دکتر غلامی :

رویکرد هفته پژوهش امسال، تمرکز و شاخص‌کردن فعالیت‌های فناورانه با هدف حل چالش‌های کشور است

به گزارش نویدتهران،وزیر علوم، تحقیقات و فناوری رویکرد هفته پژوهش امسال را تمرکز و شاخص‌کردن فعالیت‌های فناورانه به منظور حل مشکلات کشور و ارزش‌آفرینی به سمت حل چالش‌های موحود اعلام کرد.

دکتر منصور غلامی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در نوزدهمین جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برگزیده کشور که در مرکز همایش‌های بین‌المللی جمهوری اسلامی برگزار شد، با بیان اینکه خوشبختانه امسال رویکرد بسیار مطلوبی از سوی مسئولان وزارت علوم و معاونت علمی ریاست جمهوری در برگزاری هفته پژوهش وجود دارد، گفت: رویکرد این هفته تمرکز و شاخص‌کردن فعالیت‌های فناورانه است که به سمت حل مشکلات کشور و ارزش‌آفرینی به سمت حل چالش‌ها و مشکلات کشور جهت‌گیری کرده‌اند.
وی با تاکید بر لزوم بازدید از نمایشگاه دستاورهای دانشگاه‌ها در کنار برگزاری مراسم‌ها در هفته پژوهش، به پارک‌های علم و فناوری به عنوان یکی از بسترهای مهم و تأثیرگذار توسعه علم و فناوری کشور اشاره کرد و افزود: این پارک‌ها به دلیل نقشی که در گسترش حوزه علمی کشور دارند، سال‌هاست که بسیار موردتوجه قرار گرفته‌اند.
دکتر غلامی در رابطه با تعداد شرکت‌های دانش بنیان بیان کرد:درحال حاضر ۱۲۰۰ شرکت دانش‌بنیان را در پارک‌ها و مراکز رشد حوزه علمی وزارت علوم داریم که مجموعه کل شرکت‌های دانش‌بنیان بیش از ۴۲ هزار اشتغال پایدار را در کشور ایجاد کرده‌اند.
وزیر علوم با بیان اینکه در استان‌ها نیز حمایت مسئولین استانیبرای اسقرار و ادامه کار پارک‌های علم و فناوری بسیار تأثیرگذاربوده و خواهد بود، ادامه داد: ما در هدایت فعالیت‌های اینپارک‌ها به سمت فعالیت‌های مشکل‌گشا جهت رفع چالش‌های ملی هدف‌گذاری کرده‌ایم که در همین راستا تعدادی از دانشگاه‌های بزرگ کشور بصورت یک جمع کنسرسیومی فعالیتخود را در حل مسائل و مشکلات محیط زیستی آغاز کرده‌اند که قطعاً این فعالیت‌ها منجر به رفع چالش‌های ملی و فراملی خواهد شد.
دکتر غلامی با اشاره به رویکرد دانشگاه‌ها در حوزه صنعت گفت: رویکرد دانشگاه‌ها و مراکز علمی در این حوزه نیز حل چالش‌های موجود است که خوشبختانه در حال حاضر برای محققین در حوزهتأمین قطعات و مواد اولیه در بخش صنعت فرصت مناسبیفراهم شده است تا بتوان از آن به‌عنوان یک حرکت جدی در رسیدن به خودکفایی استفاده کنیم.
وزیر علوم افزود: در همین راستا در نمایشگاه امسال، نمایشگاه عرضه و تقاضای مباحث فناوری مطرح شده است و برای اولینبار از بخش‌های خصوصی و صنعتی خواسته شده تا نیازهای خود را به محققان عرضه کنند تا از این طریق هم‌افزایی ومشارکت بین پژوهشگران و مراکز صنعتی شکل گیرد.
دکتر غلامی در ادامه به پایان‌نامه‌های تحصیلی نیز اشاره کرد و اظهار داشت: در حال حاضر پایان‌نامه‌ها به سمت پروژه‌های کاربردی در حوزه آموزش عالی هدایت می‌کنیم که این موضوع در دو وجه مورد توجه قرار گرفته است. در آئین‌نامه ارتقا تغییراتیصورت گرفته و جهت تصویب نهایی در هیئت‌های امنا به دانشگاه‌ها ابلاغ شده که امیدواریم قبل از پایان امسال تصویب و در هئیت‌های ممیزه اجرا شود.
وی با بیان اینکه در حال حاضر برای پایان‌نامه‌های کاربردی وتحقیقاتی که اساتید ایجاد می‌کنند وزن قابل توجهی از امتیازاترا در رتبه‌بندی‌ها قائل شده‌ایم، عنوان کرد: همچنین برای پایان‌نامه‌هایی که بتواند مشکلات موجود کشور را به سمت حل‌شدن سوق دهد، منابع مالی جداگانه‌ای نیز در نظر گرفته شدهاست.

