ولایتی در حاشیه همایش زعیم ذوالفنون:

حضور مشروع منطقه‌ای ما قابل مذاکره نیست

به گزارش نویدتهران،عضو هیئت عالی نظارت بر برجام با تاکید بر تعهدات انجام شده جمهوری اسلامی ایران در برجام، در پاسخ به پیشنهاد برخی از طرف های ۱+۵ گفت: توافق برجام به هیچ وجه تجدید نخواهد شد.

وی گفت: مذاکره انجام شده است و آن‌ها متعهد به انجام دادن تعهدات هستند.
عضو هیئت نظارت بر برجام گفت: حضور مشروع منطقه‌ای ما قابل مذاکره نیست.
ولایتی افزود: آنچه که رئیس جمهور آمریکا اخیرا بیان کرده است، حرف تازه‌ای نیست و از وی نیز بیش از این انتظار نمی‌رفت که آدم بدقول و بدعهدی باشد و به بدقولی معروف است.
وی گفت: آنچه که ما شنیده ایم خلاف انتظار نبود، فردی است که بدون تعقل سخن می‌گوید و لذا هر وقت سخن می‌گوید و اشکالی در سخنانش است، بعداً اطرافیان وی سعی می‌کنند آنرا ترمیم کنند، اما ترمیم نخواهد شد.
ولایتی افزود: آمریکائی‌ها در زمان اوباما و یا ترامپ به عهدشان وفا نکردند و بار‌ها و بار‌ها عهدشکنی کردند و از این بابت باید مورد مواخذه سایر اعضای ۱+۵ قرار بگیرد.
وی گفت: جمهوری اسلامی ایران نیازی ندارد که رئیس جمهور آمریکا اقدامات آنرا در سیاست خارجی تایید کند و یا نکند.
ولایتی افزود: اینکه صحبت از حضور منطقه‌ای جمهوری اسلامی می‌کند، جمهوری اسلامی ایران متعلق به این منطقه است و حضورش نیز کاملاً مشروع است.
وی گفت: ما باید از آمریکائی‌ها بپرسیم که شما از آن طرف دنیا آمده اید در اینجا چه می‌کنید؟ جز اینکه کار توسعه طلبی و نقض مرز‌ها، قوانین کشور‌ها و امنیت منطقه کار دیگری ندارید.
ولایتی افزود: آمریکایی‌ها در منطقه ما هستند تا کشور‌ها را تضعیف و تجزیه کنند و حضور آمریکائی‌ها در منطقه کردنشین سوریه و عراق برای تجزیه این دو کشور است.
وی گفت: جمهوری اسلامی ایران با تجزیه کشور‌های منطقه مخالفت می‌کند و دعوت حکومت‌های قانونی منطقه را اجابت کرده است، بنابراین کار ما کار مشروعی است.
ولایتی افزود: حکومت‌های قانونی کشور‌های منطقه که از جمهوری اسلامی درخواست کنند حتما به آن پاسخ مثبت می‌دهیم و اگر کمک‌های جمهوری اسلامی ایران به این حکومت‌ها نبود، امروز در بغداد و دمشق تروریست‌های داعش که ساخته شده آمریکائی‌ها هستند حکومت می‌کردند و ما به حضور مشروع منطقه‌ای مان افتخار می‌کنیم.
وی گفت: ساختن امکانات دفاعی بخصوص موشک‌ها احتیاج به مذاکره ندارد و از سوی دیگر اهانتی که ترامپ به مردم ایران کرده است، مردم ایران پاسخ او را خواهند داد.
ولایتی افزود: فقط جمهوری اسلامی ایران مخالف حضور نامشروع آمریکائی‌ها در منطقه نیست بلکه مردم منطقه مخالف این حضور هستند.
وی گفت: امروز مردم منطقه و عراق به دخالت‌های بی جای آمریکا در عراق پاسخ محکمی داد