در همایش روز صنعت و معدن مطرح شد؛

در مبارزه با فساد، حد و مرزی نمی‌شناسیم

به گزارش نویدتهران،وزیر صنعت: بیش از ۱۰۰ هزار میلیارد تومان طرح‌های معدنی به مناسب چهلمین سال انقلاب آماده افتتاح است

رضا رحمانی در همایش روز صنعت و معدن گفت: درسالی که گذشت صنعتگران ما جهادی عمل کردند وتحریم‌ها مانند­ محاصره دریایی، هوایی­ و زمینی به معنی رایج نبود و در تولید ­و نقل و انتقالات ­با مشکل مواجه شد.

وی با بیان اینکه ­اولین تحریم‌های این دوره در بخش صنعت بود ادامه داد: سخت ترین­ تحریم‌ها را اعمال کردند، زیرا باور داشتند که تاپایان سال ۹۷ تولید ما را از کار می‌اندازند، اما ما با همت صنعتگران، تولید ما امروز پابرجاست.
وی ادامه داد: صنعتگران راه‌های جدیدی را ابداع و ایجاد کردند و باعث شدند تا امروز سرپا بایستیم و تولید کنیم.
رحمانی با بیان اینکه ­امسال برنامه‌های منظمی تدوین کردیم تصریح کرد: اگر پارسال راهبرد ما حفظ تولید موجود بود امسال نهضت ساخت داخل مانند نهضت فعال سازی معادن را راه اندازی کردیم، زیرا نهضت ساخت داخل می‌تواند صنعت ما را رونق دهد.
وی بیان کرد: جلساتی را با صنایع پتروشیمی، سیمان، صنعت ریلی و قطعه سازان برگزار کردیم. امسال در شهرستان‌ها و استان‌ها طرح‌های را آغاز کردیم و آثارش را می‌بینیم.
رحمانی افزود: در سال ۹۷ واردات پوشاک منفی ۳۱ و صادرات مثبت ۶، واردات کفش منفی ۷۷ و صادرات مثبت ۲۴ بود که نشان می‌دهد کار‌هایی که شروع کردیم به ­نتیجه رسیده است، ­ استراثراژی ما همین است.
وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: با افتخار می‌گویم بخش خصوصی رزمندگان ما هستند و تحریم‌ها را شکست دادند.
وی ادامه داد: ما به دنبال رونق تولید هستیم، بیکاری کارگران و جوانان دغدغه اصلی مسئولین دولتی است.
رحمانی ادامه داد: برای همه صنایع ریلی، دریایی و ­سایر صنایع ­برنامه داریم که باید از نظر مالی تامین شود، به طور مثال ­در بخش ریلی تا ۱۰ سال اینده به دلیل سفارشات، همه واحد‌های واگن سازی ما با ۱۰۰ درصد ظرفیت و توان می‌توانند با سه شیفت کاری به فعالیت خود ادامه دهند ­.
وی با بیان اینکه تنها ایراد تولید ما تامین مالی است گفت: یکی از محور‌های ما سازوکار‌های جدید برای تامین مالی است. ما مکاتباتی انجام داده ایم که تولید به چه میزان ارز و ریال احتیاج دارد و برای ان برنامه ریزی کرده ایم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ­با بیان اینکه باید در تخصیص منابع بهینه عمل کنیم ­گفت: یکی از راهکار‌های اساسی رونق صادرات است­ و برنامه‌ای برای صادرات درکشور‌های اطراف بالاخص ۱۵ کشور همسایه داریم.
وی افزود: برنامه‌ای در حوزه مدیریت بازار و تقاضا در دستور کار خود ­قرار داده ایم و بازدید میدانی از بسیاری از واحد‌ها داشتیم و در حمایت از تولید حد و مرزی نداریم وتلاش می‌کنیم ­مواد اولیه را به تولید کننده برسانیم.
رحمانی ادامه داد: تامین مواد اولیه برای پتروشیمی، فولاد، کشتیرانی­ و ریلی ­اغاز شده است و به سمت الکترونیکی شدن سامانه‌ها رفتیم و در طی یکسال ۸ سامانه تکمیل و به روز رسانی شد.