در نشست خبری مشترک ظريف و وزير خارجه آلمان؛

تنها راه کاهش تنش در منطقه، توقف جنگ اقتصادی است

به گزارش نویدتهران،وزیر خارجه با اشاره به اعلام جنگ اقتصادی آمریکا علیه ایران گفت: این جنگ اقتصادی برای منطقه، جهان و نظم بین المللی بسیار خطرناک است

محمد جواد ظریف در ابتدای نشست خبری مشترک با هایکو ماس، همتای آلمانی خود را دوستی قدیمی خواند و افزود: گفتگو‌های بسیار جدی، صریح و نسبتا طولانی داشتیم. وی خاطرنشان کرد: هدف مشترک جمهوری اسلامی ایران وآلمان و اتحادیه اروپا حفظ برجام و جلوگیری از تنش و درگیری در منطقه و برخورداری مردم ایران از مزایای برجام است. وزیر امور خارجه کشورمان تصریح کرد: اقدامات ایالات متحده آمریکا پس از خروج برجام از نظر ما، هدف گرفتن مردم ایران است که قرار بود بیشترین منفعت را از اجرای برجام ببرند.

بندهای توافقات برجام را به همکارم یاداوری کردم

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: در ملاقات با دوست و همکارم گفتم توقع ایران صرفا اجرای برجام است توجه دوستان اروپایی را به مواد یک و سه ضمیمه دو برجام جلب کردم و همینطور بیانیه های کمیسیون های مشترک وزرا بعد از خروج ایالت متحده و تعهدهایی که در آنها شکل گرفته است.
در ادامه خبرنگار اشپیگل از وزیر امور کشورمان پرسید از طرف امریکا و اروپا این خواسته مطرح می شود که خارج از برجام گفتگوهایی صورت پذیرد درباره برنامه موشکی ایران شما این موضوع را چگونه می بینید؟ این خبرنگار از وزیر امورخارجه آلمان نیز پرسید در رسانه های اروپایی اولتیماتومی مطرح شده آیا در این خصوص گفتگوهایی صورت گرفته است؟
ظریف پاسخ داد: در خصوص بحث های ایالات متحده دو نکته مطرح است اول اینکه ما یک توافقی داریم که حاصل دو سال مذاکره فشرده و دو سال کار دیپلماتیک است آیا این توافق را اجرا کردند که توقع گفتگوی دیگری دارند؟ نخست باید نشان دهند که توافق کردن با ایالات متحده فایده دارد بعد تقاضای مذاکرات دیگر کنند اما موضوع دوم چه کسی باعث بی ثباتی در این منطقه است؟ آیا ما بودیم که به صدام سلاح دادیم؟ آیا ما بودیم که از القاعده حمایت کردیم؟ آیا ما بودیم که نخست وزیر لبنان را زندانی کردیم؟ آیا ما هستیم که هر روز غیرنظامیان یمن را بمباران می کنیم؟ آیا ما از داعش و جبهه النصره در سوریه حمایت کردیم؟ یا سلاح های امریکایی بود که به آنها داده شد آیا ما مناطق اشغالی دیگر را به دیگری بخشیدیم ؟ مانند قدس و بلندیهای جولان؟ آیا ما هستیم که در لیبی و سودان شر به پا می کنیم اگر قرار باشد راجع به رفتار تشنج آفرین در منطقه صحبت شود باید دیگران درباره آن صحبت کنند ضمنا ما تفاوت دیگری هم با دیگران داریم ما هفت هزار سال است که در این منطقه هستیم دیگران از کجا آمده اند؟
وزیر امورخارجه آلمان هم در پاسخ به خبرنگار اشپیگل گفت: من در سفری که چند روز گذشته به منطقه داشتم به این نتیجه رسیده ام تاثیرگذاری خارج از منطقه بر روی کشورهای این منطقه باعث بوجود آمدن بی ثباتی می شود و کشورهای منطقه باید با هم گفتگو کنند و ما از این گفتگوها حمایت می کنیم و نباید آنها تاثیرپذیری از کشورهای خارج از منطقه داشته باشند ما در گفتگوهای قبلی در باره برجام صحبت کردیم و کارهایی که قرار است پیش رو گذاشته شود و هفته آینده آنها باید انجام شود بررسی کردیم .
وی افزود: طرفها باید به تعهداتشان پایبند باشند اتحادیه اروپا نیز در چارچوب قوانین بعد از خروج ایالات متحده از برجام حمایت می کند ولی چیزی که پذیرفته نیست این است که اگر طرف مقابل به تعهدات خود پایبند نباشد ما نیز به آن پایبند نیستیم و پس از آن زمان این فرا می رسد که آژانس انرژی اتمی وارد عمل شود.

