رییس سازمان ثبت احوال کشور خبر داد؛

تولید کارت ملی هوشمند ۳۱ میلیون نفرتاکنون/ تاکید وزیر کشور بر بهره برداری از ظرفیت های بالقوه کارت هوشمند ملی

به گزارش نویدتهران،رییس سازمان ثبت احوال کشور با اشاره به اینکه تاکنون کارت هوشمند ملی حدود ۳۱ میلیون نفر تولید شده است گفت: مردم ثبت نام کارت هوشمند ملی خود را به روزهای پایانی سال موکول نکنند.
حمید درخشان نیا در مراسم رونمایی از خدمات غیرحضوری بانک ملت که با حضور معاونین سازمان ثبت احوال کشور، مدیرعامل بانک ملت و جمعی از مسئولین بانک مرکزی انجام شد اظهار کرد: هیات وزیران کاربردی سازی کارت هوشمند ملی و محوریت آن را مصوب کرده‌اند و وزیر کشور نیز ضمن تاکید بر این موضوع به طور مستمر برای بهره برداری از ظرفیت های بالقوه کارت هوشمند ملی و تجمیع اطلاعات سایر کارت‌ها در کارت هوشمند ملی پیگیر بوده اند.
وی افزود: تا به امروز از جمعیت واجد شرایط که بالای ۱۵ سال بوده و بیش از ۶۰ میلیون نفر را شامل می شوند، کارت هوشمند ملی حدود ۳۱ میلیون نفر را تولید کردیم. همچنین تا پایان سال ۹۶ نیز کسانی که اعتبار کارت‌های ملی سابق آنان تا سال ۸۹ بوده است، فاقد اعتبار خواهد شد و باید کارت هوشمند ملی را دریافت کنند.
درخشان‌نیا همچنین با بیان اینکه در مسیر تحقق دولت الکترونیک ، کلید ورود آن یقینا کارت هوشمند ملی خواهد بود و از این طریق در سفرهای شهری، اتلاف هزینه‌ها و وقت هم‌میهنان کاهش داده شود، گفت: یکی از زمینه‌هایی که می‌توانستیم از کارت هوشمند ملی بهره برداری کنیم در امور بانکی بود تا مردم بتوانند به جای کارت بانکی از کارت هوشمند ملی خود استفاده کنند و بدون خروج از خانه یا محل کار از طریق دستگاه‌های کارتخوان فعالیت‌های بانکی‌ آنان را انجام دهند.
به گفته رئیس سازمان ثبت احوال کشور دریافت پول، پرداخت پول و فرآیندهایی که از طریق دستگاه‌های ATM و VTM در بانک‌ها صورت می‌گیرد از جمله فعالیت‌هایی است که از طریق کارت هوشمند ملی امکانپذیر شده است.
درخشان نیا با اشاره به اینکه ارائه خدمات بانکی از طریق کارت هوشمند ملی قرار است در آینده در بانک‌های مسکن و پارسیان نیز افتتاح شود، تصریح کرد: به زودی با سایر بانک‌هایی که آمادگی داشته باشند در این زمینه همکاری‌هایی خواهیم داشت. پروژه بعدی ما که به زودی نیز شروع خواهد شد، ارتباط با سازمان ثبت اسناد و املاک کشور و دفاتر اسناد رسمی است که اگر مردم بخواهند سندی را تنظیم کنند حتما باید کارت هوشمند ملی همراه داشته باشند تا به وسیله این کارت احراز هویت شوند. یعنی از طریق اتصال برخط و آنلاین با پایگاه اطلاعات جمعیت کشور احراز هویت صورت گیرد و اثر انگشت آنها با کارت هوشمند ملی تطبیق داده شود تا بتوانند اسنادشان را امضاء کنند.
رییس سازمان ثبت احوال کشور با بیان اینکه با اجرای این طرح از هرگونه جعل اسناد جلوگیری خواهیم کرد و یقین حاصل می‌کنیم کسی که به دفتر اسناد رسمی مراجعه کرده است همان فرد مورد نظر است گفت: ظرفیت تولید کارت سازمان ثبت احوال ۲٫۵ میلیون کارت در ماه است .
وی در پایان از مردم درخواست کرد ثبت نام کارت هوشمند ملی خود را به روزهای پایانی سال موکول نکنند و از امروز با آرامش به دفاتر مربوطه مراجعه کنند و ثبت نامشان را انجام دهند تا سازمان ثبت احوال دچار مشکل نشود.