وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خبر داد:

رونمایی از سه برنامه اشتغال در زمان تحریم

به گزارش نویدتهران،علی ربیعی با رونمایی از سه برنامه دولت برای حفظ اشتغال در زمان تحریم گفت: در راستای تثبیت اشتغال متناسب با تحریم، طرح اختصاص ۳ هزار میلیارد تومان بیمه بیکاری در دولت مطرح است که با یارانه مزد کارگر را در کارگاه حفظ کنیم.

علی ربیعی وزیر تعاون،کار و رفاه اجتماعی در همایش مدیران پست بانک در وزارت ارتباطات، اظهارداشت: هم‌اکنون ۳ بانک در حوزه تامین مالی خرد فعال شده‌‌اند و ۲۰ کارشناس به خارج رفته‌اند و دوره دیده‌اند و ۱۰ هزار نیروی جهاد و فنی حرفه‌ای با هم درگیر همکاری هستند.
ربیعی گفت: از قبل گفته بودم که از اردیبهشت‌ماه امسال شیب اشتغال اوج می‌گیرد و اکنون تحقق این پیش بینی را می بینیم و در قالب طرح اشتغال روستایی، ۴ هزار میلیارد تومان عقد قرارداد مصوب شده است.
ربیعی گفت: هنوز در تعدادی از استان‌ها از جمله چهارمحال بختیاری و سیستان و بلوچستان نرخ بیکاری بالا است که باید بیشتر کار فرهنگی کنیم و به مردم بگوییم که چیزی که می گیریم نرخ نگهداری پول است.
وی رده‌ایم، گفت: باید در حوزه صادرات و کمک به شرکت های صادراتی کار بیشتری کنیم. رسته‌هایی مانند ICT امکان افزایش اشتغال به شدت وجود دارد. در زیرساخت خوب عمل کرده‌ایم اما ایجاد شغل در زیرساخت ۳۰ درصد است و باید بیشتر روی محتوا باید کار کنیم.
وی همچنین خطاب به مدیران پست بانک با تاکید بر اینکه تحت فشار سیاسی وام ندهید، گفت: امسال سال مهمی برای ایران و فرزندان ایران است، امسال می‌خواهیم ۱۲۰ هزار شغل و حتی شاید ۱۵۰ هزار شغل در روستاها ایجاد کنیم.
وی با یادآوری عملیات مرصاد گفت: بنا بر اخبار ۱۰۰ نفر از ۴۰۰ نفری که اخیراً جذب سرویس‌های اطلاعاتی آمریکا شده‌اند از منافقان هستند که وقتی نام منافقان می‌آید یاد مرصاد می‌افتم که چگونه با توهم از مهران تا تهران را هدفگذاری کرده بودند و اکنون این توهم را به مسئولان آمریکایی هم منتقل کردند.

وی با بیان اینکه سیاست‌های اشتغال را متناسب با تحریم‌ها هماهنگ کرده‌ایم، گفت: بر اساس تحریم برای سه گروه اشتغالی مجزا برنامه چیده‌ایم؛ گروه‌های شغلی متفاوت در اثر تحریم‌ها ممکن است آسیب ببینند، ریزش کارگر داشته باشند یا افزایش نداشته باشند.

وی با بیان اینکه سیاست اول در سال جاری تثبیت اشتغال است، ادامه داد: در حوزه‌هایی ازجمله صنایع پایین دستی پتروشیمی، لباس، آی سی تی و گردشگری، اشتغال بیشتری خواهیم داشت و در حوزه‌ای مانند زعفران تحریم‌ها تأثیری ندارد.

وی گفت: روی ۳ هزار میلیارد تومان بیمه بیکاری در دولت صحبت شده که چون هنوز نهایی نشده تاکنون آن را رسانه‌ای نکرده‌ام و این مبلغ قرار است صرف ‌شود که با یارانه مزد، کارگر را در همان کارگاه حفظ کنیم.

وی برنامه دوم را توسعه اشتغال رسته‌ای عنوان کرد و گفت: مبلغ ۶۴ هزار میلیارد تومان برای این منظور پیش‌بینی شده که صرف رسته‌هایی که کشش اشتغال دارند خواهد شد. ممکن است صنعتی مانند خودرو پایین بیاید اما در صنعتی مثل ICT اشتغال افزایش می یابد.

وی گفت: ملاحظات بازار کار به سمت توسعه اشتغال مبتنی بر رسته و استان‌های محروم پیش می‌رود.
وی همچنین پیشنهاد ایجاد بانک دانش یا پایگاه دانشی اشتغال روستایی را مطرح کرد و از پست بانک خواست در بحث تسهیلات اشتغال روستایی که هنوز ۵۰ درصد آن هنوز پرداخت نشده تجدیدنظر کند و حتی منتظر مراجعه مردم به بانک برای دریافت وام نماند.

وی گفت: وزارت ارتباطات ایجاد ۱۲۰ هزار شغل را تضمین خواهد کرد و طرح تکاپو نیز از ۱۱ استان به سایر استان‌ها تسری می‌یابد که از پول اشتغال سال ۹۷ می‌توانیم وام‌ها را ارزان‌قیمت‌تر کنیم.