بهرام قاسمی:

رئیس جمهور عراق پیامی از طرف ایران برای سعودی ها نداشت

به گزارش نویدتهران،بهرام قاسمی در نشست خبری هفتگی خود در پاسخ به سؤالی درباره اینکه اگر اتحادیه اروپا به تعهدات خود در ایجاد سازوکار مالی برای ایران عمل نکند پاسخ چه خواهد بود، افزود: ما امیدواریم اتحادیه اروپا به ویژه سه کشور اروپایی بتوانند در این فرصت گام های اساسی بردارند.
وی با اشاره به اراده سیاسی اروپا برای حفظ برجام که بسیار بیان شده است، گفت: امیدواریم که این اراده سیاسی ادامه داشته باشد و ما در بحث سازوکارهای مالی به سختی هایی که در آن وجود دارد واقف هستیم زیرا این یک تجربه جدیدی است که در آن دشواری های بسیاری به ویژه برای همکاری و هماهنگی بین کشورهای اروپایی وجود دارد.
قاسمی با بیان اینکه این یک موضوع داخلی در اروپاست، افزود: این موضوع با چالش های زیادی همراه بوده است و ما امیدواریم که اتحادیه اروپا بتواند به یک راهکار مشخص برسد اما همانطور که مقامات کشور در گذشته بیان کرد ه اند منتظر دیگران نمی مانیم و با استفاده از همه ظرفیت های داخلی، اهداف اقتصادی مان را دنبال می کنیم.
وی با بیان اینکه ما منتظر هیچ کشوری نخواهیم ماند، تأکید کرد: از همه توان و امکانات خودمان و ظرفیت های مردمی و بومی که درون کشور وجود دارد برای رسیدن به اهداف و راهکارهای اقتصادی مان استفاده می کنیم.
سخنگوی وزارت امورخارجه گفت: اگر ما دریابیم که طرف های برجامی ما نمی توانند به تعهدات خود عمل کنند از توانمندی های خودمان استفاده لازم را خواهیم کرد.
قاسمی با بیان اینکه هنوز جای امیدواری هست، افزود: هنوز هم همه گزینه های ما پابرجاست و مردم ایران زمین از ظرفیت های بسیاری برخوردارند.
وی گفت: آنچه ما تاکنون دنبال کردیم برای این بود که نشان دهیم به تعهدات خود پایبندیم و دیگران هم باید به تعهدات خود پایبند باشند.

هیچ نامه ای از قوه قضاییه برای ارائه مدارک پولشویی دریافت نکردیم
سخنگوی وزارت خارجه گفت: ما هیچگونه درخواستی از سخنگوی قوه قضاییه برای ارائه مدارک پولشویی دریافت نکرده ایم.
بهرام قاسمی در ادامه نشست خبری هفتگی خود افزود: ایشان زمانی می توانند این موضوع را مطرح کنند که نامه ای از طرف قوه قضاییه به وزارت خارجه ارسال شود.
قاسمی با تأکید بر اینکه در موضوع پولشویی سخن وزیرخارجه بیان شفاف و روشنی بود که نیاز به روشنگری بیشتر ندارد، گفت: آقای ظریف از یک آسیب جدی در اقتصاد ایران سخن گفتند.
وی ادامه داد: وزیرامورخارجه اولین کسی نبود که این موضوع را بیان کرد بلکه در گذشته هم برخی از افراد در رسانه ها این موضوع را مطرح کردند و آقای ظریف در ادامه آن مباحث و باتوجه به شرایط اقتصاد مقاومتی و دوران تحریم این موضوع را بیان کردند.
سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: چیز عجیبی در بیان آقای ظریف نیست بلکه یک تصویری از مشکل و معضلی اقتصادی که باید رفع شود بیان شد.
قاسمی گفت: همانطور که دیروز هم در کمیسیون امنیت ملی مطرح شد آقای ظریف به ارگان و فرد خاصی اشاره نکردند بلکه یک معضل و بیماری را مطرح کردند.
وی افزود: من تعجب می کنم از اینکه چرا این گفتار تا این حد با واکنش های تند از طرف برخی از سیاستمداران مواجه شده است.
وی در پاسخ به سؤالی مبنی بر درخواست یکی از نمایندگان مجلس که از آقای ظریف خواسته بود مدارک پولشویی در ایران را به قوه قضاییه ارائه دهد، افزود: به نظر می رسد بیان آن نماینده محترم مثل دیگر بیانات ایشان با واقعیت تطبیق نمی کند و احتمالا بر اثر سوء تفاهم این موضوع را مطرح کرده اند.

