سخنگوی دولت در جمع خبرنگاران:

دولت تلاش خود را در جهت تقویت پول ملی انجام می دهد

به گزارش نویدتهران،سخنگوی دولت تصریح کرد: دولت در حال تقویت پول ملی است ولی هیچ کاری بدون حمایت ملت پیش نخواهد رفت.

محمد باقر نوبخت  در نشست خبری با خبرنگاران که با حضور وزیران امور اقتصادی و دارایی و نیرو برگزار شد، گفت: عرق ملی تیم ملی فوتبال کشورمان در بازی های جام جهانی روسیه قابل تقدیر و تقدیس بود. ایرانیان چه در داخل مرزها و چه در خارج از مرزها حمایت ملی خودشان را از تیم ملی نشان دادند. اگرچه به جام جهانی راه پیدا نکردیم ولی با بازی هوشمندانه بهترین تیم افریقا را جاگذاشتیم و بهترین بازی ها را در مقابل تیم های قوی اروپایی داشتیم.

وی در ادامه افزود: همانند تیم ملی فوتبال اعتبار پول ملی نیز برای ایرانیان قابل اهمیت است. قدرت رقابت ایرانیان در عرصه های جهانی وابسته به تقویت پول ملی است.

سخنگوی دولت با اشاره به اینکه روزهای خوبی برای پول ملی نمی گذرد، اظهارداشت: دولت تلاش خود را در جهت تقویت پول ملی انجام می دهد و از سال ۹۲ برای تقویت پول ملی ، فرزندان ملت در مذاکرات فشرده بحث کردند و در نهایت برای مقابله با تحریم و اتهام ملی که علیه ما بود از آژانس تاییدیه گرفتند که آن اتهام ها صحیح نبوده است. ما به عهد و پیمانمان وفادار بودیم و آژانس ۱۱ بار فعالیت صلح آمیز هسته ای ایران را تایید کرد.

نوبخت گفت: در این مذاکرات تمام قطعنامه های شورای امنیت و سازمان ملل که به ناحق به ملت وارد کرده بودند برطرف شد و ضمن استیفای حقوق ملی، توانستیم تا سال گذشته پول ملی را تقویت کنیم.

وی افزود: انتظار دولت و نظام، ایجاد ثبات و آرامش بود. ما ثابت کردیم ناقض عهد و پیمان نیستیم ولی زیاده خواهی های رییس جمهوری آمریکا سبب این شرایط شده است.

سخنگوی دولت اظهارداشت: دولت برای تقویت پول ملی نرخ ارز را ۴ هزار و ۲۰۰ تومان تعیین کرد و از ابتدای سال تا سوم تیر ماه بیش از ۱۱ میلیارد دلار ارز پرداخت شده است.

نوبخت خاطرنشان کرد: ما در توازن عرضه و تقاضا مشکلی نداریم. سخنگوی دولت اظهار داشت: دولت برای تقویت پول ملی برنامه دارد و به همین منظور شنبه هفته آینده سومین جلسه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سه قوه بر گزار خواهد شد و دولت برنامه های خود را برای بدبینانه ترین شرایط تا سال ۱۳۹۹ ارائه خواهد کرد.

نوبخت با انتقاد از اینکه عده ای می گویند دولت برای این چنین شرایطی برنامه ندارد، تصریح کرد: اگر اطلاع ندارند بگویند تا برنامه ها را برای آن ها اعلام کنیم. بدانید که تیمی در آمریکا نشسته و برای کسانی که با ما قطع رابطه می کنند تلفن می زنند و تشکر می کنند.

وی از ایرانیان داخل و خارج از کشور خواست که اگر ارز و یا طلا در منزل دارند، وارد اقتصاد کنند و از پول ملی حمایت کنند.

وی در پاسخ به اینکه آیا وضعیت اقتصادی امروز حفظ خواهد شد و قیمت ها به قبل بازخواهد گشت، گفت: تمامی کالاهایی که با ارز ۴۲۰۰ تومانی یا ۳۸۰۰ تومان وارد شده، اگر با رقم های غیرواقعی ارز محاسبه شود، قاچاق است و حتماً باید کاهش یابد.

وی ادامه داد: کسبه ای که با ارز ۴۲۰۰ تومانی کالا وارد کرده، باید مورد حمایت قرار گیرد ولی کسانی که با همین رقم جنس وارد کرده اند و در محاسبات خود رقم دیگری را در نظر دارند، باید نظارت شوند.