وزیر خارجه آلمان:​ باید از تشدید تنش در غرب آسیا جلوگیری شود

وزیر امور خارجه آلمان بر جلوگیری از تشدید تنش ها در منطقه غرب آسیا تاکید کرد. هایکوماس پس از مذاکره با محمد جواد ظریف در نشست خبری مشترک گفت: در حال حاضر در سوریه و یمن جنگ است اما در اینجا جنگ نیست و همه تلاش می کنیم که به این صورت بماند.
وی تنش موجود در منطقه غرب آسیا را بسیار خطرناک دانست و افزود: ممکن است بر اثر یک اتفاق رویدادهای زنجیره ای اتفاق بیفتد و از کنترل خارج شود به همین علت کشورهای منطقه و خارج از منطقه به ویژه آلمان باید همه تلاش خود را بکنند که از این اتفاق جلوگیری شود.
ماس گفت:​آلمان در حال حاضر عضو شورای امنیت است و در این چارچوب همه تلاشش را می کند که از این اتفاق جلوگیری شود. وزیر امور خارجه آلمان افزود: هفته آینده در استکهلم این گفتگوها ادامه می یابد به ویژه با وزیر خارجه اردن و خواهم گفت که نتیجه صحبت ها درباره برجام چه بوده است.

تنها راه کاهش تنش در منطقه، توقف جنگ اقتصادی است

وزیر امور خارجه گفت:­ تنش جدید منطقه ما جنگ اقتصادی ایالات متحده علیه ایران است و تنها راه کاهش این تنش ، توقف جنگ اقتصادی است. آقای ظریف در نشست خبری مشترک با وزیر­ خارجه آلمان­ افزود: گفتگوی بسیار خوبی­ با وزیر امور خارجه آلمان درباره نحوه کاهش تنش داشتیم.گفتگوهای منطقه ای پیشنهاد همیشگی ایران بوده و هست و خوشحالیم که هایکوماس از این موضوع حمایت می کند.
وی ادامه داد: همواره گفته ایم آماده گفتگو هستیم و پیشنهادهای ما برای گفتگوی منطقه ای روی میز است . ظریف افزود: اما تنش جدید در منطقه جنگ اقتصادی ایالات متحده آمریکا علیه ایران است که شخص ترامپ اعلام کرده ما در جنگ اقتصادی علیه ایران قرار داریم و تنها راه کاهش تنش در منطقه هم توقف جنگ اقتصادی است.
وی گفت: نمی شود توقع داشت جنگ اقتصادی علیه مردم عادی ایران در جریان باشد اما کسانی که این جنگ را راه انداخته اند و یا هدایت می کنند در امان باشند ما معتقدیم آلمان و اتحادیه اروپا می توانند نقش مهمی در پایان دادن به این موضوع ایفا و از این نقش استقبال کنند.

