سرتیپ دوم حسین ولیوند زمانی، فرمانده دانشگاه فرماندهی و ستاد ارتش ضمن اشاره به فعالیت های اثربخش این دانشگاه در زمینه ارتقای دانش نظامی افسران ارشد آجا که در مجموعه دافوس حضور می یابند، افزود: سطح علمی و دانش تخصصی دانشجویان دافوس ارتش به دلیل دقت نظر و سخت گیری بیشتر در جذب دانشجو، هر سال تحصیلی نسبت به سال قبل افزایش یافته است.

در ادامه این مراسم، از خانواده شهید دریادار فاضل، از شهدای والامقام نیروی دریایی ارتش تقدیر به عمل آمد.