واکنش فرمانده کل سپاه به خروج آمریکا از برجام؛

روشن بود که آمریکایی‌ها قابل اعتماد نیستند

به گزارش نویدتهران،سرلشکرجعفری در واکنش به خروج آمریکا از برجام گفت: کاملا روشن بود که آمریکایی‌ها قابل اعتماد نیستند و یک بار دیگر اثبات شد که آمریکا برای مذاکره و تعامل قابل اعتماد نیست.

سردار سرلشکر محمدعلی جعفری فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی صبح امروز(چهارشنبه ۱۹ اردیبهشت) در همایش ملی مهارت‌آموزی کارکنان وظیفه نیروهای مسلح در واکنش به خروج آمریکا از برجام گفت: اقدام ترامپ در خروج از برجام را به فال نیک می‌گیریم، این اتفاق جدیدی نیست و تاثیر تعیین کننده‌ای در هیچ حوزه‌ای که خلاف منافع ملی ما باشد نخواهد داشت. کاملا روشن بود که آمریکایی‌ها قابل اعتماد نیستند و یک بار دیگر اثبات شد که آمریکا برای مذاکره و تعامل قابل اعتماد نیست.

وی افزود: پیشرفت‌های کشور ما در سایه تحریم‌ها حاصل شده و تولید و ارتقای قدرت در این شرایط را تجربه کرده‌ایم و آن را به خوبی بلد هستیم ، ملت ما بسیار بزرگتر، هوشمندتر و قوی‌تر از این هستند که بخواهند تحت تاثیر و یا هراس از تهدیدات و تحریم‌های آمریکایی‌ها و متحدانش قرار گیرند.

سرلشکر جعفری افزود: این مسئله در آینده جمهوری اسلامی بسیار تعیین کننده است و می‌بایست همه ما یکدل و هماهنگ با نگاه عمیق به توانمندی‌های داخلی، روی ظرفیت‌های درونی کشورمان متمرکز شویم.

فرمانده کل سپاه با بیان اینکه نیروهای مسلح با نگاه به ظرفیت‌های داخل کشور موجب اقتدار و عزت ایران شده‌اند، گفت: انشاءالله در سایر بخش‌های کشور نیز همین نگاه پیاده می‌شود و آن امیدی که به برجام بسته شده بود امروز از بین رفته و این فرصت یکی، دو هفته که دیشب آقای رئیس جمهور گفتند کاملا مشخص است که اروپایی‌ها به نوعی وابسته به آمریکا هستند و بین ایران و آمریکا، آمریکا را انتخاب کرده و نمی‌توانند مستقلا تصمیم بگیرند.

سرلشکر جعفری با بیان اینکه خروج آمریکا از برجام نشان داد موضوع غنی‌سازی هسته‌ای در ایران بهانه بود، اظهار داشت: خروج آمریکا از برجام اثبات کرد که مسئله اصلی آنها توان دفاعی و موشکی و اثرگذاری جمهوری اسلامی در منطقه است. امروز جمهوری اسلامی در مقابل زورگویی دشمنان و در مقابل جریانات تروریستی در منطقه ایستاده است و همین ایستادگی ما دارد آنها را از پای درمی‌آورد و موجب پیشرفت انقلاب و اقتدار ایران شده است.

وی ادامه داد: از این به بعد ما نیروهای مسلح باید توجه عمیق‌تر بیشتری نسبت به ارتقاء توان دفاعی داشته باشیم و به دنبال مولفه‌های اصلی قدرت خودمان برویم.

سردار جعفری گفت: قبل از انقلاب اسلامی عامل قدرت ایران وابستگی به آمریکا بود اما بعد از انقلاب اسلامی عامل قدرت ما خوداتکایی به نیروی انسانی کارآمد، مومن و شهادت طلب و تجهیزات نظامی داخلی به ویژه توان موشکی بازدارنده بوده است.

وی ادامه داد: نیروی انسانی یکی از عوامل اصلی قدرت ایران اسلامی است. نیروهای مسلح ما انسان محور هستند و سربازان در نیروهای مسلح و بسیج در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی دو قشر اصلی توانمندی دفاعی کشور هستند؛ پس باید به جایگاه سرباز نگاه ویژه داشته باشیم.

سرلشکر جعفری مردمی بودن و ولایی بودن نظام اسلامی را دلیل اهمیت نیروی انسانی در کشور دانست و گفت: ما در سپاه وظیفه خود را توجه به نیروی انسانی می‌دانیم به نحوی که توجه ویژه‌ای به مهارت آموزی و بحث اشتغال سربازان شده است.

وی تاکید کرد: عامل اصلی قدرت ما که هم امروز و هم در آینده باید مورد توجه قرار گیرد، توجه نیروهای مسلح به نیروی انسانی است؛ البته از تجهیزات بهترین استفاده را می‌کنیم اما محور اصلی ما در نیروهای مسلح، نیروی انسانی مومن است که در این بین سربازان نقش تعیین کننده‌ای دارند.

سردار جعفری ادامه داد: ما در سپاه یکی از وظایف محوری، استراتژیک و راهبردی را این نکته می‌دانیم و توجه لازم هم به آن داریم؛ البته این رسیدگی و توجه باید استمرار داشته باشد تا اثرگذار واقع شود.

وی در پایان بیان داشت: برای مهارت‌آموزی سربازان بیش از ۱۸۰ عنوان مهارت استخراج شده که به طور متوسط برای هر استان ۳۰-۴۰ شغل تعیین شد اما با وجود تلاش‌هایی که صورت گرفته، آمادگی سازمان فنی و حرفه‌ای به این میزان نبود که در سال جاری توانمندی خود را افزایش دهد.