هایکو ماس: آلمان همچنان از برجام حمایت می کند

وزیر خارجه آلمان تصریح کرد: آلمان همچنان از برجام حمایت می کند و همچنان اعتقاد داریم که رسیدن به این توافق کار صحیحی بوده و کاملا آن را به رسمیت می شناسیم و اینکه ایران خواهان دریافت حقوق خود در چارچوب برجام است تا بتواند از منافع اقتصادی پیش بینی شده استفاده کند.
هایکو ماس در نشست خبری مشترک با آقای ظریف افزود: خروج ایالات متحده از برجام باعث شد که منافع اقتصادی پیش بینی شده در برجام که ایران انتظار داشت آنها را دریافت کند و جزء حقوق ایران بود در آن حد محقق نشود ، ما و دیگر کشورهای اتحادیه اروپا تلاش می کنیم که امکان تجارت و رشد اقتصادی در ایران را فراهم کنیم.
وی با اشاره به اینستکس ابزار مالی میان ایران و اروپا هم گفت: ما سعی می کنیم با این کانال تبادلات مالی همچنان شرکت های اروپایی بتوانند در ایران فعالیت کنند. ما کاملا این حق ایران را به رسمیت می شناسیم که خواهان این باشد که بتواند از منافع پیش بینی شده در برجام استفاده کند و تلاش می کنیم این تعهدات را اجرایی کنیم.
وزیر امور خارجه آلمان در پاسخ به سوالی در خصوص روابط آلمان و اسرائیل هم گفت: حق موجودیت اسرائیل جزو اصول آلمان است و قابل بحث نیست و در اصل این نتیجه ای است که تاریخ به ما داده است و قابل تغییر نیست.
وی افزود: درمورد اسرائیل این مسئولیتی است که بر گردن داریم و دوستی نزدیک بین آلمان و اسرائیل اصلی است که وجود دارد و این حق موجودیت اسرائیل جزء اصول آلمان است و قابل بحث نیست.
ماس گفت : در اصل این نتیجه ای است که تاریخ به ما داده است و قابل تغییر نیست و اینکه من امروز در تهران هستم این اصل را تغییر نمی دهد.

ایران ثابت کرده به تعهدات بین المللی خود پایبند است

وزیر امور خارجه کشورمان گفت:: جمهوری اسلامی ایران ثابت کرده به تعهدات بین المللی خود پایبند است. دکتر ظریف در نشست خبری مشترک با وزیر خارجه آلمان با بیان اینکه ایران به تعهدات بین المللی خود پایبند است افزود: ۱۵ گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی این واقعیت را به اثبات رسانده، اما جمهوری اسلامی ایران موظف است به همان اندازه که به تعهدات بین المللی پایبند است از حقوق مردمش هم دفاع کند. وی اضافه کرد: یکی از این حقوق، حقوقی است که در ماده ۳۶ برجام به رسمیت شناخته شده و اقدامات جدید جمهوری اسلامی ایران کاملا منطبق بر حقوق شناخته شده اش در ماده ۳۶ است.
وزیر امور خارجه تاکید کرد: ما آمادگی داریم که این اقدامات را ادامه بدهیم، ​متوقف کنیم و بازگشت بدهیم حسب میزانی که شرکای ما نسبت به اجرای تعهدات خود در برجام اقدام عملی انجام داده اند. ظریف گفت: همچنین امروز فرصت داشتیم در مورد مسائل منطقه‌ای و بین المللی گفتگو و دیدگاه خود را به صراحت مطرح کنیم. وی در پایان ابراز امیدواری کرد تلاش‌های آلمان و دیگر شرکای ۱+۴ برای حفظ برجام به نتیجه برسد و ایران نیز حتما دراین تلاش‌ها با آن‌ها همکاری خواهد کرد.

هیچ کس نمی‌تواند علیه مردم ما اقدامی کند

وزیر امور خارجه کشورمان گفت: هیچ کس نمی‌تواند علیه مردم ما اقدامی کند مگر آنکه پاسخ قاطعی بشنود. محمدجواد ظریف در ادامه نشست خبری با همتای آلمانی خود تصریح کرد: ما شروع کننده هیچ جنگی نبودیم و و نخواهیم بود، اما اگر کسی با ما جنگی را شروع کند، او پایان دهنده این جنگ نخواهد بود. وی گفت: مشکل خاورمیانه، مشکل سیاست‌های تجاوزکارانه رژیم صهیونیستی و حمایت بدون حد و مرز آمریکا از این جنایات است.
وزیر امور خارجه کشورمان افزود: مشکل این است که بر خلاف همه قواعد حقوق بین الملل، اشغال قدس شریف و بلندی‌های جولان توسط آمریکا به رسمیت شناخته شده و سیاست‌های ضد حقوق بشری رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین به فراموشی سپرده شده است. ظریف گفت: مشکل منطقه ما این است که آمریکا تلاش کرده تا با جنایتی جدید به اسم معامله قرن حقوق مردم فلسطین را به زور زیر پا بگذارد؛ اینهاست که باعث خطر در منطقه ما شده است.
وزیر امور خارجه کشورمان خطاب به خبرنگار سوال کننده افزود: شما باید از رژیمی که دارای سلاح هسته‌ای است سوال کنید، آقای نتانیاهو در کنار نیروگاه دیمونا که مرکز ساخت سلاح هسته‌ای اسرائیل است می‌ایستد و می‌گوید ما ایران را نابود خواهیم کرد؛ اوست که باید به این سوال پاسخ دهد. وی در پاسخ به سوال دیگری گفت:​ جامعه ما اصول اخلاقی دارد که بر آن اساس اکثریت مردم به حیات خود ادامه می‌دهند و این اصول اخلاقی و مقررات قانونی ما حاکم بر رفتار افراد و ضرورت رعایت قانون و اخلاق در اماکن عمومی است.

