رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور:

سازمان ثبت اقدامات گسترده‌ای در جهت تحول اداری و اصلاح فرآیندها انجام داده است

به گزارش نویدتهران،تویسرکانی گفت:سازمان ثبت اقدامات وسیع و گسترده ای را در جهت تحول اداری و اصلاح فرآیندها انجام داده است.
احمد تویسرکانی رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز جمعه تهران در تشریح عملکرد این سازمان اظهار کرد: در ابتدا لازم می‌دانم و یاد و خاطره شهدای گرانقدر فاجعه حزب جمهوری اسلامی ایران در تیرماه 1360 را گرامی بدارم.

وی ادامه داد: فاجعه هفتم تیر ماه که توسط استکبار و راس آن امریکای جنایت کار و به دست منافقین کوردل رقم خورد، سرمایه های گرانقدری را از نظام گرفت و مردم را از خدمات این بزرگواران محروم کرد، شهید مظلوم آیت الله دکتر بهشتی به حق معمار نظام قضایی جمهوری اسلامی ایران بود و خدمات بسیار ارزشمندی را به انقلاب در تدوین قانون اساسی و راهبردی و طراحی و معماری دستگاه قضایی داشت.

وی افزود: امروز دستگاه قضایی به عنوان یک رکن اساسی نظام جمهوری اسلامی ایران نقش بسیار مهمی را در امنیت و استقلال و نظم حقوقی جامعه ایفا می‌کند و سازمان ثبت اسناد و املاک کشور به عنوان یک نهاد شبه قضایی که وابسته به دستگاه قضایی است خدمات فراوانی را به مردم ارائه می‌دهد به تعبیری همه مردم با خدمات سازمان ثبت مرتبط هستند.

این مسئول عالی قضایی خاطرنشان کرد: مردم در رابطه با ثبت اراضی و املاک، ثبت وقایع ازدواج و طلاق، ثبت شرکت ها و موسسات و اختراعات و علائم تجاری و ..با این سازمان در ارتباط هستند، به طور مثال ما در سال گذشته، قریب 68 میلیون خدمت به مردم ارائه دادیم.

وی بیان داشت: سازمان ثبت یک دستگاه قدیمی است که از سال 1290 یعنی قریب 106 سال قبل در کنار دادگاه های دادگستری ایجاد شده است و در این سنوات که صدها میلیون سابقه ثبت به صورت سنتی در آن تجمیع شده بود بحمدالله با تدابیری که اندیشیده شد و با راهنمایی‌ها و مساعدت‌های ریاست محترم قوه قضائیه خدمات و اقدامات وسیع و گسترده‌ای را انجام داده و در جهت تحول اداری و اصلاح فرایند ها انجام داده است.

تویسرکانی اضافه کرد: معتقدیم به عنوان خدمتگزاران نظام اسلامی باید تمامی تلاش خود را در حوزه ارائه خدمات به مردم به کار بگیریم که خدمات بهینه کم هزینه و سریع به آنها ارائه دهیم و آسیب شناسی کنیم که نظام اداری و قضایی ما کمتر گرفتار آسیب و مفسده باشد.

وی بیان داشت: بخشی از این مفاسد و مشکلاتی که ما در نظام اداری داریم معلول نقص در فرآیندها و خدمات است، شیوه‌های اداری است که بعضا به شکل سنتی در کشور شکل گرفته بود.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با بیان اینکه سازمان ثبت اقدامات وسیع و گسترده ای را در جهت تحول اداری و اصلاح فرایندها انجام داده است، گفت: تحولات شگرفی در این سازمان صورت گرفته است و صدها میلیون سابقه که در گذشته در حال پوسیدگی و آسیب بود و امروز در قالب بانکهای متعدد در سیستم ها بارگذاری شده است.

