حضرت آیت الله جعفر سبحانی؛

درس آشنایی با عقاید وهابیت در حوزه های علمیه تدریس شود

به گزارش نویدتهران،حضرت آیت الله سبحانی با اشاره به این که هر فقیه و مجتهدی نیازمند صاحب جواهر است، گفتند: صاحب جواهر، پسری داشت که فوت کرد، جسد را شب نگهداشتند تا فردا دفن کنند، اما ایشان همان شب هم در کنار پیکر پسرش، مطالعات روزمره اش را ادامه داد.
حضرت آیت الله جعفر سبحانی، ظهر پنجشنبه در همایش روحانیون و طلاب تبریزی که در مسجد جامع تبریز برگزار شد، با اشاره به آیه ۳۹ سوره احزاب «الَّذينَ يُبَلِّغُونَ رِسالاتِ اللَّهِ وَ يَخْشَوْنَهُ وَ لا يَخْشَوْنَ أَحَداً إِلاَّ اللَّهَ وَ کَفي‏ بِاللَّهِ حَسيباً» ابراز داشتند: همه طلاب و روحانیون مصداق الذین در این آیه هستند تا رسالت های خدا را تبیین کنند.
ایشان با تاکید بر این که تکیه گاه ما در همه علوم، وحی الهی است و منشا سخن باید وحی خداوند باشد و کلام وحی خطاناپذیر است، افزود: اگر منبری رفتیم و کلمه قال الله و قال الصادق در آن نباشد مصداق آیه «الَّذينَ يُبَلِّغُونَ رِسالاتِ اللَّهِ» نخواهیم بود.
معظم له در ادامه بر ضرورت علم آموزی تاکید و تصریح کرد: جامعه امروز بر پایه علم است و اهل علم باید خود را مجهز به علم نقلی و عقلی کنند، پای منبری های شما مانند مخاطبان صد سال پیش نیستند، آنچنان باید مسلط باشید تا در مستمع تحول ایجاد کنید.
استاد درس خارج فقه و اصول ادامه داد: طلبه حداقل باید در طول شبانه روز، هشت ساعت کار علمی داشته باشد.
حضرت آیت الله سبحانی با ذکر خاطره ای گفتند: از حضرت امام خمینی(ره) سوال کردند تابستان در کجا بودید، فرمودند در شهر محلات، از ساعت شش قالیچه ای در حیات می انداختم و تا ساعت ۱۲ مطالعه می کردم.
ایشان تاکید کردند: این چنین شخصیت هایی براساس علم آموزی، تحولات عظیمی در جهان ایجاد کردند.
استاد درس خارج فقه و اصول با اشاره به این که هر فقیه و مجتهدی نیازمند صاحب جواهر است، عنوان کردند: صاحب جواهر، پسری داشت که فوت کرد، جسد را شب نگهداشتند تا فردا دفن کنند، اما ایشان همان شب هم در کنار پیکر پسرش، مطالعات روزمره اش را ادامه داد.
حضرت آیت الله سبحانی در بخش دیگری با بیان اینکه شخصیت های آینده کشور شما هستید، گفتند: شخصیت های علمی کشور از میان شما خواهد بود، برای اصلاح جامعه باید شخصیت را به فرزندان و نسل جوان تزریق کرد.
معظم له با بیان اینکه بنده سال ۱۳۱۸ در همین مدرسه علمیه طالبیه، دروس حوزوی را آغاز کردم، اظهار داشتند: حوزه علمیه باید نهضت جدیدی را شروع کرده و نهصت قبلی را نیز ادامه دهد.
این مرجع تقلید افزودند: مراجع و علما و اساتید بزرگی در این شهر وجود داشتند و شما وارث این سرمایه هستید.
آیت الله العظمی سبحانی گفتند: چراغ برخی از حجره های این مدرسه علمیه تا پاسی از شب روشن بود و بر این اساس، علامه طباطبایی ها و علامه جعفری ها از این شهر رشد کردند.
ایشان همچنین بر اهمیت حفظ وحدت تاکید کردند و ابراز داشتند: جمعیتی که متفرق باشد مانند کسی است که به چاه افتاده است، باید در مقابل تکفیری ها متحد باشیم، چرا که آن ها مسلمانان و تشیع را نشانه گرفته اند.
استاد درس خارج فقه و اصول افزودند: باید منطق آن ها را بدانیم و پاسخگو باشیم و در مقابل آن ها مجهز به سلاح علمی باشیم.
حضرت آیت الله سبحانی از طلاب خواستند با عقاید وهابیت آشنا شوند و تاکید کردند: باید در شناسایی وهابیت و ضررهای آن بر مسلمین آگاه باشیم، پیشنهاد می شود درس آشنایی با عقاید وهابیت در حوزه های علمیه تدریس شود.
ایشان در پایان تصریح کرد: آمریکای جهان خوار در ظاهر می گوید با تکفیری ها مبارزه می کند، اما دروغ می گوید، آن ها را ساخته اند تا ما را مشغول کنند.