وزیر امور خارجه آلمان: ایران نفوذ زیادی در منطقه دارد

وزیر امور خارجه آلمان گفت: مسائل منطقه ای، چون سوریه و یمن راه حل سیاسی و نه نظامی دارند لذا بسیار علاقه مندیم در این باره با ایران صحبت کنیم چرا که ایران نفوذ زیادی در منطقه دارد. هایکو ماس در ادامه نشست خبری با وزیر امور خارجه کشورمان به گفتگوهایش با ظریف درباره موضوعات منطقه ای، چون سوریه و یمن اشاره کرد و افزود: برای جمهوری فدرال آلمان مهم است که از تلاش‌های سازمان ملل در این راستا حمایت شود.
وی خاطر نشان کرد: این مسائل راه حل سیاسی دارند و نه راه حل نظامی لذا بسیار علاقمندیم در این باره با ایران صحبت کنیم چرا که ایران نفوذ زیادی در منطقه دارد و از این نفوذ استفاده می‌کند. وزیر امور خارجه آلمان گفت: معتقدیم در راستای منافع ما و منطقه است که راه حل سیاسی برای توقف این درگیری‌های نظامی مطرح شود و این برای ما بسیار مهم است.

خواهان اجرای تعهداتیم، اما معجزه نمی‌توانیم بکنیم

وزیر خارجه آلمان تصریح کرد: موضع سه کشور اروپایی به طور مشترک حمایت از برجام است و ما خواهان این هستیم که تعهداتمان را اجرا کنیم البته معجزه هم نمی‌توانیم بکنیم. هایکو ماس پس از مذاکره با محمدجواد ظریف در نشست خبری مشترک گفت: ما در منطقه‌ای هستیم که با شرایط بسیار حساس و جدی مواجهیم و افزایش تنش و شاید از کنترل خارج شدن آن و حتی رسیدن به مرحله نظامی در چارچوب منافع هیچکس نیست و به همین علت باید از آن جلوگیری کنیم.
وی افزود: من در چند روز گذشته و در سفری که به امان، ابوظبی و بغداد داشتم با تمام طرف‌ها صحبت کردم هیچ کس خواهان افزایش تنش‌ها نبود و این پیامی است که از طرف منطقه به تهران ​آوردم و انتقال دادم. وزیر خارجه آلمان گفت: ما امروز صحبت‌های بسیار فشرده‌ای درباره برجام و نحوه ادامه آن داشتیم و در این چارچوب موضع آلمان و سه کشور اروپایی به طور مشترک، حمایت از برجام است.
ماس افزود: تمام تلاش ما این است که از شکست برجام جلوگیری کنیم و در این چارچوب در حال حاضر در تلاشیم اینستکس را راه اندازی کنیم هم در چارچوب سه کشور عضو برجام و هم فراتر از آن. وی همچنین با قدردانی از دکتر ظریف و استقبال دوستانه اش از فرصتی که برای گفتگو درباره موضوعات مهم برای دو طرف فراهم شد تشکر و تاکید کرد: بسیار مهم است که این گفتگو‌ها به ویژه در شرایط کنونی ادامه یابد و در این شرایط تبادل صریح دیدگاه‌های دو طرف صورت گیرد.