سخنگوی دولت گفت: نباید تقاضاهای غیرضروری به بازار تحمیل شود و بخش های نظارتی باید کار خود را انجام دهند و سازمان حمایت از مصرف کنندگان و تولیدکنندگان و واحدهای صنفی باید وارد عمل شوند.

نوبخت با طرح این پرسش که «آیا دولت در راستای اینکه پول ملی را تقویت کند و ارز مناسب با قیمت متعادل در اختیار تولیدکنندگان قرار دهد، وظیفه خود را انجام نداده است؟» اظهار داشت: انتظار از عرضه کنندگان و دستگاه های نظارتی این است که اقدام دولت را تکمیل کنند.

وی در پاسخ پرسشی درباره نظر دولت راجع به اظهارات دیروز سردار یحیی رحیم صفوی از فرماندهان سابق سپاه با توجه به اینکه امام راحل نظامیان را از دخالت در سیاست منع کرده اند، گفت: روز گذشته در جلسه شورای عالی امنیت ملی که با حضور فرماندهان نظامی برگزار شد، همدلی و همراهی را در بیانات فرماندهان شاهد بودیم.

سخنگوی دولت افزود: کسانی که حرف های متفاوت می زنند، نظرات شخصی خود را می گویند؛ حتی اگر کسی در لباس نظامی و در درجات بالا باشد، اگر حرفی بزند نظرات آن ارگان را بیان نمی کند.

خبرنگاری درباره هشدار وزیر امور خارجه در جلسه اتاق بازرگانی ایران مبنی بر اینکه «اگر روحانی سقوط کند منتقدین به قدرت نمی رسند» پرسید و از نوبخت درباره برنامه دولت برای مقابله با این حملات ساماندهی شده سوال کرد که سخنگوی دولت در پاسخ گفت: برای عده ای هنوز انتخابات ریاست جمهوری ادامه دارد. وی ادامه داد: اصرار بر اینکه دولت را ناکارآمد نشان دهند، در چهار سال گذشته هم همت آنان این بود تا در پایان دولت یازدهم عملکرد دولت در اذهان عمومی این گونه تداعی شود و الان هم می توانند این مسیر را ادامه دهند و ما این را به رسمیت می شناسیم که مخالف دولت باید حرف خود را بزند.

سخنگوی دولت افزود: اکنون تلاش بر این است که ناامنی در داخل ایجاد شود و انتظارات تورمی در مردم شکل بگیرد، حتی از حضور رییس جمهوری در یک جمع محدود در یک جمع تعطیل چگونه تلاش کردند تا سیاه نمایی کنند ولی این از شرایط مردمسالاری است که بتوانند حرف های خود را بزنند و دولت هم جنبه شنیدن دارد و قضاوت را به مردم واسپاری می کند.

سخنگوی دولت در پاسخ به این پرسش که آیا با کنار رفتن طرح تفکیک وزارتخانه‌ها در مجلس، دولت اقدامات تازه‌ای در این زمینه در نظر دارد، اظهار کرد: در حال حاضر ما در وضعیتی هستیم که باید بگوییم اینکه حوزه بازرگانی را در صنعت و معدن تجمیع کردیم کارآمدی مدیریت در این حوزه‌ها را باعث نشد، در واقع این موضوع زمانی انجام شد که ما می‌خواستیم دستگاه‌ها را کوچک‌تر و چابک‌تر کنیم، اما چنین اتفاقی نیفتاد و صرفا در انتخاب یک وزیر صرفه‌جویی و نهایتا در دو یا چند معاونت صرفه‌جویی به عمل آمد در حالیکه مثلا موضوع مسکن یک موضوع مهم است و جامعه این را از ما طلب می‌کند که درباره این موضوع به خوبی عمل کنیم اما اینکه یک نفر بخواهد هم برای مسکن و هم برای موضوعات مهم دیگر به تنهایی تصمیم بگیرد کار را برای او مشکل‌تر می‌کند.

