ولایتی در مسکو؛

دیدار با پوتین روشن و سازنده بود

به گزارش نویدتهران،مشاور امور بین الملل رهبر معظم انقلاب دیدارش با رئیس جمهور روسیه را سازنده، روشن و صمیمانه خواند.

علی اکبر ولایتی در ارتباط مستقیم از مسکو با بخش خبری سیما در خصوص مذاکرات صبح امروز خود با رئیس جمهور روسیه تصریح کرد: در این دیدار پیام رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهور تسلیم آقای پوتین شد .
وی با اشاره به زمان حدود دو ساعته این ملاقات افزود: این دیدار بسیار سازنده، روشن و صمیمانه بود و در مورد همه موضوعات مورد علاقه دو کشور گفتگو کردیم.
فرستاده ویژه جمهوری اسلامی ایران به روسیه گفت: رئیس جمهور روسیه از پیشرفت روابط با جمهوری اسلامی ایران در طی ماهها و سالهای اخیر ابراز رضایت داشتند چرا که آقای روحانی دیدارهای متعددی با آقای پوتین داشتند و اطلاع دارم که رئیس جمهور کشورمان نیز در این باره قدردان هستند.
وی تاکید کرد: مقام معظم رهبری از دیرباز به روابط ایران و روسیه به عنوان روابطی راهبردی و استراتژیک نگاه می کنند و همچنان این سیاست جمهوری اسلامی ایران تحت اشراف و رهنمودهای مقام معظم رهبری دنبال خواهد شد و رئیس جمهور روسیه نیز بر همین باور است.

ولایتی با اشاره به اشتراکات زیاد دو کشور تصریح کرد : این تعدد اشتراکات، دو کشور را به یکدیگر پیوند داده و با گذشت زمان نیز این روابط مستحکم تر نیز شده است .
وی با اشاره به روابط دو جانبه تهران – مسکو گفت : طبق آمار رئیس جمهور روسیه در ۴ ماهه نخست سال ۲۰۱۸ میزان تبادلات تجاری دو کشور ۳۶ درصد افزایش یافته است .
ولایتی افزود : همچنین در این دیدار درباره همکاری های نفتی ، هسته ای صلح آمیز ، ارتباطات ، راه آهن و بویژه خط ارتباطی شمال – جنوب نیز بحث و گفتگو کردیم .

