عبدالرضا رحمانی‌فضلی:

در خرمشهر هیچ کشته‌ای نداشتیم

به گزارش نویدتهران،وزیر کشورگفت: رضایتمندی مردم اولویت اصلی وزارت کشور است و آن را مخرج مشترک همه فعالیت ها می دانیم.

عبدالرضا رحمانی وزیر کشور و دبیر ستاد مبارزه با مواد مخدر در ابتدای نشست خبری خود با بیان اینکه اولویت نخست ما همچنان امنیت است ، افزود : تامین امنیت را محور اصلی و بستر همه فعالیت ها می دانیم.
وی با بیان اینکه پایه امنیت ما مردم هستند ، گفت : محور بعدی وحدت و انسجام ملی است . در واقع وحدت، انسجام ملی و رضایت‌مندی مردم جزو اولویت‌های وزارت کشور بوده است.
وزیر کشور افزود: در این راستا معاونت‌های مختلف وزارت کشور وظیفه پاسخگویی داشتند.
وزیر کشور در ادامه به بحث توسعه کشور اشاره کرد و افزود: در بحث توسعه برمبنای موضوعات مختلف اقتصادی و اجتماعی و سیاسی ، وزارت کشور نقش اصلی و هماهنگی را بر عهده دارد؛ لذا تلاش کردیم امور توسعه را که به نقش وزارت کشور مربوط می‌شود به نحو احسن پیگیری کنیم.
وی همچنین به بحث آسیب های اجتماعی اشاره کرد و گفت : در این خصوص نیز ماموریتی در دو سال گذشته بر عهده وزارت کشور گذاشته شد که جزو اولویت های اصلی فعالیت های ما قرار گرفت تا بتوانیم در حوزه ساماندهی این آسیب ها فعالیت ها را به گونه ای پیش ببریم که جبران عقب ماندگی نیز شود.

توضیح وزیر کشور درباره حوادث شب گذشته خرمشهر
وزیر کشور گفت : در خرمشهر هیچ کشته‌ای نداشتیم و تنها یک زخمی در این تجمعات گزارش شده که در مراکز درمانی تحت درمان است.
عبدالرضا رحمانی‌فضلی ، با اشاره به اتفاقات اخیر در خرمشهر گفت : در اعتراض هایی که به کف خیابان می‌آید ممکن است افرادی سوء استفاده کنند و یا عده‌ای احساسی و یا هیجانی شوند که موجب خدشه دار شدن نظم و انتظامات شده و به آشوب‌ها دامن بزنند لذا قوه قضاییه و نیروی انتظامی در این شرایط براساس مسئولیت‌هایی که دارند به موضوع ورود می‌کنند.
وزیر کشور گفت: در مواجهه بااین تجمعات سعی می‌کنیم ان‌ها را به روند قانونی خود هدایت کنیم، این اعتراضات را به مکان‌هایی ببریم که کمترین برخورد با مردم رادارند و در نهایت تلاش کنیم باروش‌های مسالمت امیز این تجمعات را در کوتاهترین مدت، تمام کنیم.
وزیر کشور در باره حادثه ایرانشهر هم گفت : تعداد افراد شاکی براساس مستندات ۴نفر است و وجود ۴۱ نفر شاکی در این پرونده حتما کذب است.
وی ادامه داد: مواردی که درباره این موضوع در نمازجمعه مطرح شد خلاف واقع بود که ایشان گفته‌های خود را اصلاح کرد و در کوتاه ترین فاصله افراد مجرم شناسایی شدند. در مرحله اول یک نفر و در مرحله دوم سه نفر شاکی خود را به مراجع قضایی معرفی کردند. دادستانی استان هم اعلام کرد افرادی که در این پرونده شکایت دارند، خواسته خود را مطرح کنند.
رحمانی فضلی گفت : معاونان خود و استاندار اعلام کردند که تعداد افراد شاکی به طور قطعی ۴ نفر بوده است و اگر تعداد اضافه شود اعلام می کنیم و قصد پوشاندن موضوع را نداریم.