وزیر علوم در رابطه با حمایت از پارک‌های علم و فناوری گفت:علی رغم محدودیت‌هایی که امسال در بودجه ۹۸ مشاهدهمی‌شد، با حمایت سازمان برنامه و بودجه اعتبارات این پارک‌هاافزایش یافته است که امیدواریم تأثیر این موضوع را در سال آینده و در بودجه‌های آتی پارک‌های علم و فناوری ملاحظه کنیم.
دکتر غلامی با اشاره به اینکه در پارک‌های علم و فناوری حمایتاز ایده‌های جدید و شرکت‌های جوان مورد توجه بیشتری قراردارد، افزود: صندوق نوآوری و شکوفایی از جمله حامیان این شرکت‌ها هستند که اکنون فعالیت خود را با یک بازنگری در اهداف آغاز کرده است و امیدواریم در سال آینده شاهدتأثیرگذاری بیشتر این صندوق باشیم.
وی با اشاره به شعبه‌های مختلف صندوق نوآوری و شکوفایی دردانشگاه‌ها و لزوم افزایش آنها، در خصوص تأثیرگذاری تحصیلات دانشگاهی اظهار داشت: در راستای اشتغال‌زایی دانشجویان، طرح مهارت‌افزایی از سال گذشته در دانشگاه‌ها آغاز شد تا دانشجویان مهارت‌های مختلفی را فراگیرند و از این طریق درشغل مورد علاقه خود مشغول به کار شوند.
وی در ادامه همچنین رصد دانش‌آموختگان دانشگاهی را بهعنوان اقدام دیگر وزارت علم مطرح کرد و اظهار داشت: وزارت علوم از سال گذشته طرحی را به منظور فهم اینکه چقدر دانشجویان به هدف و مقصد مورد نظر از نظر دانش‌آموختگی رسیده‌اند آغاز کرده است که بر همین اساس دانشگاه‌ها با کمکمعونت اموزشی و معاونت پژوهشی وزارت علوم، دانش‌آموختگان خود را رصد کردند و آمار بسیار خوبی را در این راستا بدست آوردند که این بررسی‌ها امسال نیز با هدف بازنگری در رشته‌های تحصیلی و تطبیق آنها با نیازهای جامعه، کاهش یا حذف برخی از رشته‌های تحصیلی که دانش‌اموختگان آنها به اندازه کافی به سمت اشتغال مورد نظر خود انتقال پیدا نکرده‌اند، ادامه پیدا خواهد کرد.
دکتر غلامی گفت: اکنون در برنامه‌های آمایش سرزمینی نیاز داریم که بخش برنامه‌ریزی کشور به دانشگاه‌ها نیازهای نیروی انسانی متخصص را اعلام کند تا از این طریق تعداد تقویت نیروی متخصص ارتقا پیدا کند.
وی در ادامه به انتخاب ۱۰ استان از سوی وزارت علوم اشاره کرد وکفت: در حال حاضر هر یک از این استان‌ها با یک دانشگاه بزرگ هماهنگ شده‌اند و در این استان‌ها برنامه امایش پژوهش و فناوری را با همکاری سازمان برنامه و بودجه را اجرا کنند لذا این طرح عملاً به تأمین نیازهای هر استان و رفع چالش‌های موجود اشاره دارد که این طرح می‌تواند الگوی مناسبی برای توسعه علمو فناوری در استان‌های دیگر قرار گیرد.
وزیر علوم در پایان مطرح کرد: قطعاً اقدامات انجام شدهبخصوص همت عالی محققین و حمایت‌ای نهاد‌های اجرایی و هیئت دولت از برنامه‌های علم و فناوری دارند آینده بسیار مطلوبی را پیش روی جوانان ما قرار داده است.