وی ادامه داد: پس بهتر بود که مجلس به ما اعتماد می‌کرد؛ چرا که در زمانه‌ای که در کشور ما بخش عمده‌ای از کارها توسط دولت انجام می‌شود الگوبرداری از کشورهایی که به تجمیع وزارتخانه‌ها پرداخته‌اند کار عملیاتی و کارشناسی به نظر نمی‌رسد، هر چند که در این زمینه نظر مجلس برای ما محترم است اما باید بگوییم که با این کار مجلس در نهایت کمکی به دولت انجام نشد و ما در هر جلسه این موضوع را با نمایندگان محترم مطرح کردیم اما در نهایت تصمیمی که گرفته شد چیزی نبود که به دولت کمک کند اما ما آن را حمل بر سوء نیت یا چنین مواردی نمی‌کنیم، معتقدیم که در نهایت به دولت نیز کمکی صورت نگرفت.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا لازم نیست رییس‌جمهور با توجه به اتفاقاتی که دیروز در بازار رخ داد با مردم شفاف و مستقیما به گفت‌وگو بنشیند، اظهار کرد: فراموش نکنید که رییس‌جمهوری همیشه در اظهارات‌شان صرفا به دنبال شخص خود و شخصیت خویش نیستند، بلکه منافع ملی را هم در نظر می‌گیرند و به آن می‌اندیشند پس اگر اظهارنظری را نافی این منافع بدانند بر زبان نمی‌آورند اما در شرایطی که فضا مهیا باشد قطعا موضوعاتی را مطرح می‌کنند.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا دولت برنامه‌ای برای برگزاری جلسه با بازاریان دارد، گفت: جلساتی با روسای صنوف و اتحادیه در بالاترین سطح با حضور رییس‌جمهور برگزار می‌کنیم تا حرف‌های آنها را بشنویم. ما علاقه‌مند هستیم نظرات دیگران را بشنویم و جواب خود را هم بدهیم که گفت‌وگوهای مستقیم بهترین راه است. ما استدلال و برنامه داریم و به سوالات مطرح شده حتما جواب می دهیم. در سازمان برنامه و بودجه هم همیشه معترضان در داخل سالن جمع کرده و حرف‌های آنها را شنیده و پاسخ می‌دهیم البته محل‌هایی برای تجمع مشخص شده که باید سازوکار آن طراحی شود تا تجمعات در آن مکان‌ها برگزار شود.

وی در پاسخ به این پرسش که آیا دولت تصمیم دارد سوخت را دو نرخی کند، خاطرنشان کرد: هنوز تصمیمی در این زمینه گرفته نشده و بحث‌ها درباره نحوه مدیریت مصرف سوخت که در حال افزایش است درسطح کارشناسی دنبال می‌شود. اگر در این زمینه به جمع‌بندی قطعی برسیم حتما اطلاع‌رسانی می‌کنیم.

سخنگوی دولت همچنین در پاسخ به این پرسش که آیا مشکلات اقتصادی ناشی از فشارهای خارجی است یا ناکارآمدی کابینه؟ تصریح کرد: این مشکلات بعد از تهدیدها و اظهارنظرها در مورد تحریم‌ها آغاز شد و این عامل بیرونی بود، اما در داخل کشور هم انتظار تورمی ایجاد شد و ریال ابتدا به سمت بازار ارز و سپس به سمت بازار سکه فشار آورد و اکنون هم نقدینگی به سمت بازار سرمایه و بورس رفته است که این اقدام قابل تقدیر است. در مقابل سیاست دولت این بود که نیازمندی‌های کشور را با ارز ۴۲۰۰ تومانی تامین دهد و بر سر پیمان خود در این زمینه ماند البته هنوز تحریم‌ها شروع نشده است ولی دولت برای آن شرایط هم برنامه دارد.

وی با اشاره به اینکه اگر فعالان اقتصادی و مردم کمک دولت نکنند، دولت نمی‌تواند پول ملی را تقویت کند، گفت: دولت نمی‌تواند تمام نیاز در مورد تبدیل ریال به ارز و سکه را پاسخ دهد. انتظار تورمی به هر حال بر بازار تاثیر می‌گذارد. افزایش قیمت غیرواقعی ارز دلیل اقتصادی ندارد بلکه دلیل آن سیاسی بود، کسانی که این آتش را باد می‌زنند بدانند که گرم نمی‌شود بلکه می‌سوزد.

وی همچنین در پاسخ به پرسشی درباره ترمیم کابینه تصریح کرد: هر وقت رییس‌جمهور احساس کند حتما این کار انجام می‌شود.

در ادامه نیز وزیر نیرو با اشاره به اینکه تامین آب شرب مورد نیاز برای همه شهروندان خط قرمز دولت است گفت: بودجه ۱۰۰۰ میلیارد تومانی برای اجرای طرح های ضروری برای کاهش تنش آب شرب تصویب شد.