شایعه استعفای آقای ظریف با هدف تضعیف وزارت خارجه است
سخنگوی وزارت خارجه گفت: هدف از طرح شایعاتی مثل استعفای آقای ظریف در شرایط کنونی تضعیف وزارت خارجه است.
بهرام قاسمی در ادامه نشست خبری هفتگی خود با تکذیب خبر استعفای محمدجواد ظریف افزود: این خبرها که از کانال های خاصی پردازش و منتشر می شود حساب شده و دقیق است و هدفش در شرایط کنونی تضعیف وزارت امور خارجه است.
وی گفت: آقای ظریف با قدرت تمام فعالند. دیروز در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس حضور داشتند و امروز هم میزبان یک مقام خارجی هستند.
سخنگوی وزارت خارجه افزود: بار اول نیست که این شایعات در فضای مجازی و حتی برخی رسانه های رسمی کشور منتشر می شود.

برجام یکی از محورهای مذاکرات وزرای خارجه ایران و انگلیس است
سخنگوی وزارت خارجه برجام را یکی از محورهای مذاکرات وزرای خارجه ایران و انگلیس اعلام کرد.
بهرام قاسمی در ادامه نشست خبری هفتگی خود با اشاره به سفر وزیرخارجه انگلیس به ایران، گفت: برجام مسأله مهمی هم برای ما و هم برای طرف اروپایی است که می تواند در مذاکرات وزرای خارجه ایران و بریتانیا مورد بحث قرار گیرد.
وی افزود: در این دیدار قرار است درباره مسائل دوجانبه، منطقه ای و مسایل بین المللی بحث و بررسی صورت گیرد اما درباره جزییات مذاکرات بعد از انجام آن صحبت می کنیم.
قاسمی در پاسخ به سؤالی درباره اینکه آیا قرار است بدهی انگلیس به ایران با خسارت حمله به سفارت انگلیس باهم یکجا حساب شود، گفت: پاسخ این سؤال منفی است و این پرونده ها هنوز مفتوح هستند و جداگانه بررسی می شوند و ارتباطی هم به هم ندارند.
وی ابراز امیدواری کرد: دولت انگلستان بتواند بدهی خود به جمهوری اسلامی ایران را هرچه زودتر تسویه کند.
سخنگوی وزارت خارجه گفت: وزیرامورخارجه انگلیس امشب تهران را ترک می کند.

رئیس جمهور عراق پیامی از طرف ایران برای سعودی ها نداشت
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: رئیس جمهور عراق پیام خاصی از طرف ایران برای سعودی ها نداشت.
بهرام قاسمی در ادامه نشست هفتگی خود سفر «برهم صالح» به تهران را پربار و امیدبخش توصیف کرد و افزود: در این سفر در بسیاری از موضوعات با طرف عراقی مذاکره شد و در برخی موضوعات هم به تفاهماتی رسیدیم که طرح هایی مانند احداث راه آهن و بزرگراه می تواند به همگرایی منطقه کمک کند.
وی گفت: با درایت و هوشی که در رئیس جمهور جدید عراق سراغ داریم می توانیم به عنوان یک شریک، متحد و همسایه بسیار خوب روی این کشور حساب کنیم و همکاری های خودمان را با شدت و جدیت بیشتری دنبال کنیم.
سخنگوی وزارت خارجه افزود: نقش ایشان در این سفر برای ما نویدبخش یک همکاری طولانی مدت بود.
قاسمی گفت: امیدواریم در دوران ریاست جمهوری برهم صالح جایگاه ایران و عراق را گسترش دهیم و در کنار یکدیگر و با همکاری هم برای باثبات تر کردن و همگرایی بیشتر منطقه تلاش کنیم.
وی ابرازامیدواری کرد: در دوران ریاست جمهوری رئیس جمهور جدید عراق، ایران و عراق بتوانند با ایجاد منطقه ای امن در توسعه اقتصادی دو کشور نقش حیاتی ایفا کنند.
سخنگوی وزارت خارجه با اظهار بی اطلاعی درباره پیشنهاد قطر برای ائتلاف منطقه ای با مشارکت ایران، عراق، ترکیه، سوریه و قطر گفت: در مذاکرات با هیأت عراقی درباره همکاری برای آرامش، ثبات و توسعه اقتصادی منطقه صحبت کردیم و نگاه ما درباره کشورهای همسایه روشن است.
قاسمی ابرازامیدواری کرد: زمینه همکاری، زندگی مسالمت آمیز و روابط رو به گسترش ادامه داشته باشد و باتوجه به خطر فعالیت نیروهای جنگ طلب در منطقه بتوان منطقه را در شرایط بهتری قرار داد.

