معاون سياسي وزير كشور در نشست خبري مطرح كرد:

دانشگاهي زنده و همراه با آرمان‌هاي انقلاب مي خواهيم

به گزارش نویدتهران،معاون سياسي وزارت كشور با اشاره به اينكه تا کنون در سراسر كشور 738 برنامه روز دانشجو اجرا شده و 262 برنامه نیز در روزهای آینده در دست اجراست، گفت: هدف برگزاري باشكوه مراسم 16 آذر بود كه خوشبختانه اين مراسم در سراسر کشور به خوبي برگزار شد.
اسماعيل جبارزاده در نشست خبري امروز خود درباره برگزاري مراسم روز دانشجو در دانشگاه‌هاي سراسر كشور با بيان اينكه روز 16 آذر نماد حق‌طلبي، آزادي‌خواهي، استكبارستيزي و قانونمندي دانشجويان است اظهار كرد: در دولت يازدهم بنا شد بزرگداشت روز دانشجو در دانشگاه ها مجددا احيا شود.
وي در ادامه افزود: از دو هفته پيش نيز جلسات مختلفي در ستاد وزارت كشور و كميسيون دانشجويي براي هماهنگي اين مراسم برگزار شد و هدف ما اين بود كه مراسم 16 آذر باشكوه‌تر از سال‌هاي گذشته برگزار شود. در همين راستا به شوراي تامين شهرستان‌ها، وزارت بهداشت و علوم مصوباتي ابلاغ كرديم از جمله آنكه همه مکلفند رویکردی قانونمند و عادلانه برای برگزاری مراسم 16 آذر در پیش بگیرند، دستگاه‌های خارج از دانشگاه دخالتي در برگزاری این مراسم ندارند و مسئولیت این مراسم برعهده خود دانشگاه است. ما تاکید کردیم حتما هیئت نظارت دانشگاه ها مسئولیت برگزاری مراسم را برعهده بگیرند و صفر تا صد برگزاري مراسم در اختيار دانشگاه باشد.
معاون سياسي وزير كشور با بیان اینکه حتما هيات‌هاي نظارت در دانشگاه مسئوليت برگزاري مراسم روز دانشجو را بر عهده دارند تصريح كرد: هدف برگزاري باشكوه مراسم 16 آذر بود كه خوشبختانه اين مراسم به خوبي برگزار شد.
وي همچنين با بيان اينكه تفاوت مراسم 16 آذر امسال با سال‌هاي گذشته، حضور رييس جمهور در دانشگاه سيستان و بلوچستان بود خاطرنشان كرد: معمولا رئيس جمهور در روز دانشجو در يكي از دانشگاه‌هاي تهران با دانشجويان ديدار مي كرد كه امسال ايشان تصميم گرفتند اين مراسم در يكي از استان‌ها برگزار شود. برگزاري اين مراسم در دانشگاه سيستان و بلوچستان نويد خوبي است كه مراسم‌هاي ملي را در استان‌ها برگزار كنيم تا موجب مشاركت همه استان‌ها در مراسم‌ها و امور ملي كشور شود. از رييس جمهور براي برگزاري اين مراسم در استان سيستان و بلوچستان قدرداني مي كنيم.
جبارزاده ادامه داد: روز 16 آذر امسال پنجشنبه بود که به همین دلیل مراسم این روز به هفته یا دهه تبدیل شد. تاکنون 738 برنامه اجرا شده و 262 برنامه نیز در روزهای آینده در دست اجرا است. این در حالی است که در سال گذشته فقط 376 برنامه روز دانشجو برگزار شده است. خوشحالیم هم به لحاظ کمیت و هم به لحاظ کیفیت برنامه های روز دانشجو به خوبی برگزار شد. خود دانشگاه‌ها مسئولیت برگزاری مراسم را بر عهده گرفتند که این قدم ارزشمندی است و جا دارد از همه دست اندرکاران برگزاری این مراسم از جمله شوراي تامين استان‌ها و شهرستان‌ها، هيات نظارت استان، كميسيون دانشجويي شورا، تشكل‌هاي دانشجويي و روساي دانشگاه‌ها تشکر کنم. از رسانه‌ها نيز كه در انتشار اخبار برگزاري مراسم روز دانشجو خوش درخشيدند، تشكر مي كنم.
