رونمایی از کتاب آیت الله العظمی حسین نوری همدانی به روایت اسناد ساواک

به گزارش نویدتهران،حجت الاسلام والمسلمین دکتر سید محمود علوی وزیر اطلاعات در همایش تجلیل از نقش شامخ مقام روحانیت و یاران حضرت امام خمینی(ره) در پیروزی انقلاب اسلامی در سالن همایش های دفتر تبلیغات اسلامی قم، گفت : اقدامات وزارت اطلاعات در جمع آوری و انتشار اسناد مربوط به مبارزات پیش از انقلاب شخصیت ها، گروه ها و جریان های سیاسی کشور با هدف برجسته کردن اثرگذاری برخی جریان ها نیست بلکه آنچه برای ما اهمیت دارد عملکرد صادقانه، فراگیر و البته حرفه ای است.
وزیر اطلاعات از انتشار اسناد مبارزاتی بیش از 50 تن از علما به روایت اسناد ساواک خبر داد و گفت: به همت سربازان گمنام امام زمان(عج) این اسناد بی طرفانه، صادقانه، فراگیر، شفاف و به دور از گزینش تهیه، تنظیم و به صورت دقیق جمع آوری و به رشته تحریر درآمده است.
دکتر علوی گفت: وزارت اطلاعات در نگارش این تاریخ شکوهمند و مبارزات علما، امانتدار است و در گردآوری اسناد صادقانه عمل کرده و به صورت گزینشی عمل نمی کند.
وزیر اطلاعات نقش علما در حفظ و حراست از کیان شیعه و دین مقدس اسلام را بی بدیل و اثرگذار دانست و تصریح کرد: قدرت ها و نظام سلطه همواره برای از بین بردن تشیع تلاش کرده اند اما با شجاعت و مجاهدت ائمه اطهار(ع) و علمای شیعه شکست خورده اند.
دکتر علوی با بیان اینکه حفظ مکتب اهل بیت(ع) در شرایط خفقان و تفرعن دشمنان به سادگی انجام نشده است گفت: در دوران غیبت امام زمان(عج) بار فکری مکتب اهل بیت(ع) به دوش علما بوده و این علما در برابر حکام ظالم با جانفشانی ایستادند و برخی با جامه خونین به لقاء حق شتافتند.
وزیر اطلاعات با بیان اینکه علمای اسلام در طول تاریخ در برابر قدرت های داخلی و خارجی بدون تزلزل ایستادگی و از مردم مستضعف دفاع کردند گفت: ثمره این رشادت ها و ایستادگی ها میراث گرانبهای علمی و فقهی حوزه های علمیه است.
وی با بیان اینکه علمای تشیع برای صیانت از عزت اسلام و کرامت مسلمانان به استقبال خطر رفتند و برای مصون ماندن از خطرات به هیچ قدرتی تکیه نکردند گفت: علمای اسلام هیچگاه در دفاع از مصالح امت اسلامی در برابر دشمنان کوتاه نیامدند و از زورگویی و تحکم استبداد و سلطه کفار به جامعه اسلامی جلوگیری کردند.
وزیر اطلاعات با اشاره به نمونه هایی از رشادت ها و مبارزات علمای اسلام از صفویه و قاجاریه تا پهلوی افزود: علمای اسلام به علت دشواری مسیر از مقابله با سلطه اجانب ذره ای کوتاه نیامدند و در این بین گل سرسبد مبارزان امام خمینی(ره) بود.
دکترعلوی گفت: امام راحل در شرایطی که فراگیر شدن مبارزه سیاسی بیش بینی نمی شد، پرچم مبارزه را برافراشت و بیش از همه سینه خود را آماده ی سرنیزه ها کرد و با همراهی علما و شاگردانش که اکنون از مراجع تقلید هستند، انقلاب را به پیروزی رساند.
وزیر اطلاعات به نقش بی بدیل حوزه علمیه به ویژه حوزه علمیه قم و نقش ماندگار علما و مراجع در پیدایش و پیروزی انقلاب اسلامی اشاره کرد و گفت: آیت الله العظمی نوری همدانی یکی از این علماست که به اذعان دشمن نقش تاثیرگذاری در انقلاب داشته اند.
دکترعلوی با بیان اینکه نباید اثرگذاری و نقش آفرینی علما در پیروزی انقلاب اسلامی را فراموش کرد افزود: آثار مبارزاتی علما و هزینه های سنگینی که در پیروزی انقلاب شده است باید دست به دست و نسل به نسل به آیندگان برسد و وزارت اطلاعات این مساله را رسالت انقلابی خود می داند و نقش مبارزاتی علما، شخصیت ها و حتی مجموعه ها را با ارائه دقیق به نگارش در می آورد و در اختیار مردم و پژوهشگران قرار می دهد.
ایشان با اشاره به نقش اثرگذار و جریان ساز آیت الله العظمی نوری همدانی پیش از انقلاب گفت: ثبات قدم و حمایت تمام قد از انقلاب، امام خمینی(ره) و رهبر معظم انقلاب از جمله ویژگی های آیت الله نوری همدانی قبل و بعد از انقلاب است.
وی آیت الله العظمی نوری همدانی را الگوی طلبه های جوان پیش از انقلاب دانست و افزود: آیت الله نوری همدانی در کنار مبارزات سیاسی و حساسیت به مسائل اجتماعی، درس و مباحث حوزوی را با قوت پیگیری می کرد و این روحیه، الگویی برای طلبه های جوان در دوران مبارزات پیش از پیروزی انقلاب بود.
در این همایش از فعالیت مجاهدانه آیت الله العظمی حسین نوری همدانی تجلیل و کتاب «فعالیت ها و مبارزات انقلابی حضرت آیت الله العظمی نوری همدانی» به روایت اسناد ساواک با حضور دکتر سید محمود علوی وزیر اطلاعات رونمایی شد.
این کتاب و اسناد موجود در آن مجموعه ای از اسناد محرمانه ی ساواک پیرامون فعالیت های آیت الله العظمی نوری همدانی در فعالیت های پیش از پیروزی انقلاب اسلامی به همت مرکز بررسی اسناد تاریخی وزارت اطلاعات جمع آوری و به چاپ رسیده است