هدف نیروهای مقاومت، مقابله با رژیم صهیونیستی و تروریسم است
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: هدف نیروهای مقاومت، مقابله با تجاوزهای رژیم اشغالگر قدس و تروریسم است.
بهرام قاسمی در ادامه نشست خبری هفتگی خود در پاسخ به سؤالی مبنی بر نتایج تحقیقات یک مؤسسه آمریکایی که لشکر فاطمیون را خطری بالقوه از طرف جمهوری اسلامی ایران برای افغانستان توصیف کرده بود، افزود: باتوجه به اشغالگری رژیم قدس و تجاوز این رژیم به کشورهای منطقه این گروه ها به صورت خودخواسته و داوطلبانه در صف مبارزه با اشغالگران هستند و نقش بسزایی در مبارزه با تروریسم ایفا می کنند.
وی گفت: این گروه ها عمدتا فعالیت ها و مبارزه خودشان را معطوف به تجاوزهای رژیم اشغالگر قدس و تروریسم کرده اند و در کشورهایی مثل سوریه و عراق فعالند.
سخنگوی وزارت خارجه تصریح کرد: این گروه ها و گروه های مشابه هیچ خطری را برای دیگر کشورها و به ویژه افغانستان که کشور خودشان است نخواهند داشت.
قاسمی افزود: آنچه این مؤسسات آمریکایی مطرح می کنند با اهداف خاص مطرح و پردازش می شود.

خیلی از تفاهمات اقتصادی را به دلیل سوء استفاده دشمن نباید اعلام کرد
سخنگوی وزارت امور خارجه گفت: خیلی از تفاهمات اقتصادی را به دلیل سوء استفاده دشمن نباید اعلام کرد.
بهرام قاسمی در ادامه نشست خبری هفتگی خود افزود: به دلیل وضعیت خاص امروز، آمریکا به دنبال اثرگذاری روی فعالیت های ماست.
وی گفت: ما با بسیاری از کشورها از جمله روسیه، چین و برخی از کشورهای منطقه همکاری های اقتصادی خودمان را ادامه می دهیم ولی بیان آن فعلا به مصلحت کشور نیست.
قاسمی همچنین درباره فعالیت معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت امور خارجه اظهار داشت: این معاونت به عنوان پلی میان دستگاه های داخلی و سایر نهادهای خارجی اعم از دولتی و خصوصی فعالیت خود را آغاز کرده است و تمرکزی بسیار جدی و کارآمدی را در حوزه های روابط اقتصاد خارجی و ارتباط مسائل بیرون مرزها با دولت و طرف های داخلی دنبال می کند.
وی افزود: آمریکا و کشورهای هم پیمان آن درسددند تا اهداف و همکاری های ما را مسدود کنند اما بخش اقتصادی ما کار خود را با جدیت دنبال می کنند.
سخنگوی وزارت خارجه افزود: قرار نیست ما همه فعالیت معاونت دیپلماسی اقتصادی وزارت خارجه را تبلیغاتی کنیم و زمان در آینده این اجازه را به ما خواهد داد تا درباره عملکرد وزارت خارجه در فرصتی مقتضی به نحوی که مورد سوء استفاده دشمنان قرار نگیرد، برای مردم سخن بگوییم.