دکتر لاریجانی :

دشمنان به دنبال ایجاد فضای ریاضتی برای اقتصاد ایران هستند

به گزارش نویدتهران،رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: دشمنان ملت ایران به دنبال ایجاد فضای ریاضتی برای اقتصاد کشور هستند اما ملت و همه بخش‌های حکومت می‌توانند این فضا را تبدیل به دوره بازسازی درونی اقتصاد ملی کنند.
دکتر علی لاریجانی در نشست علنی امروز (یکشنبه، 31 تیرماه) مجلس شورای اسلامی،با تبریک ایام دهه کرامت و میلاد مسعود امام رضا (ع) و همچنین ولادت حضرت معصومه (س) و بزرگداشت حضرت شاهچراغ (ع) در نطق پیش از دستور خود گفت: در دوره بسیار حساس از تاریخ انقلاب هم از جهات بین‌المللی و هم از بعد مولفه‌های منطقه‌ای و وضعیت اقتصادی داخلی کشور قرار داریم که در تحلیل شرایط و یافتن راه‌حل‌ها باید به تمام ابعاد سه‌گانه مذکور توجه تام داشت.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: از جهت بین‌المللی، با همه خصومتی که آمریکا پس از انقلاب علیه ملت ایران روا داشت اما در موضوع هسته‌ای وقتی که آمریکا پیشنهاد مذاکره برای حل مسئله را از طریق یکی از کشورهای منطقه مطرح کرد بعد از طی مراحلی برای ساماندهی پایه های گفت‌وگو که یکی از آنها پذیرش غنی‌سازی در ایران بود، ایران پذیرفت که مذاکرات در قالب مذاکرات 1+5 انجام شود تا در این گفت‌وگوها تحریم‌ها برداشته شود و مسیر قابل تأیید آژانس از نظر فناوری هسته‌ای فراهم شود.

وی تصریح کرد: پس از دو سال مذاکره هسته‌ای توافقی حاصل شد تا امروز بیش از 12 گزارش از آژانس منتشر شده ایران متعهدانه عمل نمود اما در طرف مقابل آمریکا از ابتدا با کم کاری به تعهد خود عمل ننمود تا دوره رئیس جمهور فعلی آمریکا فرا رسید که به کلی از توافق خارج شد، اما نکته مهم این است مسئولان کشور برای بهبود شرایط مخصوصا از بعد اقتصادی تلاش خود را حتی از طریق مذاکره با دشمن انجام دادند، بعد از خروج آمریکا از توافق هسته‌ای، اتحادیه اروپا مکرر تقاضا داشتند که ایران متقابلا بر اساس حق قانونی خود مقابله به مثل نکند و از توافق هسته‌ای خارج نشود و قول دادند که ساز و کارهایی تدارک ببینند که منافع توافق هسته‌ای را برای ایران فراهم کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: ایران تقاضای اروپایی‌ها را رد نکرد به دلیل اینکه تا آنجا که امکان دارد شرایط برای مردم از لحاظ اقتصادی مشکل نشود که البته هنوز این موضوع به نتیجه عملی نرسیده و مذاکره با اروپایی‌ها ادامه دارد. از مجموعه این مسیر حرکتی یک نقطه قطعی است که ایران در مسیر پیشرفت و تکنولوژی هسته‌ای از همه روش‌ها برای رفع سوء تفاهمات و حل مسئله به نحوی که فشار اقتصادی به مردم وارد نشود بهره خواهد برد و این مسیر را ادامه می‌دهد.

ملت ایران ملتی صبور و اهل تعامل است اما عزت خود را حراج نمی‌کند

وی تصریح کرد: به نظر می‌رسد که وارد مرحله جدیدی شده‌ایم که جوهره آن این است که طرف مقابل تصور دارد که با فشار اقتصادی می‌تواند خواسته‌های نامعقول و سلطه طلبانه خود را به ملت ایران تحمیل کند و در اینجا است که باید به آنها فهماند ملت ایران، ملتی صبور و اهل تعامل است اما عزت خود را حراج نمی‌کند و غیرت ملی ایرانیان اجازه نمی‌دهد به خاطر خوی سلطه‌طلبانه آمریکا، آینده خود را از لحاظ پیشرفت و تکنولوژی نادیده بگیرند.