اعلام آمادگی پوتین برای سرمایه گذاری ۵۰ میلیارد دلاری در نفت و گاز ایران
مشاور امور بین الملل رهبر معظم انقلاب از اعلام آمادگی رئیس جمهور روسیه برای افزایش سقف سرمایه گذاری این کشور در صنایع نفت و گاز ایران تا سقف ۵۰ میلیارد دلار خبر داد.
علی اکبر ولایتی در ارتباط زنده تلویزیونی با بخش خبر نیمروزی شبکه یک سیما با تبیین نتایج مذاکراتش با ولادیمیر پوتین گفت: در حوزه نفت، یکی از شرکت های مهم نفتی روسیه قراردادی به مبلغ حدود ۴ میلیارد دلار با وزارت نفت کشورمان امضاء کرده یا در حال امضاء است که به زودی اجرایی می شود.
وی افزود: دو شرکت نفتی مهم دیگر روسیه یعنی «روس نفت» و «گاز پروم نفت» نیز مذاکرات شان را با وزارت نفت کشورمان آغاز کردند که قراردادهای این دو شرکت نیز تا ۱۰ میلیارد دلار می تواند افزایش یابد.
ولایتی گفت: آمادگی ای که آقای پوتین در جلسه امروز بیان کرد حاکی از این است که او بر گسترش روابط نفتی دو کشور و افزایش سرمایه گذاری در صنایع نفت و گاز کشورمان تا سقف ۵۰ میلیارد دلار تأکید دارد که رقم بالایی است و می تواند به خوبی جایگزین شرکت های غربی شود که ایران را ترک کردند.
مشاور مقام معظم رهبری در امور بین الملل همچنین با اشاره به همکاری های هسته ای ایران و روسیه افزود: در این حوزه ما راکتوری هزار مگاواتی را با کمک روس ها تأسیس کردیم که اکنون این میزان برق تولید می کند و با توجه به مشکلات کنونی در عرصه برق اهمیت دارد.
وی گفت:​ دو راکتور هسته ای دیگر نیز در کشورمان درحال ساخت است که آقای پوتین از جزئیات مراحل مختلف آن اطلاع داشت.
ولایتی افزود: در این زمینه بنده مطالبی را بیان کردم که قبلاً با آقای صالحی هماهنگ کرده بودم و آن درباره تأسیس راکتورهای ۱۰۰ و ۳۵ مگاواتی در کرانه های جنوبی کشورمان به ویژه سواحل مکران بود که هم نیاز برق و آب شیرین کن ما را تأمین می کند.
وی ویژگی این راکتورها را تولید برق و نیز استفاده از بخار محصول آن برای شیرین کردن آب برشمرد که در سواحل جنوبی کشورمان قابل استفاده است.
ولایتی گفت: با انتقال فناوری که ما از روس ها انتظار داریم، در آینده ای نه چندان دور سازمان انرژی اتمی می تواند این راکتورهای کوچک را در سراسر سواحل جنوبی تأسیس و برای جبران کمبود آب از آن استفاده کند.
فرستاده ویژه جمهوری اسلامی ایران همچنین همکاری در توسعه راه آهن را از دیگر محورهای مذاکراتش با پوتین اعلام و اضافه کرد: مطلب دیگری که آقای پوتین بر آن تأکید داشت و از آن راضی بود و ما هم رضایت داریم همکاری در توسعه راه آهن کشورمان است چنانکه در ۱۰ روز گذشته مقدمات طرح برقی کردن خط اینچه برون – گرمسار در ساری آغاز شد.
ولایتی ادامه داد: آقای پوتین اعلام آمادگی کرد که در بخش های دیگر راه آهن کشورمان نیز سرمایه گذاری شود و بر طرح کریدور شمال جنوب؛ پطرزبورگ – چابهار تأکید کرد یعنی خطی که برای حمل کالا از آسیای جنوبی و جنوب شرقی از طریق ایران ۴۰ درصد صرفه جویی در هزینه و ۴۰ درصد صرفه جویی در وقت را دربر دارد.
وی همچنین با اشاره به مذاکراتش با رئیس جمهور روسیه درباره همکاری های منطقه ای ایران و روسیه گفت: برخلاف برخی شایعاتی که بعضی دشمنان مشترک ایران و روسیه به آن دامن می زنند آقای پوتین تأکید داشت که دو کشور به همکاری هایشان در سوریه و منطقه برای حمایت از حکومت های قانونی این کشورها به ویژه حکومت های سوریه و عراق ادامه می دهند و از تمامیت ارضی آن دفاع می کنند.
ولایتی افزود:​ آقای پوتین موافق این است که همکاری های دو کشور همچنان در حوزه دفاعی و سیاسی ادامه یابد.

اجلاس سوریه با حضور سران ایران، روسیه و ترکیه؛ بزودی در تهران
مشاور امور بین الملل رهبر معظم انقلاب گفت: اجلاس مربوط به سوریه بزودی با حضور سران کشورهای ایران، روسیه و ترکیه در تهران برگزار می شود.
علی اکبر ولایتی در گفتگوی زنده تلویزیونی با خبر نیمروزی سیما درباره مذاکراتش با رئیس جمهور روسیه افزود: آقای پوتین گفت که بزودی برای شرکت در اجلاس سوریه به تهران سفر خواهد کرد و علاوه بر آن قرار است اجلاس سران کشورهای حوزه دریای خزر هم در آینده نزدیک برگزار شود.
وی با بیان اینکه روسیه و ایران بر گسترش همکاریهای مشترک تاکید دارند گفت: رئیس جمهور روسیه نیز تاکید کرد که اعتنایی به تحریم های یکجانبه علیه ایران نخواهد کرد و ملاک برای روسیه، مصوبات شورای امنیت است و اگر تحریمی مصوبه شورای امنیت را نداشته باشد برای مسکو پذیرفتنی نیست و به آن پایبند نخواهد بود.
سفیر ایران در روسیه نیز در این گفتگو با بیان اینکه روابط دو کشور همواره رو به گسترش بوده است گفت: به عنوان نمونه، همکاریها در حوزه نقل و انتقال بانکی به صورت محسوس افزایش یافته است اگرچه با نقطه مطلوب فاصله داریم.
سنایی افزود : انتظار می رود با توجه به اقدامات پایه ای برای افزایش همکاری های دو کشور، در آینده منتظر افزایش بیش از پیش مبادلات اقتصادی باشیم هرچند بخش خصوصی هم می تواند در این زمینه نقش بیشتری ایفا کند چرا که ظرفیت های همکاری بیش از پیش وجود دارد.