وزیرآموزش وپرورش در آئین تکریم ومعارفه مدیرعامل کانون:

دانش آموزان بايد مهارت‌هايي را كه در زندگی نياز دارند، فرا گیرند

به گزارش نویدتهران،وزیرآموزش وپرورش گفت:کانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان باید به عنوان محیط دوم یادگیری دانش آموزان ایفای نقش کند.
سيد محمد بطحايي در آئین تکریم و معارفه مدیرعامل کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان با گرامی داشت یاد همه شهدا و امام راحل گفت: بسیار متاسفم كه امروز در شرایطی اين مراسم برگزار می شود که خانواده آموزش و پرورش سوگوار دانش آموزان است.

وزیرآموزش وپرورش مدرسه را رکن اصلی فرایند یادگیری دانست و بيان كرد: دانش آموزان بايد مهارت‌هايي را كه در زندگی نياز دارند، فرا گیرند.

وي با تاكيد بر اين كه مدرسه باید پاسخگوی همه نیازهای دانش‌آموزان باشد، گفت: مدارس شرایط پاسخگویي کامل به نيازهاي دانش آموزان را ندارند.

بطحايي افزود: ایام حضور دانش آموز محدود و محتواها پراکنده است به همين دليل توقع داریم در برنامه رسمی مدارس چیزهایي را دانش آموزان بیاموزند که در زندگی به آن نیاز دارند آزادی، مهارت و تعامل را تمرین کنند اما شرایط چنین نیست که اهداف مذکور محقق شود.

وزيرآموزش و پرورش گفت: تنوع در محیط‌های یادگیری یکی از اصول آموزش و پرورش پیشرفته است وکانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان باید به عنوان محیط دوم یادگیری دانش آموزان ایفای نقش کند زيرا محدودیت‌های مختلف مدرسه در کانون وجود ندارد و باهم افزایی کانون و مدرسه مي توانيم به اهداف خود برسيم.

وي کانون را شریک مدرسه در نظام تعلیم وتربیت عنوان كرد و افزود: شرط شراکت استفاده از امکانات کانون پرورش فكري كودكان و نوجوانان است.کانون محیط انعطاف پذیری است به شرط آنکه قالب‌های موثر در تصمیم گیری را کنار بگذاریم و اجازه هیم کانون و مدرسه درکنار هم قرار گیرد چراكه پیشینه خوب کانون می‌تواند در تربیت بچه‌ها به کار گرفته شود. مراكز کانون در بین همه مراکز یادگیری از جایگاه فاخری برخوردار است. این درجه از اعتماد در هیچ يك از مراکز یادگیری وجود ندارد و این سرمایه ارزشمندی است.

وزيرآموزش و پرورش افزود: همانطور که رئیس جمهور گفته است، کانون این پتانسیل را دارد که در آموزش مهارت‌های زندگی وارد شود و پژوهش را در دانش آموزان تقویت کند.

وي با اشاره به تولیدات انبوه در حوزه کودکان در کشور گفت: کانون باید در جهت رقابت با محصولات خارجی و حمایت از تولیدات داخلی و از توليدات فرهنگي داخلي حمايت كند.

بطحايي خاطرنشان كرد: اهداف تربیتي که در مدارس محقق نمی‌شود كانون مي تواند زمینه تحقق آن را فراهم کند تا کودک ایرانی با اعتماد به نفس و شاداب تربيت كنيم.

وي در پايان افزود: بسیاری از هنرمندان خود رامدیون کانون می دانند و دانش آموزان باید از این ظرفیت عظیم بهره‌مند شوند .