وزیر امور خارجه:

تهران امنیت در منطقه را مترادف نظامی‌گری نمی‌داند

به گزارش نویدتهران،امیرعبداللهیان گفت: امنیت منطقه‌ای امری اساسی برای همگان و ضرورت اساسی برای آینده امن‌تر خواهد بود و البته ایران هرگز امنیت را مترادف با نظامی گری نمی‌داند.

حسین امیرعبداللهیان و فیصل بن فرحان وزرای امور خارجه ایران و عربستان پس از بحث و گفتگو با یکدیگر در نشست خبری مشترکی حاضر شدند.

حسین امیر عبداللهیان وزیر امور خارجه کشورمان در ابتدا اظهار کرد: به وزیر محترم عربستان سعودی خوش آمد می‌گویم و خرسند هستم که میزبان وی در تهران هستیم. اکنون شروع مجدد روابط تهران و ریاض را شاهدیم که این مدت توانستیم در مدینه و مشهد مقدمات ایجاد کنسولگری‌ها را فراهم کنیم و سفرا مشخص شدند و مراحل اداری در حال انجام است.

وی ادامه داد: ما نیز متقابلا امکانات لازم را برای کادر دیپلماتیک عربسان در تهران و مشهد فراهم کردیم و خرسندیم که امسال حجاج ما در عربستان سعودی حجی شایسته را پشت سر می‌گذارند که در این زمینه هم از همتای خود تشکر می‌کنم و البته متقابلا ما نیز مقدمات سفر اتباع عربستان را به مناطق گردشگری ایران فراهم ساخته ایم.

امیرعبداللهیان ادامه داد:امروز فرصت داشتیم تا درباره ابعاد مختلف مناسبات ایران و عربستان گفتگو کنیم و درباره تشکیل کمیته‌های سیاسی، مرزی مبارزه با قاچاق مواد مخدر و سایر زمینه‌های محیط زیستی توافق نظر داریم و پس از تایید صحبت‌های امروز توسط مقامات عالی دو کشور در مسیر اجرای آن‌ها گام برخواهیم داشت.

وزیر خارجه کشورمان گفت:تحرک هرچه بیشتر در بخش خصوصی و عربستان و توسعه حمل و نقل و گردشگری و سایر زمینه‌های مورد توافق دو طرف توافق داریم همچنین از منظر امنیت منطقه گفتگو کردیم و تاکید دارم که امنیت منطقه‌ای امری اساسی برای همگان و ضرورت اساسی برای آینده امن‌تر و شکوفا‌تر خواهد بود و البته ایران هرگز امنیت را مترادف با نظامی گری نمی‌داند.

وی ادامه داد: ما با استفاده از فرصت‌ها در خصوص حمایت از مردم فلسطین رایزنی کردیم و اتفاق نظر داریم که مساله فلسطین مساله دارای اولویت در جهان اسلام می‌دانیم و نگرانی خود را درباره سودان اعلام کردیم.

وی افزود:ضمن آرزوی برگزاری حجی موفق برای همه مسلمانان در سرزمین وحی برای همگان بهترین‌ها را آرزو دارم.

تقدیم سلام محمد بن سلمان و ملک سلمان به رئیس جمهور ایران
فیصل بن فرحان وزیر امور خارجه عربستان در ادامه نشست خبری با ابراز رضایت از حضور در تهران اظهار کرد: خوشحالم که در تهران حضور دارم و با وزیر خارجه جمهوری اسلامی ایران دیدار دارم دیداری که در ادامه توافق پکن صورت گرفته است.

وی گفت:شاهدیم هر دو کشو در تلاش هستند تا اقدامات دیپلماتیک در دو کشور ادامه یابد. همانطور که کنسولگری و سفارت ایران در کشور ما بازگشایی شده است.

وی ادامه داد:جا دارد که از همکارانم در وزارت خارجه و دولت جمهوری اسلامی ایران که تسهیلات خود را فرهم کردند تا نمایندگی‌های ما مجددا کار خود را آغار کنند تشکر کنم.

وزیرخارجه عربستان افزود:بازگشت روابط دو کشور اقدامی اساسی است، زیرا دو کشور در منطقه بسیار حائز اهمیت هستند و این روابط بر اساس اصول واحد از جمله رعایت حقوق متقابل و عدم دخالت در امور داخلی و رعایت منشور داخلی سازمان ملل متحد شکل گرفته است. امیدوارم که بازگشت روابط دو کشور برای منطقه و جهان اسلام و تمامی کشور‌های جهان به صورت مثبتی منعکس شود

فیصل به فرحان گفت:این مساله با تعهد مشترک دو کشور با توسعه اقتصادی همراه خواهد بود. جا دارد که اشاره کنم به اهمیت همکاری دو کشور در زمینه همکاری دریایی و کریدور دریایی و تلاش برای عدم اشاعه سلاح‌های کشتار جمعی نیز است.

وی گفت:همچنین من دیداری هم با رییس جمهور ایران خواهم داشت تا سلام‌های گرم خادم حرمین شریفین محمد بن سلمان و ملک سلمان را به ایشان ابلاغ کنم و امیدواریم تا دعوت برای حضور در عربستان را به زودی پاسخ دهند

وی تاکید کرد:سفر امروز من به تهران همزمان با موسم حج است و اینکه قلب‌های مومنین به سمت مکه و مدینه درحال حرکت است و عربستان این افتخار را دارد که به این مهمانان خدمت گذاری می‌کند و همه امکانات خود را برای این خدمتگزاری به کار می‌برد و خوش آمد میگوییم به حجاج ایرانی و آرزو داریم که حج آن‌ها مورد قبول خدای متعال قرار بگیرد.