لحظاتی پیش؛

خروج شیطان بزرگ از برجام

به گزارش نویدتهران،رئيس جمهور آمريکا با اعلام خروج اين کشور از توافق هسته اي با ايران دستور اعمال مجدد تحريم هاي اقتصادي ايران را نيز امضا کرد.

دونالد ترامپ رئيس جمهور آمريکا در نطقي که بيشتر شبکه هاي جهاني آن را پوشش دادند، مدعي شد توافق هسته اي با ايران کاستي هاي زيادي دارد و ايران به تعهد خود پايبند نبوده است.
به گزارش شبکه تلويزيوني بي بي سي؛ ترامپ گفت هم ميهنان آمريکايي من؛ امروز مي خواهم جهانيان را در جريان تازه ترين تلاش هاي خود براي جلوگيري از دستيابي ايران به سلاح اتمي قرار بدهم.

وي مدعي شد: ايران مهمترين دولت حامي تروريسم است، موشک هاي خطرناک را صادر مي کند، به درگيري ها در سراسر خاورميانه دامن مي زند و از دست نشانده هاي تروريست و شبه نظامياني مانند حزب الله، حماس، طالبان و القاعده حمايت مي کند.

ترامپ مدعي شد: در طول سال ها، ايران و دست نشانده هايش سفارت آمريکا و تاسيسات نظامي آمريکايي را منفجر کردند و صدها نظامي آمريکايي را به قتل رساند و شهروندان آمريکايي را ربودند، شکنجه کردند و به قتل رساند.
وي گفت در سال دو هزار و پانزده، دولت پيشين در کنار ديگر کشورها به توافقي درباره برنامه اتمي ايران ملحق شدند. اين توافق به برنامه جامع اقدام مشترک يا برجام معروف بود. از نظر تئوري، اين به اصطلاح توافق ايران بايد آمريکا و متحدانش را از جنون و کابوس بمب اتمي ايران محافظت مي کرد؛ سلاحي که فقط بقاي رژيم ايران را به خطر مي انداخت.
رئيس جمهور آمريکا افزود در واقع اين توافق به ايران امکان داد به غني سازي ادامه بدهد و در طول زمان، به اندازه اي که بتواند فرار هسته اي کند، غني سازي انجام دهد. توافق باعث شد تحريم هاي فلج کننده اقتصادي در ازاي برخي محدوديت هاي بسيار ضعيف در فعاليت هاي رژيم ايران برداشته شود و هيچ محدوديتي بر ديگر رفتارهاي نادرست ايران قرار نگرفت.
ترامپ گفت از جمله فعاليت هاي مخرب اين کشور بايد به فعاليت هاي ايران در سوريه، يمن و ديگر نقاط سراسر دنيا اشاره کرد؛ به ديگر سخن، در زماني که آمريکا بيشترين اهرم فشار را در اختيار داشت، اين توافق فاجعه بار به اين رژيم، ميلياردها دلار برگرداند که برخي از اين پولها به صورت نقدي بودند که شرمساري بزرگي براي من به عنوان شهروند و همه شهروندان آمريکا بود. توافقي سازنده را مي شد به سادگي در آن زمان به دست آورد ولي اينگونه نشد.
ترامپ در ادامه با اعلام خروج اين کشور از توافق هسته اي با ايران دستور اعمال مجدد تحريم هاي اقتصادي ايران را نيز امضا کرد.