وي همچنين با بيان اينكه دغدغه وزارت کشور ایجاد فضای امن و آرام همراه با همدلی و صمیمیت برای بزرگداشت شهدای 16 آذر بود تصريح كرد: شهداي 16 آذر سال 1332 الگوي خوبي براي دانشجويان هستند كه روحيه استكبارستيزي و آزادی خواهی و ايفاي نقش دانشگاهيان در حوزه‌هاي اجتماعي و سياسي را پايه‌گذاري كردند و خوشحاليم که اجزای جامعه دانشگاهي ادامه دهنده راه آنها هستند. کشور قائل به دانشگاهی زنده، در صحنه و همراه با آرمان‌های انقلاب اسلامي، امام راحل (ره) و رهبر معظم انقلاب است. دانشگاهی بدون حرکت سیاسی را قطعا هیچکدام از مسئولان قبول ندارند . دانشجو با روحیه آزادی خواهی می تواند نقش ارزشمندی در نقد مسئولان و آرمان‌خواهی داشته باشد. معتقديم دانشجويان مديران فرداي كشور هستند بنابراين در كنار آموزش علمي بايد آموزش سياسي، فرهنگي و اجتماعي داشته باشند كه بخشي از اين آموزش و تجربه اندوزی در چنين حركت‌ها و مراسم‌هايي فراهم مي‌شود. در طول سال هم اين آمادگي وجود دارد كه به مناسبت‌هاي مختلف با دانشجويان براي ايفاي نقش در عرصه‌هاي مختلف همكاري كنيم.
در ادامه اين نشست خبري جبارزاده در پاسخ به این پرسش که آیا این خبر صحت دارد که دانشگاه آزاد اسلامي مانع حضور اصلاح طلبان در مراسم 16 آذر شده است و آيا آماري درباره حضور گرايش هاي سياسي در دانشگاه‌ها براي مراسم روز دانشجو داريد اظهار کرد: برخی گزارش ها مشابه مطلبی که شما اشاره کردید در آخرین جلسه کمیسیون دانشجویی مطرح شد و نماینده دانشگاه آزاد كه در این كميسيون حضور داشت، موضوع را تکذیب کرد. از سويي هنوز مراسم 16 آذر به پایان نرسیده است و فعلا آماری به لحاظ حضور گرایش‌های سیاسی در دانشگاه ها نداریم. گزارش رسمی هم تا امروز واصل نشده که از حضور جریان اصلاح ‌طلب در دانشگاه ممانعت شده است ولی اگر گزارشی به ما برسد حتما بررسی می کنیم.
وي همچنين در پاسخ به پرسشي درباره اينكه آيا برنامه‌ای به دلیل دخالت نهادهای بیرون از دانشگاه لغو شده است، تصریح کرد: ورود نهادهای بیرون از دانشگاه به برگزاری این مراسم منع شده است و بر این اساس هیچ برنامه‌ای توسط این نهادها لغو نشد، اما برخی مراسم‌ها به دلیل لغو یا تاخیر پرواز مدعوین یا عدم هماهنگی خود برگزار كنندگان برنامه ها لغو شده است.
خبرنگاري پرسيد كه آيا برنامه‌اي با ورود شوراي تامين لغو شده است كه معاون سياسي وزير كشور در پاسخ اظهار كرد: نیازی به ورود شورای تامین براي هیچ برنامه‌ای نبود. همه این مراسم ها بدون تنش، درگيري و مسائل حاشیه‌ای در سراسر کشور برگزار شد.
از جبارزاده درباره علت برخي مسائل در خصوص نحوه حضور نمايندگان تشكل هاي دانشجويي در برنامه 16 آذر در دانشگاه سیستان و بلوچستان که با حضور رئیس‌جمهور برگزار شد سوال شد كه وی خاطر نشان کرد: همه مسئولیت برگزاری این برنامه بر عهده هیئت نظارت دانشگاه بوده است و وزارت کشور ورودی به محتوای مراسم 16 آذر در هیچ کجا نداشته است. از طرف مسئولان سیاسی استان نیز به این برنامه ورودی نشده است. مجموعه وزارت کشور فقط سیاست‌های کلی را ابلاغ می کند.
همچنين خبرنگاری این پرسش را مطرح کرد که آیا درخواست مجوزی براي برگزاري مراسم روز 16 آذر مطرح شده که وزارت کشور با آن موافقت نکرده باشد که وی در پاسخ گفت: برای برگزاری مراسم 16 آذر، وزارت کشور یا استانداری‌ها مجوز نمی دهند بلکه درخواست‌ها به هیئت نظارت دانشگاه می رود و این هیئت مرجع تشخیص و بررسی درخواست‌ها است.
جبارزاده همچنین در پاسخ به سوالی در خصوص علت لغو برنامه 16 آذر در يكي از واحدهاي دانشگاه آزاد اسلامي تصریح کرد: ما ابلاغ کرده‌ایم كه دانشگاه‌ها و هیئت نظارت دانشگاه‌ها، مسئولیت برگزاری مراسم روز دانشجو را برعهده دارند. مطلبی در این باره كه شما اشاره كرديد، رسما به ما گزارش نشده اما اگر گزارشی به ما برسد علت آن را حتما بررسی می کنیم. وزارت کشور قطعاً برگزاري باشكوه مراسم روز دانشجو را دنبال کرده است.
وی در پایان در پاسخ به پرسشي درباره ادامه جابجایی استانداران گفت: در حد دو یا سه استان دیگر تغییر استاندار داریم و پس از آن، موضوع تغییرات در این مقطع به بسته می شود.