رحمانی:

در واگن سازی شرایط خودکفایی فراهم شده است

به گزارش نویدتهران،وزیر صنعت، معدن و تجارت در جربان بازدید از هفتمین نمایشگاه حمل ونقل ریلی گفت: خوشبختانه گام های موثری در مسیر خودکفایی تولید انواع واگن و لوکوموتیودر سطح کشور برداشته شده و هم اکنون بیش از 75 درصد واگن های مسافربری، 85 درصد واگن های باری و 33 درصد واگن های مترو را در داخل کشور تولید می کنیم.

رضا رحمانی افزود: در این حوزه توانمندهای صنعتی خوبی داریم و به سرعت در حال پیشرفت هستیم.
وی خاطرنشان کرد: با افزایش سفارش داخلی، قطعا تعمیق ساخت داخل در این بخش از رشد بیشتری هم برخوردار خواهد شد.
وزیر صنعت ادامه داد: تامین مالی سفارشات یکی از دغدغه های اصلی تولید کنندگان بخش ریلی است که در هیات وزیران موضوع مطرح شده و با جدیت در حال پیگیری می باشد.
رحمانی اظهار داشت: در بخش واگن سازی تا حدود بسیاری خودکفا شده ایم و با پیگیری های انجام گرفته در داخلی سازی قطعات می توانیم تصویر خوبی از آینده این صنعت در کشور داشته باشیم.
وی تاکید کرد: هر جای ایران که صنعتگران ما بتوانند قطعه ای یا تجهیزاتی را بومی سازی و تولید کنند حتما به وزارت صنعت، معدن و تجارت مراجعه نمایند و برای ممانعت از واردات قطعه مشابه ما را مطلع سازند.
رحمانی گفت: طبق قانون و بر اساس اهداف “رونق تولید”، همه واحدهای مصرف کننده موظف هستند از قطعات ساخت داخل استفاده نمایند و البته هم دولت و هم وزارت صنعت این موضوع را با جدیت بسیاری دنبال می کند.
وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: در صورت اطلاع از تولید داخل هر قطعه صنعتی، حتما واردات آن را ممنوع می کنیم و یا با موانع تعرفه ای هزینه واردات را افزایش خواهیم داد.
گفتنی است در جریان این بازدید فرشاد مقیمی، معاون امور صنایع وزیر و محمد باقر عالی معاون وزیر و رییس هیأت عامل سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو)، رضا رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت را همراهی و نیز بازدیدی از غرفه اختصاصی ایدرو انجام شد.