دکتر لاریجانی افزود: هر چند دشمنان تئوری فشار و ریاضت اقتصادی را برای ملت ایران در نظر گرفته‌اند اما ملت و همه بخش‌های حکومت می‌توانند این فضا را تبدیل به دوره بازسازی درونی اقتصاد ملی کنند؛ ظرفیت نیروی انسانی متخصص و زمینه‌های جهش اقتصادی با تکیه بر منابع گوناگون فرصت طلایی را در اختیار کشور قرار می‌دهد تا با احیای منابع به وسیله نیروهای متخصص، ظرفیت‌های جدیدی برای اقتصاد ملی خلق کند.

رئیس قوه مقننه ادامه داد: در توسعه کشور باید به جای بهره جستن از واردات محصولات، تکنولوژی با سرمایه ایرانی از جهت مادی و علمی سامان یابد و وزارتخانه‌ها و شرکت‌های ایرانی فرصتی پیدا می‌کنند تا با همکاری دانشگاه‌ها و موسسات دانش بنیان دوره‌ای از شکوفایی علمی و تکنولوژی ایجاد کنند و همچنین برخی از اشکالات در مسیر توسعه وجود داشته که دولت‌ها معمولا از کنار آن عبور می‌کردند و انباشت آنها باعث ایجاد برخی نابسامانی‌ها مانند مشکلات صندوق‌های بازنشستگی، بانک‌ها، نقدینگی، کمبود آب و … شده که در این دوره فرصت رسیدگی جدی به آن فراهم می‌شود و نتیجه آن که گرچه دشمنان ملت ایران به دنبال ایجاد فضای ریاضتی برای اقتصاد کشور هستند اما همه ملت و بخش‌های حکومت می‌توانند این فضا را تبدیل به دوره بازسازی درونی اقتصاد ملی کنند.

وی گفت: در دوره جنگ تحمیلی تحریم‌های دشمنان علیه نظام جمهوری اسلامی، ملت ایران را بیشتر مصمم کرد و باعث شد در تکنولوژی مخصوصا در زمینه ساخت موشک روی دانش داخلی تمرکز شود و مجبور بودیم با صبر و استقامت به ساخت انواع موشک مسلط شویم.

دکتر لاریجانی افزود: امروز ایران از قدرت بازدارندگی دفاعی برخوردار شده و دیگر مناقشه تهدید جنگ علیه ایران مطرح نیست بلکه سخن از کاستن برد موشک‌های ایران می‌شود که این قدرت بازدارندگی دفاعی نتیجه تلاش‌های آن دوره بازسازی درونی بنیه دفاعی است به همین منوال دوره تمرکز بر حل مسائل درونی اقتصاد باید پیگیری شود و این رهاورد در آینده باعث خواهد شد که دیگر آمریکا با ایران امروز مواجه نخواهد بود که بتواند با تهدید به تحریم اقتصادی زورگویی کند و با ایرانی با اقتصاد مقاوم و زاینده و مسلط به تکنولوژی‌ روبرو می‌شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی ادامه داد: لازمه توفیق در این دوره این است که اولاً یک تحلیل مشترک در کشور وجود داشته باشد و به جای تهدیدهای سطحی سیاسی و خط‌بازی‌ به حاق توسعه درونی کشور توجه شود. ثانیاً‌ همه بسترهای توسعه درونی کشور از نظر ایجاد فضای تلاش علمی و تکنولوژیک برای جوانان و مخصوصاً افراد تحصیلکرده فراهم شود و چون زمینه استفاده از امکانات بیرونی کمتر فراهم است تکیه بخش‌های مختلف به طور طبیعی به سوی توانمندی‌های درونی سوق پیدا می‌کند و باید از این فرصت بهره جست.

مرکز پژوهش‌ها و کمیسیون‌های تخصصی زمینه‌های بازسازی درونی اقتصادی را مبنای بررسی خود قرار دهند

وی تصریح کرد: چالش‌های مهم کشور که ذکر شد با همکاری دولت و مجلس به سمت راه‌حل‌های علمی سوق پیدا کند و به جای اقدامات زودگذر و شعاری مشکلات به بهره جستن از آراء صاحبنظران به راه‌حل برسد. توصیه می‌کنم مرکز پژوهش‌های مجلس و کمیسیون‌های تخصصی بر این اساس زمینه‌های بازسازی درونی اقتصادی را مبنای بررسی خود قرار دهند و کلید کار بر این است که اولاً ضوابط و مقررات حضور جوانان در عرصه توسعه کشور آسان شود و نیازهای قوانینی جدید را برای این دوره فراهم کنند و با همکاری بخش‌های تخصصی دولت، زمینه‌های سرمایه‌گذاری بر بدنه حضور ملت به طور واقعی در پویایی اقتصاد فراهم شود.

