رئیس سازمان حج و زیارت :

در صورت اعلام سهمیه مازاد، آماده سازماندهی و اعزام حجاج هستیم

به گزارش نویدتهران،رئیس سازمان حج و زیارت با بیان اینکه اعزام زائران حج تمتع 98 از امروز آغاز شده است و تا 14 مردادماه ادامه دارد ، گفت : در صورت اعلام سهمیه مازاد از سوی عربستان ، آماده سازماندهی و اعزام زائران به حج بر اساس سهمیه را داریم.

علی رضا رشیدیان  تصریح کرد : به محض قطعی شدن این سهمیه با توجه به اینکه در استان هایی چون اصفهان، مشهد ، تهران و تبریز ،زائران متقاضی و ثبت نام شده داریم ، کاروان ها ساماندهی شده و حوزه نمایندگی ولی فقیه در حج و زیارت نیز برای این جمعیت برنامه های آموزشی لازم را تدارک دیده و نیز روحانیون کاروان ها هم تعیین شده اند.
وی ابراز امیدواری کرد : با اعلام این سهمیه بتوان زائران را به سفر حج تمتع در قالب کاروان های مدینه ساماندهی شوند.
وی در ادامه با بیان اینکه در حال حاضر 86 هزار و 550 زائر حج تمتع در قالب 573 کاروان ساماندهی شده اند که عملیات رفت و برگشت آنها در مجموع با 722 پرواز شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی از 19 ایستگاه پروازی انجام می شود.
وی با بیان اینکه اعزام پروازها از امروز 17 مرداماه آغاز شده و 29 روز تا 14 مرداد ماه به طول می انجامد ، گفت : عملیات بازگشت هم از 26 مردادماه به مدت 23 روز تا 17 شهریور ماه از عربستان به سوی مقاصد مختلف کشور انجام خواهد شد .
رشیدیان تصریح کرد : به طور متوسط طی این ایام روزانه 13 تا 14 پرواز از 19 مبدا پروازی به مقصد عربستان انجام می شود.
وی با تاکید بر اینکه کلیه اقدامات لازم برای تامین رفاه ،آرامش و سکونت توام با آسایش زائران در عربستان انجام شده و پرسنل و کارگزاران طی روزهای گذشته در مکه و مدینه مستقر شده و آماده استقبال و استقرار و خدمات دهی به زائران هستند.
وی با تاکید براهمیت حفظ عزت ، کرامت و امنیت زائران گفت : تفاهم نامه ای هم در این رابطه با وزیر حج عربستان امضا کردیم که دولت عربستان هم خودش را ملزم به انجام این مفاد به عنوان یک وظیفه د خصوص ضیوف الرحمان می داند
رشیدیان افزود : علاوه بر این طی توافقی که با دولت عربستان داشتیم با توجه به تعطیلی سفارت و کنسولگری ما در عربستان هیاتی کنسولی از وزارت امور خارجه متشکل از 10 نفر به عریستان اعزام شد تا در ایام حج در این کشورمستقر شده و خدمات لازم را در خصوص حمایت از اتباع ایرانی انجام دهند.
وی اظهار کرد : در مذاکره با طرف عربستانی هیچ مشکلی نداشتیم و این مذاکره یکی از روان ترین و سهل ترین مذاکرات سال های اخیر را برای حج سال 1440 با این کشور داشتیم چنانکه در کنار تفاهمات کنسولی و خدماتی ، تعداد حجاج ایرانی امسال نسبت به پارسال بیش از 3 هزار نفر افزایش یافت .
وی تصریح کرد : تامین امنیت ، عزت و کرامت حجاج بند اول و اصلی مذاکرات با وزیر حج عربستان بود در این راستا هیات کنسولی اعزام و فعال شد و و در تفاهم نامه ای که با وزارت حج عربستان منعقد شده ما بدون مشکلی بتواینم عملیات حج را پیگیری کرده و به انجام برسانیم .
رئیس سازمان حج و زیارت افزود : به منظور پیگیری موضوعات اجرایی حج، امسال دفتر سازمان حج و زیارت در عربستان فعال شد که همین امر خود موجب شد تا کارگروه های مربوط به مسکن، تغذیه، تدارکات ، حمل و نقل و بهداشت و درمان سریعتر و زودتر در منطقه مستقر شده و امورشان را پیگیری کنندو قراردادهای مربوط به این حوزه به موقع منعقد شود.
وی در پاسخ به سووالی در مورد وضعیت عمره مفرده ، عنوان کرد : محور تمرکزما همواره بر تضمین امنیت ،عزت و کرامت عمره گذارانمان است و در این راستا احتمال می رود در موسم حج مذاکراتی را با طرف عربستانی داشته باشیم که در صورت تحقق شرایط ما مقدمات این سفر را پیگیری می کنیم .
وی تصریح کرد : در عین حال یکی از شروط اصلی ما در کنار آن سایر مباحث ،تحقق حضور کنسولی ما برای حمایت های لازم از اتباع ایرانی در طول سفرهای عمره است ضمن آنکه هم اکنون هم موضوع احتمال فعال شدن دفتر حافظ منافع وجود دارد.
رئیس سازمان حج و زیارت در زمینه جمعیت عمره گذارهم افزود : با توجه به توانایی و ظرفیت شرکت های دو طرف برای ارائه خدمات ، امار عمره گذاران در مذاکرات دو طرف مشخص می شود که با توجه به اینکه سال گذشته 6 تا 7 میلیون عمره گذار به عربستان رفتند در صورت تحقق شروط و تفاهم این ظرفیت بین 100 تا 150 هزار نفر خواهد بود البته هنوز هیچ گفت و گویی در این رابطه نشده است.
وی در بحث آخرین وضعیت شهدای منا هم گفت : تمامی شهدای منا شناسایی شدند و آخرین گروهی که مانده بودند بعد از آزمایشهای «دی ان ای» موضوع به طو ر رسمی به خانواده اعلام شد و شهید بلاتکلیف نداریم.