وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی :

جریان نشر خصوصی در ایران رو به افزایش است

به گزارش نویدتهران،وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با تاکید بر اینکه جریان نشر خصوصی در ایران رو به افزایش است گفت: کتاب و نشر را باید به عنوان حلقه و ماده اصلی تمدنی و ملی یک جامعه دانست زیرا کتاب پایه مادر فرهنگ محسوب می شود.

سیدعباس صالحی صبح امروز در آیین گشایش سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران که با حضور جمعی از میهمانان خارجی و داخلی و اصحاب قلم و نشر برگزار شد با بیان این مطلب افزود: ایران سرزمین فرهنگ و ادب است و به تمامی میهمانان داخلی و خارجی به ویژه کشور صربستان که به عنوان میهمان ویژه این دوره از نمایشگاه کتاب تهران حضور دارد، خیر مقدم می گویم.

صالحی در ادامه با تاکید بر اهمیت کتاب در زندگی بشری افزود: کتاب را به عنوان یک ظرفیت رسانه و امری که فقط یک قالب فرهنگی است نباید دید بلکه باید بدانیم کتاب از زاویه های مختلف به عنوان پایه مادر فرهنگ است و همه اجزای فرهنگ کشور به آن متصل است و بر مبنای آن ریشه می دهند.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تصریح کرد: هیچ حوزه فرهنگی، هنری و علمی وجود ندارد که از کتاب ارتزاق نکند و نمایشگاه کتاب تهران نیز متعلق به همه ملت و اصحاب فرهنگ، هنر و ادب است.

صالحی در ادامه گفت: کتاب مبدا خیزش ها و بعثت های تمدنی است. هر ملتی که جهشی را آغار می کند آن را با کتاب های تازه آغاز می کند. در تارخ تمدنی نیز بعثت های بشری با کتاب آغاز می شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: کتاب حلقه اتصال ملت ها و تمدن ها است و ما از طریق آن به مبادلات فرهنگی و تمدنی خود می پردازیم.

وی گفت: ایران را با مثنوی و شاهنامه و سعدی می شناسند همانطور که ما نیز دیگر کشورها را با کتاب های آن ها می شناسیم. کتاب سرمایه ماندگار است. معادن تمام شدنی هستند اما کتاب می ماند.

صالحی با اشاره به گزارش آماری از حوزه نشر در۴۰ سال گذشته در ایران ادامه داد: انقلاب اسلامی در ۴۰ سال گذشته در حوزه های مختلف از جمله نشر گام های رو به جلویی داشته است. در این بازه زمانی یک میلیون و ۲۳۰ هزار عنوان کتاب در ایران به چاپ رسیده است که از این تعداد ۶۶۷ هزار عنوان آن چاپ اول است.از این تعداد ۹۶۰ هزار عنوان عنوان آن کتاب های تالیفی و ۲۷۲ هزار عنوان آن ترجمه است.

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی تاکید کرد: این آمار نشان می دهد ایران در این مدت جریان پر شتاپ فرهنگ و تولید فرهنگ و علم را طی کرده است. تنوع موضوعی قابل توجهی در تولیدات ۴۰ ساله دیده می شود. در حوزه ادبیات، شعر، رمان و نمایشنامه نویسی ۲۵۶ هزار عنوان کتاب در ۴۰ سال گذشته چاپ شده است که ۱۴۵ هزار عنوان آن چاپ اول است و این نشان می دهد کشور ایران همچنان کشور شعر، داستان و قصه است و با شعر زنده اند و با داستان زندگی خود را به دیگران منتقل می کنند.

وی گفت: در حوزه کودک و نوجوان نیز ۱۷۵ هزار عنوان کتاب چاپ شده است و ما یکی از ظرفیت های بزرگ حوزه نشر کودک و نوجوان هستیم. بخش نشر خصوصی نیز در این ۴۰ سل فعال تر شده است. نشر خصوصی ما پرتکاپو است و این جریان در ایران رو به تزاید و متکامل شدن است.

صالحی با اشاره به سرانه مطالعه در ایران افزود: برای ارتقای سرانه مصرف کتابخوانی در ایران همه باید تلاش کنیم. این تلاش فقط مختص ناشران و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیست. بلکه به همت دولت، ملت و حاکمیت نیاز دارد. کتابخوانی در معرض تهدید رسانه های رقیب و پرهیایو است و باید به این نکته توجه داشته باشیم.

وی تاکید کرد: برای ارتقای مصرف کتابخوانی در کشور علاوه بر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و ناشران به عزم جدی وزارتخانه های آموزش و پرورش آموزش عالی، سازمان صدا و سیما، رسانه ها و … نیازمندیم.

صالحی با اشاره به خطر بحران کتابخوانی در کشور ادامه داد: خطر این بحران را نباید کمتر از بحران آب بدانیم. باید آن را درک کنیم و برایش کارگروه تشکیل دهیم. در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی در این زمینه اقداماتی صورت گرفته است ولی به عزم ملی در این زمینه نیازمندیم.

وی در بخش دیگری از سخنان خود به اقتصاد نشر اشاره کرد و گفت: اینکه در حال حاضر بخش خصوصی میدان دار حوزه نشر است مایه مباهات است اما بخش خصوصی را باید جدی بگیریم. توجه به اشتغال در عرصه فرهنگ و حوزه کتاب و نشر ضرورت دارد. اشتغال فقط به معنای حضور در کارخانه های اقتصادی نیست. اشتغال در فضای فرهنگی کم اهمیت تر از اشتغال در کارخانه های اقتصادی نیست.

صالحی در ادامه بر امنیت در حوزه نشر تاکید کرد و افزود: نشر هم در حوزه آزادی اندیشه و هم در حوزه امنیت عرضه و توزیع دچار اختلالاتی است که البته باید در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از آزادی اندیشه و نقد حمایت کنیم. این حمایت و حفاظت نیازمند کمک های اجزای دولت و حاکمیت است.

وی با تاکید بر اهمیت امنیت حوزه نشر و توزیع گفت: به عنوان مثال وقتی بنزین و ارز قاچاق می شود یک منبع اقتصادی به سرقت می رود ولی قاچاق کتاب، اندیشه را به سرقت می برد و آن را می میراند. بنابراین امنیت در حوزه نشر باید جدی تر گرفته شود زیرا ناشر در ناامنی امنیت از غارتگران این حوزه است.

سی و یکمین نمایشگاه بین المللی کتاب تهران صبح امروز با حضور جمعی از میهمانان داخلی و خارجی در مجموعه چهل سرای مصلای حضرت اما خمینی (ره) برگزار شد.

در این دوره از نمایشگاه کتاب، کشور جمهوری صربستان به عنوان میهمان ویژه حضور دارد.