دکتر لاریجانی گفت: البته در این مسیر از ساز و کاری که رهبر معظم انقلاب در هماهنگی قوا تدارک دیدند نیز می‌توان استفاده کرد بنابراین کمیسیون‌ها دو وجه را می‌توانند مدنظر قرار دهند هم در اصلاح قوانین و بهسازی زمینه‌های توسعه متناسب این دوره اقدام کنند و هم پیشنهاداتی برای تصمیمات شورای هماهنگی فراهم کنند تا از توان همه قوا استفاده شود.

پشت فوران جریان تروریسم در منطقه قدرت‌های بزرگ و برخی کشورهای نادان منطقه بودند

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: در زمینه مسائل منطقه‌ای جمهوری اسلامی در سال‌های اخیر تمام تلاش خود را برای سرکوب جریان مخرب تروریسم به کار گرفت تا در سوریه و عراق داعش و سایر گروه‌های تروریستی نتوانند امنیت منطقه را به هم بزنند و همه می‌دانند پشت فوران جریان تروریسم در منطقه قدرت‌های بزرگ و برخی کشورهای نادان منطقه بودند و هستند اما با استقامت ملت، کمر جریان تروریسم شکسته شد گرچه دنباله‌های آن هنوز هم تحرکاتی دارند کما اینکه با حمایت‌های آن کشورها روز گذشته شاهد اقدام ایذایی آنان در منطقه مریوان بودیم و فرزندانی از ملت ایران به شهادت رسیدند.

حمایت از بنیه دفاعی کشور جهت حفظ امنیت ملت از ضروریات است

وی تصریح کرد: همین حادثه نشان می‌دهد که هدف اصلی تروریست‌ها امنیت ملت ما بود و هست و تلاش نظام جمهوری اسلامی در این سال‌ها صیانت از امنیت ملی کشور بوده است و بدون امنیت نمی‌توان به هیچ توسعه‌ای دست یافت لذا حمایت از بنیه دفاعی کشور جهت حفظ امنیت ملت نیز یکی از ضروریات این دوره است که ان‌شاءالله با صلابت پیگیری خواهد شد.

آمریکا و ررژیم صهیونیستس خلاف نظامات بین‌المللی تصمیمی نژادپرستانه در پارلمان رژیم صهیونیستی تصویب کردند

دکتر لاریجانی گفت: حادثه نفرت‌برانگیز پارلمان رژیم صهیونیستی در روزهای گذشته نشانگر آن است که آمریکا و رژیم صهیونیستی از هر دری برای وارد کردن نابسامانی امنیتی در منطقه استفاده می‌کنند، آمریکا و رژیم صهیونیستی که سال‌ها با توافقاتی نظیر اسلو ژست مصالحه برای فلسطینی‌ها را می‌گرفتند یکباره از لاک حقوق بشری خارج شدند و خلاف همه نظامات بین‌المللی تصمیمی کاملاً نژادپرستانه را در پارلمان رژیم صهیونیستی تصویب کردند که همه حق فلسطینی‌ها در سرزمین آبا و اجدادی‌شان را از آنان نفی می‌کردند و آن را یکسره یهودی و با زبان عبری نامیدند.

وی افزود: ظاهراً معامله فضاحت‌بار قرن که آقای ترامپ نوید آن را می‌داد رخ کریه خود را نشان داد این تصمیم ناشیانه آغاز یک سلسله مناقشات در منطقه خواهد بود و حتی همپیمانان آمریکا نیز این اقدام را تقبیح کردند و ملت رشید فلسطین و ملت‌های منطقه اجازه نخواهند داد که صهیونیست‌های پررو منطقه را مجدداً دچار هرج و مرج کنند.

رئیس مجلس شورای اسلامی یادآور شد: مجلس شورای اسلامی این اقدام نژادپرستانه را محکوم می‌کند و از مجامع بین‌المللی مخصوصاً بین‌المجالس اسلامی می‌خواهد هر چه سریع‌تر با تشکیل جلساتی در این زمینه به مقابله با این دسیسه نابخردانه اقدامات لازم را سامان دهند.

تسلیت رحلت عالم پارسا آیت الله شیخ مرتضی تهرانی

گفتنی است دکتر لاریجانی رحلت عالم پارسا آیت الله شیخ مرتضی تهرانی را به خانواده محترم و شاگردان این عالم و همچنین ملت ایران تسلیت گفت.