مکان‌هایی پیش‌بینی شده است تا مردم به راحتی و با حفظ امنیت، اعتراضات خود را بیان کنند
وزیر کشور گفت: یکی از مهم‌ترین موضوعات که در سرلوحه کار وزارت کشور قرار دارد، حضور مردم و مشارکت سیاسی است؛ در همین راستا مکان‌هایی پیش‌بینی شده است تا مردم بتوانند به راحتی و با حفظ امنیت، اعتراضات خود را بیان کنند.
رحمانی‌فضلی با اشاره به مشارکت سیاسی مردم در حوزه‌های مختلف، اظهار داشت: یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که در سرلوحه کار وزارت کشور قرار دارد، حضور و مشارکت سیاسی مردم است؛ در همین راستا مکان‌هایی برای اعتراضات مردمی پیش‌بینی شده است تا مردم بتوانند به راحتی و با حفظ امنیت، اعتراضات خود را بیان کنند.
وی ادامه داد: در حوزه آزادی مدنی، تجمعات دانشگاهی و نشست‌های دانشگاهی در سال ۹۷ هیچ‌گونه مشکلی وجود ندارد و در این خصوص جلسات خوبی با حزب‌ها داشتیم و ملاحظاتی که در این خصوص داشتیم را اعلام کردیم.
وزیر کشور گفت: تلاش وزارت کشور در حوزه‌های مختلف این است که آرامش، نشاط و امنیت را برقرار کند.
وی در پاسخ به سوالی در خصوص مصرف مواد مخدر در کشور، افزود: با توجه به آمار معتادین کشور سالیانه هزار تن مواد مخدر در کشور مصرف می ‌شود و یکی از تقاضای ارز در بازار مربوط به مصرف مواد مخدر و قاچاق کالا بوده است.
رحمانی فضلی درباره دلایل اعتراضات مردمی در چند روز گذشته، گفت: اعتراضات مردمی دلایل مختلفی اعم از ناکارآمدی‌ها، عدم‌پاسخگوی در زمان مناسب و عدم اقناع مردم بوده است و هرگاه با مردم صحبت کرده‌ایم مردم ما را حمایت کردند؛ تحقیقات انجام شده تا به امروز نشان داده است که عده مشخص یا گروهی خاصی مردم را تحریک به اعتراضات کرده‌اند.
وی تصریح کرد: امروز کشورمان پیشرفت‌های زیادی داشته و باید مردم را به آینده امیدوار کرد. با خروج آمریکا از برجام، دشمن تبلیغات روانی زیادی علیه ایران انجام می‌دهد؛ اما ما باید با وحدت و انسجام با این هجمه مقابله کنیم.
رحمانی‌فضلی ادامه داد : اقتدار و امنیت کشورمان امروز در سایه وحدت و انسجام است. ما اعتراضات را به رسمیت می‌شناسیم؛ اما مردم باید بدانند که دشمن در این مواقع دست به کار می‌شود به عنوان مثال ما در موضوع کامیون‌داران با آرامش و گفت‌و‌گو توانستیم مشکلات را حل کردیم.
وزیر کشور با بیان اینکه مردم باید همواره هوشیار باشند، افزود: مردم باید بدانند دشمنی که در طول ۴۰ ساله گذشته همواره در مقابل ما بود؛ چرا امروز منافع مردم را در نظر گرفته است!
رحمانی فضلی با اشاره به اینکه طرح غدیر که توسط سپاه و قرارگاه خاتم در حال انجام است، گفت: طرح غدیر تا ۱۵ تیرماه افتتاح می‌شود و مشکل آب خرمشهر و آبادان برطرف خواهد شد؛ اما دشمن در این خصوص با تحریک کردن مردم به دنبال اعتراضات مردمی است.

رحمانی فضلی در پاسخ به سوال خبرنگاری در خصوص اینکه آیا موضوع آب در کشور امنیتی است، گفت: چیزی که در رسانه‌ها گفته می‌شود، صحیح نیست و موضوع آب امنیتی نیست. اعتراضات به دلیل هیجانات است.
وزیر کشور گفت: مسائل امنیتی این است که در دو سه‌ ماه اخیر ۲۰ تیم عملیاتی در مرزها متلاشی شدند و ۳۶ گروه در جوار مرزی با تزریق پول و کمک‌های مالی در حال فعالیت علیه جمهوری اسلامی هستند که خوشبختانه توسط نیروهای مسلح در رصد کامل هستند.