رييس مركز مديريت بيماري هاي غير واگير وزارت بهداشت؛

خانواده در زمینه پیشگیری و کنترل و مراقبت دیابت، نقش اساسی دارد

به گزارش نویدتهران،رييس مركز مديريت بيماري هاي غير واگير وزارت بهداشت با تاکید بر اهمیت نقش خانواده در کنترل و پیشگری از ابتلا به دیابت، افزود: هفته ملی دیابت در سال جاری بر نقش خانواده در زمینه پیشگیری از دیابت تاکید دارد. این در حالی است که تاکید بر نقش خانواده در ‏این هفته در دو سال متوالی مورد توجه بوده است و این مهم بدان علت است که خانواده در زمینه پیشگیری و کنترل و مراقبت دیابت، نقش اساسی دارد.

دکتر افشین استوار در نشست خبري هفته ملي ديابت گفت: هرساله ١٤ نوامبر همزمان با ٢٢ آبان ماه به عنوان روز جهاني ديابت نامگذاري شده كه به دليل اهميت این موضوع، این هفته نیز در ایران، هفته ملي ديابت در نظر گرفته شده است.

وی هدف از نامگذاري اين هفته و برگزاری برنامه هايي در این خصوص را افزايش آگاهي عمومي و حساسیت نسبت به اين بيماري عنوان کرد و گفت: بيماري دیابت یکی از مهمترین بیماری‌ های غیر واگیر و یکی از چهار بیماری‌ غیر واگیر در کنار بیماری‌ های قلبی و ‏عروقی و سرطان‌ ها و بیماری‌ های تنفسی است که بیشترین مرگ و میر و ناتوانی را در جهان ایجاد می‌ کند.

دکتر استوار خاطرنشان کرد: براساس آخرين مطالعات، ١١ درصد جمعيت بالاتر از ٢٥ سال به بيماري ديابت مبتلا بوده و ١٨ درصد جمعيت بالاي ٢٥ سال نیز، پره ديابت هستند، بنابراين جمعیتی حدود ۲۹ تا ۳۰ درصد بزرگسالان یا دیابت ‏دارند و یا در معرض خطر جدی ابتلا به دیابت هستند.

رييس مركز مديريت بيماري هاي غير واگير وزارت بهداشت درخصوص هزینه های درمان و مراقبت بیماران دیابتی در کشور اظهار داشت: هزینه های مستقیم و غیر مستقیم درمان و مراقبت دیابت در كشور بالغ بر ٤ ميليارد دلار برآورد شده است، يعني علاوه بر هزینه‌ هاي مستقيم كه درمان را شامل مي شود، عوارض و آسيب هاي جسمی و اجتماعی ناشي از بيماري ديابت، هزينه هاي غير مستقيم اين بيماري را تشكيل مي دهد که ‏به خانواده ها و نظام سلامت کشور تحمیل می‌ شود.

وی با بیان اینکه دیابت یکی از مهمترین بیماری‌ های غیر واگیر است، ادامه داد: وزارت بهداشت در ‏تمام سطوح ارائه خدمات از جمله در زمینه پیشگیری، درمان و بازتوانی به دیابت توجه جدی و ویژه ای دارد و تلاش می کند در وهله ‏اول از روند افزایشی بروز دیابت در كشور پیشگیری کند.

دکتر استوار با بیان اینکه مهمترین عوامل خطر ابتلا به دیابت شامل چاقی و کمبود فعالیت بدنی و تغذیه ناسالم است، خاطرنشان کرد: تمام تلاش وزارت بهداشت، ‏افزایش آگاهی عمومی برای کاهش عوامل خطر است تا بتوان از وقوع این بیماری جلوگیری کرد. در سطح بعدی و بروز دیابت، مهمترین مساله این است که بیماری تحت کنترل باشد و مراقبت کافی در این رابطه صورت گیرد تا از وقوع عوارض ناشی از بیماری دیابت جلوگیری شود.

رييس مركز مديريت بيماري هاي غير واگير وزارت بهداشت، بیماری‌ های قلبی و عروقی، نارسایی کلیوی، اختلالات عصبی (نوروپاتی) و عوارض چشمی را از مهمترین عوارض ‏بیماری دیابت برشمرد و افزود: با کنترل و مراقبت از دیابت می‌ توان تا حدود زیادی از عوارض ‏این بیماری جلوگیری کرد و به این ترتیب هزینه‌ های آن را کاهش داد.

وی ادامه داد: تمام تلاش وزارت بهداشت این است که امکانات کافی در سطح درمان ‏فراهم شود. در این راستا نیز، داروهای اساسی بیماران دیابتی در کشور موجود بوده و همچنین امکانات و شرایط درمان بیماران دیابتی شامل نیروهای تخصصی و واحدهای درمانی در زمینه درمان دیابت در سطح کشور، توزیع مناسبی دارند تا ‏بتوان از این طریق، خدمات مورد نیاز بیماران دیابتی به آنها ارائه شود.‏

دکتر استوار اظهار داشت: هفته ملی دیابت در سال جاری بر نقش خانواده در زمینه پیشگیری از دیابت تاکید دارد. این در حالی است که تاکید بر نقش خانواده در ‏این هفته در دو سال متوالی مورد توجه بوده است و این مهم بدان علت است که خانواده در زمینه پیشگیری و کنترل و مراقبت دیابت، نقش اساسی دارد.

رييس مركز مديريت بيماري هاي غير واگير وزارت بهداشت، تصریح کرد: کنترل بیماری‌ های غیر واگیر با مشارکت تمام افراد جامعه میسر و مقدور است. وزارت بهداشت، سازمان‌ های مردم ‏نهاد و رسانه‌ ها در این زمینه سه ضلع مثلث مراقبت و پیشگیری از بیماری های غیر واگیر را تشکیل می دهند. این سه ضلع باید با هم همکاری کنند تا بیماری ‌های غیر واگیر و به خصوص دیابت کنترل شود.

دکتر استوار تاکید کرد: همان طور که سازمان‌های ‏مردم نهاد مطالبات خود را از دولت و وزارت بهداشت اعلام می ‌کنند، وزارت بهداشت نیز ،دست یاری به سمت سازمان ‌های مردم نهاد ‏و رسانه ‌ها دراز می ‌کند تا این بیماری مهم کنترل شود، چراکه وزارت بهداشت به تنهایی قادر به کنترل بیماری دیابت نخواهد بود.