​فرمانده ناجا در ششمین نشست پلیس‌های سایبری‌:

جرایم سایبری یک واکنش جهانی را طلب می‌کند

به گزارش نویدتهران،فرمانده نیروی انتظامی با بیان اینکه جرایم سایبری مهمترین شکل جرایم جدید است، گفت: جرایم سایبری یک واکنش جهانی را طلب می‌کند.

سردار حسین اشتری فرمانده ناجا در ششمین نشست روسای پلیس‌های سایبری کشورهای اروپایی و آسیایی ضمن خیرمقدم به مهمانان خارجی مسئولان بخش‌های مقابله با جرایم سایبری کشورهای اروپا و آسیا و همچنین نمایندگان مجتمع جهانی نوآوری سازمان اینترپل به معرفی ایران پرداخت و گفت: ایران کشوری پهناور، چهار فصل و یکی از تاریخی ترین کشورهای جهان است؛ با سابقه کهن، دارای فرهنگ دیرینه با آداب اسلامی و ایرانی است و مردمی مهربان که به دنبال تعالی بشر و ملل هستند.

فرمانده ناجا افزود: پلیس ایران در ۶ هزار کیلومتر مرز خاکی، ۲۷۰۰ کیلومتر مرز آبی و با هزار و ۲۹ شهر و شهرستان به تأمین امنیت مردم در زمین، دریا، هوا و فضای سایبری مشغول است و در راستای تحقق این هدف، ۱۳ هزار شهید تقدیم کرده است.

وی ادامه داد: ایران از اعضای موسس سازمان ملل متحد، سازمان اکو، جنبش عدم تعهد، سازمان کنفرانس اسلامی و اپک است که این خود نشان دهنده حرکت فعالانه جمهوری اسلامی ایران در عرصه بین‌الملل است.

سردار اشتری خاطرنشان کرد: فضای سایبر امروز به شکل قابل توجهی، تمام ابعاد زندگی بشر را در حوزه‌های مختلف به خود وابسته کرده است. این فضا دارای فرصت‌های بسیار مناسبی مانند کاهش هزینه‌ها، جذابیت و تنوع، آزادی اطلاعات و ارتباطات برای کاربران است.

وی افزود: اکثر نهادهای دولتی و خصوصی، خدمات مختلف خود را در بستر این فضا برای شهروندان برنامه ریزی و اجرا می‌کنند. بر این اساس تأمین امنیت فضای سایبر، دغدغه اصلی همه کشورهای جهان است.

سردار اشتری تصریح کرد: امروز مقوله امنیت به هم پیوسته است. یعنی کشورها برای تأمین امنیت سایبری خود نیازمند مشارکت بین‌المللی هستند و پلیس‌های جهان با ظرفیت‌های بین‌المللی مانند اینترپل، یوروپل، دفتر مقابله با جرم و مواد مخدر سازمان ملل متحد و بخش‌های خصوصی، نهایت همکاری را دارند.

فرمانده ناجا عنوان کرد: البته سازمان اینترپل نیز به درستی با راه‌اندازی مجتمع جهانی نوآوری سازمان اینترپل، گام مهمی در مقابله با جرایم سایبری و کمک به کشورهای عضو برداشته است.

وی اظهار کرد: این مجمتمع نیز در این راستا اقدامات خوبی انجام داده که قابل تقدیر است.

این مقام مسئول گفت: حملات تروریستی، سایبری توسط مجرمین به زیرساخت کشورها منجر به تجدید صلح و امنیت بین‌المللی می‌شود که در این راستا مقابله با این تهدیدات از اهداف مهم مجتمع جهانی نوآوری سازمان اینترپل است.

وی با اشاره به مهمترین تهدیداتی که در حال حاضر فضای سایبری را تحت تأثیر قرار داده است، یادآور شد: فعالیت‌ها و توسعه گروه‌های سازمان یافته جهانی در فضای سایبری و بهره‌برداری مجرمانه گروه‌های تروریستی از فضای مجازی، جزء مهمترین تهدیدات است.

سردار اشتری خاطرنشان کرد: جرایم سایبری بدون شک مهمترین شکل جدید از جرایم است که یک واکنش جهانی را طلب می‌کند.

فرمانده ناجا گفت: طی دهه‌های گذشته برای مقابله با جرایمی مثل قاچاق مواد مخدر و قاچاق انسان از طریق ایجاد موافقتنامه‌های بین‌المللی اقدام شده است.

وی تأکید کرد: جرایم سایبری جهان امروز را با چالش‌های عدیده روبرو ساخته است و این امر متأثر از بهره‌گیری تروریست‌ها و مجرمین بین‌المللی و جرایم سازمان یافته از فضای سایبری و فناوری‌های نوین و پیچیده است.

فرمانده نیروی انتظامی اظهار کرد: به نظر اینجانب تمامی کشورها برای تأمین امنیت فضای سایبر و مقابله موثر با جرایم سایبری ابتدا باید به یک ادبیات و فهم مشترک در این حوزه دست یابند و نشست روسای بخش‌های مقابله با جرایم سایبری با محوریت اینترپل می‌تواند در دستیابی پلیس کشور‌ها به این مهم نقش موثری داشته باشد.

وی در پایان خاطرنشان کرد: امیدوارم با تلاش و همکاری همه جانبه، همه پلیس‌های سایبری کشورها، سازمان اینترپل، مراکز جرایم سایبری یوروپل و دفتر مقابله با جرم و مواد مخدر سازمان ملل متحد و بخش‌های خصوصی شاهد یک فضای امن و آرام برای همه کاربران قانون مدار در فضای سایبری باشیم و این نشست دستاوردهای بسیار کاربردی و عملیاتی برای شرکت کننده‌ها داشته باشد.