تویسرکانی ادامه داد: مردم عزیزی که با خدمات سازمان ثبت مرتبط هستند ملاحظه کردند که تحولات شگرفی شکل گرفته و صدها میلیون سابقه که در گذشته در دفاتری که در حال پوسیدگی و آسیب بود امروز داده آماری شده و در قالب بانکهای متعدد در سیستم ها بارگذاری شده است و این امر باعث شده ما دقیق تر و سریعتر بتوانیم خدمات را انجام دهیم، در حوزه ارائه خدمات ثبتی میلیون ها مکاتبات اداری درون سازمانی و صدها میلیون اوراق بهادار و پرونده های کاغذی شکل می گرفت که خوشبختانه در چند ساله اخیر بسیاری از این مکاتبات کاغذی و پرونده های کاغذی از بین رفته و در حقیقت تغییر شیوه داده و در قالب فایلهای الکترونیک و بانکهای مجازی شکل گرفته است و این باعث شده ترددها و مراجعات عظیمی که به مجموعه سازمان ثبت داشتند به شدت کاهش پیدا کند؛ چرا که به هرحال برخی از مفاسد اداری در کشور به لحاظ مراجعات متعدد مردم است.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور ادامه داد: طبیعی است سیاست‌ها باید بر این قرار بگیرد که مراجعات کمتر و ارائه خدمات سریعتر صورت گیرد و در این صورت مفسده‌ها کاهش می‌یابد. ما حسب آمار و ارقام سالانه بیش از 30 میلیون مراجعه را بحمدالله کاهش دادیم و به همین نسبت مفسده‌ها کمتر شده است و طبیعی است که ما باید مرتب رصد و آسیب هار را شناسایی و در جهت رفع و اصلاح گریزگاه های فساد تلاش کنیم.

تویسرکانی اضافه کرد: ان شالله بتوانیم خدمات مفیدتر و مناسبتری را ارائه دهیم این درحالی است که امروز در بخش‌های مختلف تقاضای ارائه خدمات به شکل الکترونیک شده است، پیش از این تمام خدمات ثبتی در حورزه ثبت شرکت؛ موسسه، اختراع و برند باید به شکل حضوری صورت می‌گرفت که فسادها و خطاهای ثبتی فراوانی در این رویه‌های سنتی موجود بود که در حال حاضر بسیاری از این موارد اصلاح شده و در این تحول اداری هزینه های بسیاری کاهش پیدا کرده است و در اینجا از عنایات ویژه مقام معظم رهبری تقدیر و تشکر می کنم. در سال گذشته شاهد بودیم که در مقدمه تدوین برنامه ششم توسعه کشور به مجلس ابلاغ سیاست فرمودند و در بند 67 این سیاست ها بر توسعه ثبت رسمی تاکید فرمودند.

تویسرکانی با بیان اینکه مکاتبات کاغذی و پرونده های کاغذی در قالب فایل های الکترونیک و بانکهای مجازی در آمده است، گفت: در اینجا از عنایات ویژه مقام معظم رهبری تشکر می کنم. ما سال گذشته شاهد بودیم معظم له در مقدمه برنامه ششم توسعه در بند 67 این سیاستها بر توسعه ثبت رسمی به مجلس تاکید فرمودند.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور تصریح کرد: باید عنایت کنیم هر میزان در این عرصه توسعه داشته باشیم نزاع ها و دعواها کمتر خواهد شد و از میزان پرونده های حقوقی و بعضا جزایی و کیفری که منشا آن اختلافات مالی است کاسته خواهد شد.

وی بیان داشت: باید توجه کنیم که کشور روز به روز در جهت توسعه ثبت رسمی گام بردارد.

رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با بیان اینکه اگر تمام مراودات مالی را مکتوب کنیم از نزاع های مالی و دعاوی پیشگیری خواهدشد، تصریح کرد: متاسفانه در این زمینه هزینه های فراوانی را می پردازیم، طبیعی است ما به عنوان خدمتگزاران جمهوری اسلامی باید تمام تلاش خود را به کار بگیریم که خدمات بهتر به مردم ارائه دهیم و خدای نکرده به شکل انفعالی و روزمره حرکت نکنیم.

وی ادامه داد: آن دستگاهی موفق است که بتواند اشکالات خود را مرتفع و متناسب با نیاز مردم و جامعه گام بردارد و شیوه ها را اصلاج کند؛ بخشی از مفاسدی که در کشور داریم معلول روزمرگی هاست ، ما امروز حتما نیاز داریم که به صورت عملی در جهت تحول اداری در بخش های مختلف گام براداریم در قوانین بر این امر اشاره شده اما متاسفانه بسیاری از اینها بر روی کاغذ مانده است و امسال که سال اقتصاد مقاومتی و عمل است بر این مهم عنایت ویژه داشته باشیم و ان شالله خداوند توانایی انجام وظایف را به ما عنایت بفرماید.