خطیب جمعه قم:

دول اسلامی یکپارچه رژیم صهیونیستی را تحریم اقتصادی کنند

به گزارش نویدتهران، امام جمعه قم با انتقاد از ارتباط برخی کشور‌های اسلامی منطقه با رژیم صهیونیستی گفت: دولت‌های اسلامی اگر ذره‌ای غیرت داشته باشند، وظیفه دارند تا سفارتخانه‌های رژیم غاصب صهیونیستی را در کشور خود تعطیل کنند و همه روابط خود را با این کشور غاصب قطع کنند.
آیت‌الله علیرضا اعرافی در خطبه های امروز (۲۴ آذرماه) نماز جمعه قم با تاکید بر اینکه همه کشور‌های اسلامی باید رژیم صهیونیستی را تحریم اقتصادی کنند، اظهارداشت: عربستان سعودی همه مرز‌ها را شکسته است و دست دوستی به رژیم صهیونیستی داده است و وزیر خارجه این کشور از ارتباط راهبردی با رژیم صهیونیستی سخن می‌گوید؛ در شرایط حاضر وظیفه همه مسلمانان این است که برای دفاع از قبله اول خود، در برابر دشمنان ایستادگی کنند و دولت‌های اسلامی نیز باید مواضع خود را در برابر رژیم صهیونیستی آشکار کنند.

امام جمعه قم گفت: عربستان سعودی همه مرز‌ها را شکسته است و دست دوستی به رژیم صهیونیستی داده است و وزیر خارجه این کشور از ارتباط راهبردی با رژیم صهیونیستی سخن می‌گوید؛ در شرایط حاضر وظیفه همه مسلمانان این است که برای دفاع از قبله اول خود، در برابر دشمنان ایستادگی کنند و دولت‌های اسلامی نیز باید مواضع خود را در برابر رژیم صهیونیستی آشکار کنند.

وی در ادامه با تاکید بر رعایت تقوای الهی بیان کرد: تشکیل خانواده و از‌دواج به موقع تاثیر زیادی در سلامت فرد و جامعه دارد و به همین دلیل نیز در آیات و روایات به مبحث خانواده توجه زیادی شده است.

آیت الله اعرافی افزود: در شرایط حاضر، توجه به خانواده اهمیت بسیار زیادی دارد، چراکه در حال حاضر عواملی موجب تضعیف بنیان خانواده شده است و رشد روز افزون آمار طلاق در جامعه، نشان دهنده اهمیت پرداختن به مسئله خانواده است.

امام جمعه قم با بیان اینکه آمارها بیانگر رشد آمار طلاق در کشور و استان قم است، خاطرنشان کرد: ‌قریب به یک‌ میلیون نفر از دختران کشور از سن ازدواج کاملا عبور کردند و بیشتر از ۴۰ سال دارند و این واقعا جای تأسف دارد؛ دولت و ملت باید به این مسئله مهم توجه داشته باشند تا این در آینده شاهد این مشکلات نباشیم.

وی در ادامه به بیان روایات مختلفی از ضرورت فراهم کردن شرایط ازدواج جوانان پرداخت و ادامه داد: اگر صدها مشاوره‌، سخنرانی و برنامه صحیح و کاربردی برای ازدواج جوانان برگزار شود، در شرایط فعلی زیاد نیست و باید این اقدامات به صورت جدی دنبال شود.

مدیر حوزه‌های علمیه با تاکید بر فراهم کردن زمینه و شرایط ازدواج جوانان تصریح کرد: جامعه، حاکمیت و خانواده در مهیا کردن شرایط ازدواج جوانان مسؤول هستند و همه باید در فراهم کردن شرایط و زمینه ازدواج جوانان کمک کنند.

وی با تاکید بر اینکه خانواده، تاثیر و نقش زیادی در ازدواج به موقع جوانان دارند افزود: خانواده در قبال فرزندان و جوانان وظایف مختلفی دارد که یکی از مهم‌ترین وظایف آن‌ها، فراهم کردن شرایط ازدواج جوانان است.

آیت‌الله اعرافی گفت: هرکسی که در فراهم کردن شرایط ازدواج جوانان کوتاهی کند و گناهی اتفاق بیفتد، همه آن افرادی که کوتاهی کردند و به وظایف خود به درستی عمل نکردند، در آن گناه شریک هستند.

