رئیس اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا هشدار داد:

ذخیره سازی خودکار نام‌های کاربری توسط مرورگرها تهدیدی علیه استفاده کنندگان از سیستم‌های عمومی

به گزارش نویدتهران،احتمالاً با قابلیت Auto save در مرورگرها (Browser) آشنا هستید. زمانی که برای اولین بار به صفحات لاگین(فرم‌های ورود اطلاعات) وارد شده و نام کاربری و رمزهای عبور خود را در کادر مربوطه وارد می‌کنید، سوالی از شما پرسیده می‌شود که آیا تمایل به ذخیر کردن نام کاربری و رمز عبور خود دارید؟ اگر پاسخ شما مثبت باشد اطلاعات وارد شده شما ذخیره شده و در ورودهای مجدد نیازی به وارد کردن رمز عبور نخواهید داشت اما اگر پاسخ منفی باشد باید هر بار نام کاربری و رمز عبور خود را مجدد تایپ نمایید. قابلیتی که می‌تواند در جهت جلوگیری از هدر رفت زمان و یا در صورت فراموشی رمز عبور موثر باشد. اما نکتهای که باید به اشاره کرد این است که آیا پرکردن خودکار پسورد، ایمیل و… روش امنی بوده و ناقض حریم خصوصی ما نمی شود؟ سوالی که در گفت‌وگو با رئیس اداره پیشگیری از جرائم سایبری پلیس فتا ناجا مطرح کردیم.
سرهنگ دوم مهدی شکیب گفت: نام‌های کاربری و رمزهای عبور، کلمات و اعداد محرمانه ای هستند که برای کاربر طراحی شده و تنها به خود کاربر ارائه می‌شود و اگر دیگران این گذر واژه‌ها را در اختیار داشته باشند به راحتی می‌توانند به محیط کاری قربانی دسترسی داشته و از وی سوءاستفاده نمایند.

وی افزود: قابلیت auto save برای ذخیره کردن نام کاربری و رمزهای عبور در هنگام استفاده از مرورگرها، کاربرد داشته و زمانی که فعال باشد، کاربران می‌توانند در ورودهای مجدد بدون وارد کردن رمز، به محیط کاری خود وارد شوند.

سرهنگ شکیب ادامه داد: این موضوع زمانی اهمیت پیدا می‌کند که هنگام استفاده از رایانه‌های اماکن عمومی مثل کافی‌نت‌ها، کلمه‌های عبور ذخیره‌شده توسط مرورگر به سادگی قابل دستیابی هستند. کاربرانی که در سایت‌هایی مانند پست الکترونیک، شبکه‌های اجتماعی و غیره دارای یک پروفایل شخصی هستند، برای جلوگیری از هک شدن و حفظ امنیت اطلاعات خود باید از ذخیره شدن پسورد روی سیستم جلوگیری نمایند.

وی استفاده از این قابلیت را در سیستم‌های شخصی مفید دانست، گفت: از آنجایی استفاده از سیستم‌های عمومی برای دیگران آزاد می‌باشد لذا امکان سوءاستفاده از گذر واژه‌های کاربران وجود خواهد داشت. بنابراین هموطنان عزیز در هنگام استفاده از سیستم‌های عمومی نسبت به جلوگیری از ذخیره شدن رمزهای عبور دقت داشته باشند.

این مقام مسئول در ادامه نسبت به انجام تنظیمات ذخیره سازی خودکار رمزهای عبور هشدار داد و گفت: بهترین راهکار برای پیشگیری از وقوع جرائم سایبری و حفظ امنیت، ذخیره نکردن کلمات عبور می‌باشد. به همین دلیل اکثر مرورگرها در فرم‌های ورود اطلاعات خود قبل از وارد کردن رمز عبور، از تمایل کاربر اطمینان حاصل می‌کنند.

وی در ادامه به نحوه ذخیره نام‌های کاربری توسط مرورگرها اشاره کرد و گفت: ذخیره سازی رمز‌های عبور در مرورگرهای مختلف متفاوت بوده و کاربران عزیز نسبت به مرورگری که استفاده می‌کنند می‌توانند نسبت به ذخیره یا عدم ذخیره رمز‌های عبور و یا پاک کردن آنها اطمینان حاصل نمایند.

سرهنگ شکیب در انتها با معرفی سایت پلیس فتا به آدرس cyberpolice.ir از کاربران عزیز درخواست کرد در صورت مواجهه با هرگونه مورد مشکوک و مجرمانه آن را از طریق لینک سامانه پاسخگویی به فوریت‌های سایبری با ما در میان بگذارند.