دبیر کمیته علمی کشوری کرونا:

حداقل زمان برای تزریق دُز اضافه، 28 روز پس از دُز دوم است


به گزارش نویدتهران،دبیر کمیته علمی کشوری کرونا گفت: در جلسه امروز، گزارشی از ارزیابی عوارض واکسن های تزریق شده در کشور، اثر ویتامین دی در پیشگیری از کرونا و بستری بیماران بدحال و نیز گایدلاین درمان کرونا در فرانسه توسط دکتر یزدان پناه؛ یکی از پزشکان ایرانی ساکن در فرانسه ارائه شد.

دکتر حمیدرضا جماعتی در حاشیه چهل و هشتمین جلسه کمیته علمی کشوری کرونا که در بیمارستان قلب شهید رجایی تهران برگزار شد، اظهار داشت: در مورد واکسیناسیون، استراتژی هایی برای تشویق مردم به تزریق واکسن کرونا بررسی شد که شامل تبلیغات وسیع از طریق رسانه ها، شبکه های اجتماعی، افراد صاحب نفوذ و هنرمندان بود.

وی افزود: لازم است که در مورد تزریق دُز بوستر یا یادآور و نیز دُز اضافه بیشتر در کشور تبلیغ شود تا افرادی که نیاز به تزریق دُز مجدد واکسن دارند، این کار انجام شود. توصیه سازمان جهانی بهداشت برای افرادی که بیشتر از 60 سال سن دارند این است که به دلیل ضعف در سیستم ایمنی آنها، باید دُز اضافه واکسن تزریق کنند.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا یادآور شد: افرادی که نقص سیستم ایمنی هم دارند بدون توجه به سن آنها و افرادی که دچار بیماری هایی هستند که سیستم ایمنی آنها ضعیف می شود و یا داروهایی مصرف می کنند که باعث اختلال در سیستم ایمنی آنها می شود، تاکید است که دُز اضافه واکسن را تزریق کنند اما فعلا پروتکل در مورد تزریق دُز اضافه به افراد بالاتر از 60 سال است. حداقل زمان برای تزریق دُز اضافه، 28 روز پس از دُز دوم است که بر اساس استراتژی های کشور، می تواند متغیر باشد.

دکتر جماعتی خاطرنشان کرد: تزریق دُز بوستر برای افزایش آنتی بادی های ضد کرونا انجام می شود که بر اساس مطالعات انجام شده، به طور متوسط بین 4 تا 8 ماه بعد از تزریق دُز دوم، تزریق دُز یادآور می تواند انجام شود اما 6 ماه را در نظر می گیریم و این واکسن برای افرادی تزریق می شود که ریسک بیماری کرونا برای آنها وجود دارد به عنوان نمونه در کشور شروع تزریق دُز یادآور با کادر بهداشتی و درمانی بوده چون در مراکز بهداشتی و درمانی در تماس مستقیم با بیماران کووید19 هستند.

وی ادامه داد: هنوز در مورد واکسن اصلی که مردم باید تزریق کنند یعنی دُزهای اول و دوم، به هدف تعیین شده نرسیده ایم و امیدواریم که حداقل 80 درصد از افراد جامعه به ایمنی جمعی ناشی از واکسیناسیون با دو دُز واکسن برسند تا بعد از آن بر اساس زمان بندی یا توصیه های سازمان جهانی بهداشت برای گروه هدف یعنی افراد بالاتر از 60 سال و افراد دارای نقص سیستم ایمنی، دُز اضافه تزریق شود.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا گفت: نوع واکسنی که به عنوان دُز اضافه تزریق می شود، بستگی به تزریق واکسن های قبلی تزریق شده به افراد است اما در واکسیناسیون، واکسنی که در دسترس قرار دارد را بهترین واکسن می دانیم و سازمان جهانی بهداشت نیز همین مورد را توصیه می کند بنابراین از واکسن های موجود می توان به عنوان دُز اضافه و یادآور استفاده کرد اما وزارت بهداشت جدولی را تهیه کرده که چه نوع واکسنی می تواند به عنوان دُز اضافه و یادآور تزریق شود.