وی ادامه داد: براساس روایات، خداوند در قیامت تاج پادشاهی بر سر افرادی می‌گذارد که شرایط ازدواج را برای جوانان فراهم می‌کنند و این حدیث نشان دهنده اهمیت این موضوع است.

امام جمعه قم با اشاره به سالروز ورود حضرت معصومه(س) به قم افزود: بیست و سوم ربیع الاول، سالروز ورود حضرت معصومه(س) به شهر مقدس قم است و این بانوی بزرگوار در راه رسیدن به برادر بزرگوارشان امام رضا(ع) در قم وفات می‌کنند و در این شهر مدفون می‌گردند؛ حضور حضرت معصومه(س)‌ در این شهر آثار و برکات بسیار زیادی داشته است.

به گزارش خبرگزاری «حوزه»، مدیر حوزه‌های علمیه با اشاره به هفته پژوهش گفت: پژوهش‌ یکی از ارکان پیشرفت کشور است و خوشبختانه در کشور‌ نیز پیشرفت‌های علمی زیادی حاصل شده است اما در این مسیر نیازمند برداشتن گام‌های بلندتری هستیم.

وی با تاکید بر توجه به سیاست‌هایی که مقام معظم رهبری ابلاغ کرده‌اند، اظهار کرد: سهم بودجه پژوهش از تولید ناخالص ملی طبق برنامه توسعه پنجم باید به ۳ درصد و براساس سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری تا سال ۱۴۰۴ باید به ۴ درصد برسد اما امروز واقعیت بودجه‌های پژوهشی گویای حرف دیگری است و انتظار می‌رود که مجلس شورای اسلامی به این مسئله مهم توجه ویژه‌ای داشته باشد تا کشور دچار رکود علمی و پژوهشی نشود.

آیت‌الله اعرافی با بیان اینکه بخش خصوصی نیز باید به مقوله تحقیق و پژوهش توجه داشته باشد افزود: توجه به پژوهش‌های بنیادین در کشور و همچنین توجه به نخبگان و مراکز علمی و پژوهشی از دیگر مسایل مهمی است که باید مورد توجه مسؤولان قرار گیرد و امیدواریم در این هفته اهتمام ملی برای توسعه پژوهش به در کشور ایجاد شود.

وی با اشاره به روز وحدت حوزه و دانشگاه خاطرنشان کرد: وحدت حوزه و دانشگاه کلید موفقیت کشور است و تاکنون نیز بسیاری از موفقیت‌های کشور به دلیل وحدت حوزه و دانشگاه بوده است، بنا بر این همه باید به فکر استوار کردن پایه‌های تعامل این دو نهاد باشیم و این وحدت زمانی محقق می‌شود که حوزه و دانشگاه اهداف و نگاه بلند و والا داشته باشند.

امام جمعه قم با تاکید بر اینکه حوزه و دانشگاه باید در مسیر آرمان‌های انقلاب اسلامی حرکت کنند اظهار گفت: همه دانشجویان و طلاب باید تلاش کنند تا از مرز‌های علم و دانش عبور کنند تا یک دانشگاه اسلامی و ایمانی و یک حوزه علمیه ناظر به زمان داشته باشیم و امیدواریم همه دانشجویان، طلاب و مسؤولان به این موضوع اهتمام داشته باشند تا به یک وحدت متعالی دست پیدا کنند.

وی ضمن محکوم کردن اقدام آمریکا در اعلام پایتختی قدس برای رژیم صهیونیستی ادامه داد: این اقدام رئیس جمهوری آمریکا، اقدامی بسیار زشت و برخلاف تمام موازین انسانی و اسلامی بود و ما باید با این اقدام خطرناک و توهین آمیز مقابله کنیم.

مدیر حوزه‌های علمیه با تاکید بر اینکه همه امت اسلامی باید در برابر این توطئه دشمنان ایستادگی کنند، تصریح کرد: امروز مردم قم با صدای بلند و رسا این حرکت و اقدام بسیار زشت و توهین آمیز را محکوم می‌کنند و اعلام می‌کنند که در مقابل این توطئه خطرناک ایستادگی خواهند کرد.