رضا اردکانیان، وزیر نیرو که در نشست خبری سخنگوی دولت حضور داشت با اشاره به کاهش بارندگی ها در سال آبی ۹۶-۹۷ گفت: خوشتبختانه با افزایش بارندگی ها در بهار امسال این روند تا حدود زیادی جبران شد.

وزیر نیرو اظهار داشت: تا پایان اسفندماه سال گذشته بطور متوسط ١٠٠ میلیمتر بارش در کشور داشتیم اما در فصل بهار تا حد زیادی جبران شد که در حال حاضر ٢٦ درصد کم بارشی نسبت به سال گذشته را داریم.

وی در خصوص کم بارشی گفت: در استان هرمزگان ٧٠ درصد، کرمان ٥٨ درصد، سیستان و بلوچستان ٧٨ درصدو فارس ٥٦ درصد کاهش بارش داشتیم.

اردکانیان ادامه داد: استفاده از واژه بحران برای موضوع آب صحیح نیست؛ چراکه اگر روزی در شرایط بحرانی قرار بگیریم باید به دنبال واژه ای جدید بگردیم. یک جامعه بدمصرف در آب و برق هستیم و اگر بگوییم بحران نباید سهم رفتار خودمان را در آن نادیده بگیریم.

وزیر نیرو با بیان اینکه اگر روزی موفق شویم ده درصد بهره وری در بخش کشاورزی را بهبود ببخشیم تا دهه ها مشکلی در بخش آب نخواهیم داشت، اظهار داشت: با تشکیل کمیته سازگاری با کم آبی در حال پیدا کردن راه حل واحدی هستیم.

وی افزود: اگر می گوییم الگوی کشت باید اصلاح شود، فقط وزارت جهاد کشاورزی مسئول آن نیست بلکه دستگاه های مختلف باید با آن همکاری کنند چراکه آب موضوعی میان بخش است.

وزیر نیرو اعلام کرد: ما در نظر داریم که تعرفه مناسبی را برای پرمصرف‌های آب و برق به دولت ارائه کنیم تا به این ترتیب از مصرف فراوان این دو منبع جلوگیری کنیم و در واقع به نحوی عمل کنیم که به خاطر پرمصرف بودن همه برق نیروگاه‌ها وارد چرخه مصرف نشود.

وی گفت: موضوع کم آبی یک موضوع واحد است و باید تصمیم جمعی برای آن گرفت و ما نیز در نظر داریم که با تشکیل کارگروه ملی آب بحث سازگاری با کم آبی (نه مقابله با خشکسالی) را پیگیری کنیم و فضا را به آن سمت ببریم.

وزیر نیرو با اشاره به گزارشی که وزارتخانه متبوع خود در ابتدای سال جاری در دولت به رییس‌جمهوری ارائه کرده است، گفت: با تاکید رییس‌جمهوری گزارشی را تدوین کردیم و اوایل امسال آن را در دولت قرائت کردیم که طی آن مشخص شد از ۱۱۵۷ شهر کشور حدود ۳۳۴ شهر در شرایط تنش آبی قرار دارند و بعد از قرائت این گزارش با دستور رییس‌جمهوری کار برای بهبود وضعیت این شهرها با همکاری سازمان برنامه و بودجه آغاز شد و بودجه ۱۰۰۰ میلیارد تومانی برای اجرای طرح های فورس برای کاهش تنش آب شرب تصویب شد.

وی افزود: خوشبختانه گام‌های اولیه را به درستی برداشته‌ایم و این موضوع ادامه پیدا خواهد کرد و همچنین درباره تولید برق نیز باید بگویم که به دلیل کاهش بارش ها و همچنی افزایش مصرف پنج هزار مگا وات کمبود تولید برق داریم و اگر بخواهیم به همین شکل مصرف را ادامه دهیم قطعا با خاموشی در کشور مواجه خواهیم بود.

اردکانیان با بیان اینکه از امسال در نظر داریم تا برنامه‌ای برای مدیریت و کاهش مصرف برق آغاز کنیم، اظهار کرد: این برنامه از سازمان‌ها، ادارات و دفاتر دولتی آغاز می‌شود، بخصوص که آنان حجم قابل توجهی از مصرف برق را هم به خود اختصاص می‌دهند و می‌خواهیم با اجرای این طرح از مصرف بی‌رویه جلوگیری کنیم و با مانیتورینگی که در همه کشور انجام می‌دهیم برق سازمان‌هایی که در مصرف برق آن هم در ساعات پیک مصرف استانداردها را رعایت نکنند، قطع خواهد شد.