دکتر جماعتی تصریح کرد: بر اساس توصیه های سازمان جهانی بهداشت از واکسنی که در دُز اول و دوم استفاده شده می توان به عنوان دُز اضافه و یادآور استفاده کرد اما ممکن است در موارد خاص، بخواهیم از پلتفرم های دیگری استفاده کنیم.

وی افزود: بر اساس گزارش ها و اطلاعات وزارت بهداشت اگر مشخص شود که یک واکسن خاص مثلا در گروه خاصی از بیماران، کارایی لازم را نداشته باشد بر اساس شرایط بیماران، تصمیم گیری می شود که از نوع دیگری از واکسن استفاده شود. افراد بالاتر از 60 سال در صورتی که 28 روز از تزریق دُز دوم آنها گذشته باشد، بر اساس پروتکل علمی می توانند دُز سوم یا اضافه را تزریق کنند.

دبیر کمیته علمی کشوری کرونا گفت: چندین مطالعه در مورد داروی مولنوپیراویر انجام شده و نشان داده در افرادی که در 5 روز اول بیماری کرونا هستند و با بیماری های زمینه ای در ریسک پیشرفت بیماری باشند، اگر تجویز شود می تواند 50 درصد جلوی پیشرفت بیماری و بستری شدن در بیمارستان را بگیرد. مولنوپیراویر یکی از داروهایی است که وجود دارد و منتظر نتایج نهایی هستیم که از سوی گروه درمان کمیته علمی کشوری کرونا اعلام شود تا در مورد ورود آن به پروتکل درمانی کشور تصمیم گیری کنیم.

دکتر جماعتی افزود: داروی مولنوپیراویر در حال حاضر در چندین شرکت ایرانی سنتز شده و یکی از این شرکت ها ادعا کرده که مولکول مولنوپیراویر را توانسته تولید کند و این دارو تنها داروی ضد ویروس اختصاصی برای کووید19 است و به همین دلیل اثر نسبتا خوبی دارد و باید در مرحله اول که ویروس در بدن در گردش است، تجویز و استفاده شود و اگر زمان بگذرد، ممکن است اثر چندانی در جلوگیری از پیشرفت بیماری یا مرگ و میر ناشی از کرونا نداشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: داروی پسکلووید اخیرا توسط شرکت فایزر ساخته شده که ترکیبی از داروی مولنوپیراویر و ریتاناویر است که اگر در سه روز اول شروع بیماری به افرادی که عوامل ریسک و خطر دارند، تجویز شود، می تواند 89 درصد از بستری شدن و مرگ بیماران پیشگیری کند.

دبیرکمیته علمی کشوری کرونا یادآور شد: اگر مطالعاتی که در مورد داروهای جدید ساخته شده نشان دهد که ادعایی که شرکت های دارویی در مورد اثرات آنها در پیشگیری از بستری شدن و مرگ و بیماران می کنند، صحیح باشد با توجه به واکسیناسیون که در کل دنیا در حال انجام است، در آینده نه چندان دور شاهد توقف و کنترل پاندمی کرونا خواهیم بود و افق هایی تازه ای پیش رو داریم و ابرهای سیاه ناشی از کرونا که در جهان پخش شده، کنار زده می شوند.

دکتر جماعتی گفت: هنوز مطالعات زیادی در مورد داروی پسکلووید انجام نشده و مطالعه حاضر نیز به تعداد محدود توسط شرکت فایزر انجام شده، منتظر نتایج آن هستیم و در صورت اثربخشی کافی، از طریق شرکت های دارویی و سازمان غذا و دارو اقدام می کنیم که این دارو را در کشور داشته باشیم.