وی تاکید کرد: همچنین تعرفه مناسبی را برای پرمصرف‌های آب و برق به دولت ارائه می‌کنیم تا به این ترتیب از مصرف فراوان برق و آب نیز به نحوی جلوگیری کنیم. در واقع ما می‌خواهیم به نحوی عمل کنیم که به خاطر پرمصرف بودن، همه برق نیروگاه‌ها وارد چرخه مصرف نشود بخصوص که این رویه، رویه درستی هم نیست.

اردکانیان در پاسخ به این پرسش که دولت چه برنامه‌هایی برای طرح تعادل‌بخشی آب‌های زیرزمینی دارد؟ بیان کرد: عدم تعادل منابع آب‌های زیرزمینی مهم‌تر از خشکسالی‌ها و کم بارشی‌ها است چون آب‌های سطحی دیده می‌شوند حساسیت بیشتری را برانگیخته می‌کنند اما منابع زیرزمینی چون در مقابل دیدگان نیست، حساس‌تر می‌شود. طرح تعادل‌بخشی در آب‌های زیرزمینی در دستور کار دولت است اما مشکل محدودیت منابع وجود دارد که با سازمان برنامه در حال بررسی هستیم تا این مشکل حل شود.

وزیر نیرو در پاسخ به این پرسش که اقدامات این وزارتخانه در زمینه تامین آب شرب در استان خوزستان و شهرهای خرمشهر و آبادان چگونه بوده است؟ اظهار کرد: اولا باید بگوییم که تمام استان خوزستان و کرمانشاه با این معضل روبرو نیستند؛ چرا که از شهرها و روستاهای بسیاری تشکیل می‌شوند، ولی همه آنان مشکل آب شرب ندارند، اما به هر حال استان خوزستان تحت تاثیر کم بارشی امسال بوده است و خیلی کمتر از آن استان کرمانشاه نیز با این موضوع مواجه شده است اما خوشبختانه در حال حاضر کیفیت آب شهرهایی که با این مشکل مواجه بودند بهتر شده است و طرح آبرسانی غدیر را هم دنبال می‌کنیم که طی آن بتوانیم آبی با کیفیت بهتر به این شهرها برسانیم که تا ۱۵ تیرماه نیز این طرح به بهره‌برداری خواهد رسید و مشکل آب خرمشهر و آبادان حل خواهد شد و شهروندان این خطه آب با کیفیت خواهند نوشید.

وی ادامه داد: اما موضوع کم بارشی و کمبود آب کسانی را در خارج از کشور به هوس انداخته که التهاباتی را در کشور سازمان دهند که یکی از آنها شکل دادن به بحث فروش آب و صادرات آن به کشورها اطراف ایران است در حالیکه هیچ قصدی برای انتقال و فروش آب به هیچ کشوری وجود ندارد و چنین کاری انجام نمی‌شود.

اردکانیان تصریح کرد: اصلی‌ترین فردی که در اوایل دهه ۸۰ شمسی و آن زمانی که این موضوع مطرح شده بود با آن مقابله کرد و همه تمهیدات لازم را انجام داد تا از انتقال آب به کشور کویت جلوگیری کند معاون وزیر بود و امروز از بد حادثه برای کسانی که دنبال چنین مسائلی هستند وزیر نیروست پس این وزارتخانه آمادگی لازم را دارد که با چنین بحث‌هایی مقابله کند و قطعا چنین اتفاقی رخ نخواهد داد.

وزیر نیرو در پاسخ به پرسشی در مورد برنامه‌های دولت برای مقابله با فرونشست دشت‌ها، بیان کرد: ما رفتارهای صحیح و مناسبی در استفاده از منابع زیست محیطی نداشتیم و رفتار ما باید تصحیح شود. کارگروه ملی سازگاری با کم آبی برنامه‌های وزارتخانه‌های نیرو، کشاورزی، صنعت، کشور و سازمان برنامه و بودجه و محیط زیست را در دست بررسی دارد. به صورت منظم جلسات دو هفته یک بار هم برگزار می‌شود و کمیته‌های استانی این کارگروه نیز با مسئولیت استانداران تشکیل می‌شود. مساله فرونشست در دستور کار است و ما باید رفتار خود را در این زمینه تصحیح کنیم. جامعه مصرف‌کننده، تولیدکننده، ناظر و مجری همه باید کمک کنند. زیربنای تصحیح رفتارها هم آگاهی‌رسانی است. هر نوع بدرفتاری ما با طبیعت بی‌پاسخ نخواهد ماند.